Krev v moči (hematurie)

Definice

Vidět krev v moči může způsobit víc než trochu úzkost. Ale krev v moči - známý jako lékařsky hematurie - není vždy předmětem zájmu. Namáhavém cvičení může způsobit krev v moči, například. Tak může několik společných léků, včetně aspirinu. Ale moči krvácení může také signalizovat vážné onemocnění.

Existují dva typy krve v moči. Krev, že můžete vidět, se nazývá hrubý hematurie. Močová krev, která je viditelná pouze pod mikroskopem, je známý jako mikroskopické hematurie, a ve chvíli, kdy lékař otestuje si moč. Ať tak či onak, je důležité zjistit příčinu krvácení.

Léčba závisí na příčině. Krev v moči způsobeno cvičením obvykle jde pryč na jeho vlastní během jednoho nebo dvou dnů, ale i jiné problémy často vyžadují lékařskou péči.

Příznaky

Viditelným znamením hematurie je růžová, červená nebo cola zbarvení moče - výsledek na přítomnost červených krvinek. To trvá jen velmi málo krve produkovat červené moči, krvácení obvykle není bolestivé. Pokud jste také kolem krevních sraženin v moči, to může být bolestivé. Mnohokrát, když krev v moči se vyskytuje bez dalších příznaků.

V mnoha případech můžete mít krev v moči, které je viditelné pouze pod mikroskopem (mikroskopická hematurie).

Kdy navštívit lékaře
Ačkoli mnoho případů hematurie nejsou závažné, je důležité navštívit lékaře kdykoli zjistíte krev v moči. Mějte na paměti, že některé léky, jako projímadlo Ex-laxní, a některé potraviny, včetně řepa, rebarbora a bobule, může způsobit, že moč se rozsvítí červeně. Změna barvy moči způsobené léky, potraviny nebo cvičení obvykle odezní během několika dnů. Nicméně, není možné automaticky přiřadit červené nebo krvavá moč léků nebo cvičení, takže je nejlepší navštívit lékaře, kdykoliv budete vidět krev v moči.

Viz také

Příčiny

V hematurie, vaše ledviny - nebo jiných částí vašeho močového ústrojí - umožňuje krvinky pronikat do moči. Řada problémů může způsobit únik, včetně:

 • Infekce močových cest. Infekce močových cest může dojít tehdy, když bakterie do organismu přes močovou trubici a začne se množit se v močovém měchýři. Příznaky mohou zahrnovat přetrvávající nucení na močení, bolest a pálení s močením, a extrémně silné páchnoucí moč. U některých lidí, zejména starších osob, může být jediným příznakem onemocnění je mikroskopické krev.
 • Ledviny infekce. Infekci ledvin (pyelonefritida) se může vyskytnout, když bakterie zadejte Vaše ledviny z vašeho krevního oběhu, nebo přesunout se z vašich močovodů do ledvin (y). Znamení a symptomy jsou často podobné infekce močového měchýře, ledvin, i když infekce jsou více pravděpodobné, že způsobí horečku a bolest v boku.
 • Močového měchýře nebo ledvin kámen. Minerálů v koncentrované moči někdy vysráží, tvořit krystaly na stěnách vaše onemocnění ledvin nebo močového měchýře. V průběhu času se mohou stát krystaly malé, tvrdé kameny. Kameny jsou obvykle nebolestivé, a pravděpodobně nebudete vědět, že je máte, pokud způsobit ucpání nebo jsou předány. Pak je tu obvykle není pochyb, že příznaky - ledvinové kameny, a to zejména, může způsobit nesnesitelnou bolest. Močového měchýře nebo ledvinové kameny mohou také způsobit jak hrubých, tak mikroskopické krvácení.
 • Zvětšená prostata Prostata -. Se nachází těsně pod močovým měchýřem a obklopuje horní část močové trubice - často začíná roste jako muži blíží střednímu věku. Když se žláza zvětší, to slisuje do močové trubice, částečně blokuje průtok moči. Známky a příznaky zvětšené prostaty (benigní hyperplazie prostaty, nebo BPH) zahrnují potíže s močením, urgentní nebo trvalé močení, a to buď viditelné nebo mikroskopické krev v moči. Infekce prostaty (prostatitida), může způsobit stejné příznaky.
 • Onemocnění ledvin. Mikroskopická močových krvácení je častým příznakem glomerulonefritidy, která způsobuje zánět filtrování ledviny "systému. Glomerulonefritida může být součástí systémového onemocnění, jako je cukrovka, nebo může dojít k jeho vlastní. To může být vyvolána virovými nebo strep infekce, onemocnění krevních cév (vaskulitida), a imunitní problémy, jako je imunoglobulin nefropatií, která má vliv na malé kapiláry, že filtr krve v ledvinách (glomeruly).
 • Rakovina. Viditelné močových krvácení může být známkou pokročilého ledvin, močového měchýře a prostaty. Bohužel, nemusí mít příznaky v časných stádiích, kdy tyto nádory jsou léčitelné.
 • Dědičných onemocnění Srpkovitá anémie -. Dědičný defekt hemoglobinu v červených krvinkách, - může být příčinou krve v moči, viditelné i mikroskopické hematurie. Takže můžete Alportův syndrom, který se týká filtrování membrány v glomerulech ledvin.
 • Poškození ledvin. Úder nebo jiná poranění ledvin úrazu nebo kontaktní sporty mohou způsobit krev v moči, které můžete vidět.
 • Léky. Běžné léky, které mohou způsobit viditelné moči krev patří aspirin, penicilin, lék na ředění krve heparin a lék proti rakovině cyklofosfamidem (Cytoxan).
 • Namáhavém cvičení. To není zcela jasné, proč cvičení způsobuje zřejmou makroskopickou hematurií. To může být trauma močového měchýře, dehydratace nebo rozpad červených krvinek, který se vyskytuje s trvalým aerobní cvičení. Běžci jsou nejčastěji postiženy, i když téměř každý sportovec může vyvinout viditelný močový krvácení po intenzivním tréninku.

Viz také

Rizikové faktory

Téměř každý - včetně dětí a dospívajících - může mít červené krvinky v moči. Faktory, které dělají toto častěji, zahrnují:

 • Věk. Mnoho mužů starších 50 let má občas hematurie kvůli zvětšenou prostatou.
 • Váš sex. Více než polovina všech žen bude mít infekce močových cest alespoň jednou v životě, možná s nějakým moči krvácení. Mladší muži jsou více pravděpodobné, že ledvinové kameny nebo Alportův syndrom, formu dědičné nefritidy, které mohou způsobit krev v moči.
 • Nedávné infekce. Zánět ledvin po virovou nebo bakteriální infekcí (post-infekční glomerulonefritida), je jednou z hlavních příčin viditelné močového krve u dětí.
 • Rodinná anamnéza. Můžete být náchylnější k močovým krvácení, pokud máte v rodinné anamnéze onemocnění ledvin nebo ledvinové kameny.
 • Některé léky. Aspirin, nesteroidní protizánětlivé proti bolesti, a antibiotika, jako je penicilin je známo, že zvyšuje riziko krvácení moči.
 • Namáhavém cvičení. Dálkoví běžci jsou obzvláště náchylné k výkonu indukované vylučování krvácení. Ve skutečnosti, podmínka je někdy nazýván běžec je hematurie. Ale každý, kdo pracuje se usilovně se mohou vyvinout příznaky.

Příprava na vaše jmenování

Krev v moči (hematurie). Infekce močových cest.
Krev v moči (hematurie). Infekce močových cest.

Budete pravděpodobně začít tím, že vidí svou rodinu lékaře nebo primární péče. V některých případech však můžete být odkazoval se ihned na lékaře, který se specializuje na onemocnění močových cest (urolog).

Zde je několik informací, které vám pomohou připravit na schůzku, a co může očekávat od svého lékaře.

Co můžete udělat

 • Být si vědom žádných pre-jmenování omezení. V době, kdy uděláte jmenování, nezapomeňte se zeptat, jestli existuje něco, co je třeba udělat v předstihu se připravit na běžných diagnostických testů.
 • Zapište si jakýchkoli příznaků, kterou zakoušíte, včetně těch, které se může zdát nesouvisí s důvodem, pro který jste naplánovali schůzku.
 • Udělejte si seznam vašich klíčových lékařských informací, včetně veškerých dalších podmínkách, pro které jste léčeni, a jména nějaké léky, vitamíny nebo doplňky stravy užíváte.
 • Zvažte otázky, zeptejte se svého lékaře a zapsat je. Vezměte s sebou papíře a pero k zapisování informací, jak Vám lékař řeší vaše dotazy.

Pro hematurie, některé základní otázky, zeptejte se svého lékaře patří:

 • Jaké jsou možné příčiny mé příznaky?
 • Jaké testy potřebuji? Do těchto testů nutná žádná speciální přípravu?
 • Je můj stav dočasný?
 • Budu potřebovat lékařské ošetření?
 • Jaké typy léčby jsou k dispozici?
 • Máte nějaké brožury nebo jiný tištěný materiál, že mohu vzít s sebou domů? Jaké webové stránky se vám doporučujeme navštívit?

Kromě otázky, které jste připravena se zeptat svého lékaře, neváhejte a ptejte se při svém jmenování kdykoliv, pokud nerozumíte.

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař nebo zdravotní péče, je pravděpodobné, že se vás zeptat na několik otázek. Být připraveni zodpovědět si mohou vyhradit čas jít přes jakýkoli bod, který chcete trávit více času na.

Otázky Váš lékař může požádat, patří:

 • Máte bolesti při močení?
 • Vidíš krev v moči pouze příležitostně nebo po celou dobu?
 • Když při močení je přítomna krev? Například, vidíš krev při prvním spuštění močení nebo krev v moči se projeví ke konci svého proudu moči? Nebo se krve v moči proudu po celou dobu jste při močení?
 • Jste také kolem krevních sraženin při močení? Jakou velikost a tvar jsou?
 • Jaké léky bereš?
 • Kouříte?
 • Jste vystaveni chemických látek na práci? Jaké?
 • Už jste někdy měli radioterapie?

Testy a diagnostika

Chcete-li najít příčinu močových krvácení, následující testy a zkoušky hrát klíčovou roli:

 • Fyzická zkouška, která zahrnuje diskusi o Vašem zdravotním stavu.
 • Testy moči. I když krvácení bylo nejprve objeveno přes testování moči (moči), budete pravděpodobně mít další test, aby zjistili, zda vaše moč stále obsahuje červené krvinky. Hematurie, která se vyskytuje jen jednou většinou nepotřebuje další hodnocení. Vyšetření moči může také pomoci zjistit, zda máte infekci močových cest nebo vylučují minerály, které způsobují ledvinové kameny.
 • Zobrazovací testy. Většina lidí s hematurií je pravděpodobné, že zobrazovací test, který poskytuje detailní snímky jejich vnitřních orgánů. To by mohlo být počítačová tomografie (CT), který využívá záření a výkonný počítač pro vytvoření průřezové obrazy vnitřku těla, zobrazování pomocí magnetické rezonance (MRI), který používá magnetické pole a radiových vln místo X- paprsky vytváření obrazů nebo ultrazvukovou zkoušku. Ultrazvuk využívá kombinaci vysokofrekvenčních zvukových vln a počítačové zpracování prohlížet vaše ledviny a močový měchýř.
 • Cystoskopie. Při tomto postupu, váš lékař závity úzká trubka vybavena miniaturní kamera do močového měchýře pečlivě zkoumat i močový měchýř a močovou trubici.
Příprava na vaše jmenování. Močového měchýře nebo ledvin kámen.
Příprava na vaše jmenování. Močového měchýře nebo ledvin kámen.

I přes testování, může být příčinou močové krvácení nikdy k dispozici. V takovém případě Vám lékař pravděpodobně Doporučujeme pravidelnou sledování testů, zvláště pokud máte rizikové faktory pro rakovinu močového měchýře, jako je kouření, expozice životního prostředí toxiny a historie radiační terapii.

Viz také

Ošetření a léky

Hematurie nemá specifickou léčbu. Místo toho se lékař zaměří na léčbu základního onemocnění. To může zahrnovat například užívání antibiotik, aby vyčistili infekce močových cest, zkoušet léky na předpis zmenšit zvětšenou prostatu nebo léčba rázovou vlnou rozbít močového měchýře nebo ledvinové kameny.

Pokud je základní podmínka není vážné, není léčba nutná.

Prevence

Je to obecně není možné, aby se zabránilo hematurie, ačkoli tam jsou kroky, kterými můžete snížit riziko vzniku některých chorob, které ji způsobují. Preventivní strategie zahrnují:

 • Infekce močových cest. Pít hodně vody, močení, pokud cítíte potřebu, a co nejdříve po pohlavním styku, utírání zepředu dozadu po močení, a vyhnout se dráždí dámské hygienické výrobky může snížit riziko vzniku infekcí močových cest.
 • Ledvinové kameny. Pomoci snížit pravděpodobnost, že ledvinové kameny, pít hodně vody a omezení soli, bílkovin a potravin obsahujících oxaláty, jako je špenát a rebarbory.
 • Rakovina močového měchýře. Přestat kouřit, aby se zabránilo vystavení chemickým látkám a pít hodně vody může snížit riziko vzniku rakoviny močového měchýře.
 • Rakoviny ledvin. Chcete-li zabránit nádoru ledvin, přestat kouřit, udržet si zdravou váhu, jíst zdravou stravu, zůstat aktivní a vyvarovali se působení toxických látek.