Revmatoidní artritida

Definice

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především malé klouby na rukou a nohou. Na rozdíl od opotřebení a roztržení-poškození osteoartrózy, revmatoidní artritida postihuje výstelku kloubů, což způsobuje bolestivé otoky, které mohou nakonec vyústit v kostní eroze a deformitu kloubu.

Autoimunitní onemocnění, revmatoidní artritida nastane, když váš imunitní systém omylem napadá své vlastní tělo tkání. Kromě působení kloubních problémů, revmatoidní artritida někdy může mít vliv na ostatní orgány těla - jako je kůže, očí, plic a cév.

Ačkoli revmatoidní artritida se může objevit v každém věku, je to obvykle začíná po 40. roce věku. Tato porucha je mnohem častější u žen než u mužů. Léčba se zaměřuje na kontrolu příznaků a prevence poškození kloubů.

Viz také

Příznaky

Známky a příznaky revmatoidní artritidy mohou zahrnovat:

 • Tender, teplé, oteklé klouby
 • Ranní ztuhlost, která může trvat hodiny
 • Firma kůže tkáně pod kůží na ruce (revmatické uzlíky)
 • Únava, horečka a hubnutí

Časnou revmatoidní artritidou, má tendenci mít vliv na menší klouby První z nich - zejména klouby, které se vážou prsty na ruce a prsty na nohou. Jak nemoc postupuje, příznaky se často šíří do kolena, kotníky, lokty, boky a ramena. Ve většině případů, symptomy se vyskytují ve stejných spojů na obou stranách těla.

Revmatoidní artritida příznaky se mohou lišit v závažnosti a může dokonce přicházejí a odcházejí. Období zvýšené aktivity onemocnění, tzv. světlice, se střídají s obdobími relativního odpuštění - když se otok a bolest stmívání nebo zmizí. Časem může dojít revmatoidní artritida kloubů deformovat a posunout z místa.

Kdy navštívit lékaře
Domluvte si schůzku s lékařem, pokud máte přetrvávající obtíže a otok kloubů.

Viz také

Příčiny

Revmatoidní artritida nastane, když váš imunitní systém napadá synovie - podšívka z membrán, které obklopují vaše klouby. Výsledný zánět synovie zahušťuje, což může nakonec zničit chrupavku a kost uvnitř kloubu. Šlachy a vazy, které drží kloub pohromadě oslabit a protáhnout. Postupně se společnou ztrácí svůj tvar a uspořádání.

Lékaři nevědí, co tento proces začíná, když genetická součást jeví jako pravděpodobné. I když jsou vaše geny nejsou ve skutečnosti způsobují revmatoidní artritidu, mohou vás více citlivé na faktory životního prostředí - jako je infekce některými typy virů a bakterií, -, které mohou vyvolat onemocnění.

Viz také

Rizikové faktory

Faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku revmatoidní artritidy patří:

 • Vaše pohlaví. Ženy jsou náchylnější k revmatoidní artritidy než muži.
 • Věk. Revmatoidní artritida se může objevit v každém věku, ale nejčastěji začíná ve věku mezi 40 a 60.
 • Rodinná anamnéza. Pokud člen vaší rodiny má revmatoidní artritidu, můžete mít zvýšené riziko onemocnění.

Viz také

Komplikace

Revmatoidní artritida. Syndrom karpálního tunelu.
Revmatoidní artritida. Syndrom karpálního tunelu.

Revmatoidní artritida zvyšuje riziko vzniku:

 • Osteoporóza Revmatoidní artritida sám, spolu s některými léky používané k léčbě revmatoidní artritidy, může zvýšit riziko vzniku osteoporózy -. Stav, který oslabuje kosti a dělá je více náchylný k prasknutí.
 • Syndrom karpálního tunelu. Pokud revmatoidní artritida postihuje zápěstí, může zánět kompresi nervu, který slouží většina z ruky a prstů.
 • Problémy se srdcem. Revmatoidní artritida může zvýšit riziko z kalené a zablokován tepen, stejně jako zánět vaku, který obklopuje vaše srdce.
 • Plicní onemocnění. Lidé s revmatoidní artritidou mají zvýšené riziko zánětu a zjizvení plicní tkáně, což může vést k postupné dušnost.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

I když si možná nejdříve prodiskutovat vaše příznaky se svým lékařem, on nebo ona může vás odkázat na revmatolog - lékaře, který se specializuje na léčbu artritidy a dalších zánětlivých stavech - k dalšímu vyhodnocení.

Co můžete udělat
Napište si seznam, který obsahuje:

 • Podrobný popis příznaků
 • Informace o zdravotních problémech, které jste měli v minulosti
 • Informace o zdravotních problémů svých rodičů nebo sourozenců
 • Všechny léky a potravinové doplňky, které užíváte
 • Otázky chcete požádat lékaře

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař vás může požádat některé z následujících otázek:

 • Kdy se vaše příznaky začít?
 • Mají vaše příznaky časem změnil?
 • Které klouby jsou postiženy?
 • Má jakákoli činnost, aby se vaše příznaky lepší nebo horší?
 • Jsou vaše příznaky narušení každodenní úkoly?

Viz také

Testy a diagnostika

Revmatoidní artritida může být obtížné diagnostikovat v raném stádiu, protože první příznaky napodobovat mnoha dalších chorob. Neexistuje žádný krevní test nebo fyzikální nález k potvrzení diagnózy.

Během fyzické zkoušky, bude Váš lékař kontrolovat vaše klouby na otoky, zarudnutí a teplo. On nebo ona bude také kontrolovat své reflexy a svalové síly.

Krevní testy
Lidé s revmatoidní artritidou mívají zvýšené sedimentace erytrocytů (ESR nebo sedimentace), což ukazuje na přítomnost zánětlivého procesu v těle. Další běžné krevní testy hledat revmatoidní faktor a anti-cyklické citrulinovanému peptidu (anti-CCP) protilátek.

Příprava na vaše jmenování. Chorobu modifikující léky (DMARDs).
Příprava na vaše jmenování. Chorobu modifikující léky (DMARDs).

X-paprsky
Lékař Vám může doporučit rentgenové paprsky pomoci sledovat progresi revmatoidní artritidy Vašich kloubů v průběhu času.

Viz také

Ošetření a léky

Neexistuje žádný lék k léčbě revmatoidní artritidy. Léky mohou snížit zánět v kloubech, aby k úlevě od bolesti a zabránit nebo zpomalit poškození kloubů. Profesní a fyzikální terapie může naučit, jak chránit vaše klouby. Pokud vaše klouby jsou vážně poškozeny revmatoidní artritidou, chirurgie může být nutná.

Léky
Mnoho léků k léčbě revmatoidní artritidy potenciálně závažné nežádoucí účinky. Lékaři obvykle předepisují léky s nejmenším počtem vedlejších účinků jako první. Můžete potřebovat silnější léky nebo jejich kombinace léků jako váš progresi onemocnění.

 • NSA. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), může zmírnit bolest a snížit zánět. Over-the-counter NSAIDs zahrnují ibuprofen (Advil, Motrin IB) a naproxen sodný (Aleve). Silnější NSA jsou k dispozici na lékařský předpis. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zvonění v uších, podráždění žaludku, srdeční problémy a poškození jater a ledvin.
 • Steroidy. Kortikosteroidní léky, jako je prednison, snížit zánět a bolest a pomalé poškození kloubů. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat řídnutí kostí, šedý zákal, přibývání na váze a diabetes. Lékaři často předepisují kortikosteroid k úlevě od akutních příznaků, s cílem postupně se zužující off léky.
 • Chorobu modifikující léky (DMARDs). Tyto léky mohou zpomalit progresi revmatoidní artritidy a ušetřete kloubů a jiných tkání z trvalého poškození. Společné DMARDs methotrexátem (Trexall), kde byl leflunomid (Arava), hydroxychloroquin (Plaquenil) a sulfasalazin (Azulfidine). Nežádoucí účinky se liší, ale mohou zahrnovat poškození jater, kostní dřeně a závažné plicní infekce.
 • Imunosupresiva. Tyto léky působí zkrotit váš imunitní systém, který je mimo kontrolu u revmatoidní artritidy. Příklady zahrnují azathioprin (Imuran, Azasan) a cyklosporinu (Neoral, Sandimmune, Gengraf). Tyto léky mohou zvýšit náchylnost k infekcím.
 • TNF-alfa inhibitory. Tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-alfa) je zánětlivé látka produkovaná v těle. TNF-alfa inhibitory mohou pomoci zmírnit bolest, ranní ztuhlost a nabídky nebo oteklé klouby. Příklady zahrnují etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) golimumab (Simponi) a certolizumabum (Cimzia). Potenciální nežádoucí účinky patří nevolnost, průjem, vypadávání vlasů a zvýšeným rizikem závažných infekcí.
 • Jiné léky. Několik dalších revmatoidní artritidy léky se zaměřují na řadu procesů souvisejících se zánětem v těle. Tyto léky patří anakinru (Kineret), abatacept (Orencia), rituximabu (Rituxan), tocilizumab (Actemra) a tofacitinib (Xeljanz). Nežádoucí účinky se liší, ale mohou zahrnovat svědění, bolest břicha, bolest hlavy, rýma nebo bolesti v krku.

Terapie
Váš lékař může poslat k terapeutovi, který vás může naučit cvičení, které pomohou udržet vaše klouby flexibilní. Terapeut může také navrhnout nové způsoby, jak dělat každodenní úkoly, které budou jednodušší na vaše klouby. Například, pokud jsou vaše prsty bolí, možná budete chtít vyzvednout objektu pomocí předloktí.

Kompenzační pomůcky mohou usnadnit, aby se zabránilo zdůraznit své bolestech kloubů. Například kuchyňský nůž vybaven rukojetí pily pomáhá chránit váš prst a zápěstí klouby. Nástroje jako buttonhooks může usnadnit obléknout. Katalogy pro zdravotnické a logistické sklady jsou dobrým místem, hledat nápady.

Chirurgie
Pokud se léky nedokáží zabránit nebo zpomalit poškození kloubů, vy a váš lékař zvážit operaci opravit poškozené klouby. Chirurgie může pomoci obnovit vaše schopnost používat svůj spoj. To může také snížit bolest a správné deformity. Revmatoidní artritida chirurgie může zahrnovat jeden nebo více z následujících postupů:

 • Totální endoprotéza. Během společných operacích s náhradou, váš lékař odstraní poškozené části vašeho kloubu a vloží protézy vyrobené z kovu a plastu.
 • Tendon opravy. Zánět a poškození kloubů může způsobit šlachy kolem kloubu pro uvolnění nebo prasknutí. Váš lékař může být schopen opravit šlachy kolem kloubu.
 • Společné fúze. Chirurgicky fixační kloub lze doporučit ke stabilizaci nebo přestavět společnou a úlevu od bolesti při kloubu není možné.

Operace s sebou nese zvýšené riziko krvácení, infekce a bolesti. Projednat výhody a rizika, se svým lékařem.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Můžete podniknout kroky k péči o své tělo, pokud máte revmatoidní artritidu. Tyto self-péče opatření, pokud je použit spolu s revmatoidní artritidy léky, vám pomůže spravovat vaše příznaky:

 • Pravidelně cvičte. Šetrné cvičení může pomoci posílit svaly kolem kloubů, a to může pomoci bojovat proti únavě můžete cítit. Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete cvičení. Pokud jste právě začínáte, začněte tím, že na procházku. Zkuste plavání nebo jemný vodní aerobik. Vyhněte se cvičení nabídku, zraněných nebo těžce zánětům kloubů.
 • Aplikujte teplo nebo chlad. Teplo může pomoci zmírnit bolesti a uvolnit napjaté a bolestivé svaly. Studená může otupit pocit bolesti. Cold má také znecitlivující účinky a snižuje svalové křeče.
 • Relax. Najít způsob, jak se vyrovnat s bolestí snížením stresu ve vašem životě. Techniky, jako je hypnóza, řízené užívání metafor, hluboké dýchání a svalovou relaxaci vše může být použit k ovládání bolesti.

Viz také

Alternativní medicína

Některé běžné doplňkové a alternativní léčby, které mají ukázaný slib k léčbě revmatoidní artritidy patří:

 • Rostlinné oleje. Semen pupalky dvouleté, brutnáku lékařského a černého rybízu obsahuje typ mastných kyselin, které mohou pomoci s revmatoidní artritidou bolesti a ranní ztuhlost. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, průjem a plyn. Některé rostlinné oleje může způsobit poškození jater nebo v rozporu s léky, tak poraďte se se svým lékařem.
 • Rybí olej. Některé předběžné studie prokázaly, že rybí olej doplňky mohou snížit Revmatoidní artritida bolest a ztuhlost. Vedlejší účinky mohou zahrnovat nevolnost, říhání a rybí chuť v ústech. Rybí olej může interferovat s léky, tak poraďte se se svým lékařem.
 • Tai chi. Toto hnutí terapie zahrnuje jemné cvičení a úseky, v kombinaci s hlubokým dýcháním. Mnoho lidí používá tai chi se zbavit stresu ve svém životě. Malé studie zjistily, že tai chi může snížit revmatoidní artritidě. Když vedl o zkušeného instruktora, tai chi je v bezpečí. Ale nedělejte žádné pohyby, které způsobují bolest.

Viz také

Zvládání a podporu

Do jaké míry je revmatoidní artritida postihuje vaše každodenní činnosti, závisí částečně na tom, jak dobře si poradit s nemocí. Poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou o strategiích zvládání. Postupem času zjistíte, jaké strategie pracovat pro vás nejlepší. Mezitím se snaží:

 • Převezměte kontrolu. Se se svým lékařem, aby plán pro správu vašich artritidy. To vám pomůže cítit na starosti svého onemocnění.
 • Poznej své limity. Rest, když jsi unavený. Revmatoidní artritida může vás náchylné k únavě a svalové slabosti. Zbytek nebo krátké zdřímnutí, že není v rozporu s noční spánek může pomoci.
 • Spojte se s ostatními. Udržujte vaše rodina vědět, jak se cítíte. Mohou mít strach o tebe, ale nemusí cítit dotazem o své bolesti. Najít člena rodiny nebo přítele, můžete mluvit, když máte pocit, zvlášť ohromen. Také spojit s ostatními lidmi, kteří mají revmatoidní artritidu - ať už prostřednictvím podpůrné skupiny ve vaší obci či on-line.
 • Udělejte si čas pro sebe. To je snadné se dostat obsazeno, a ne mít čas pro sebe. Najít čas na to, co se vám líbí, ať už je to čas na psaní v časopise, jít na procházku nebo poslouchat hudbu. Využijte tento čas k úlevě od stresu a přemýšlet o své pocity.

Viz také