A1c Test

Definice

A1c test je společný krevní test k diagnostice typu 1 a typu 2 diabetes a odhadnout, jak dobře jste správu vašeho diabetu. Test A1c pod mnoha jinými jmény, včetně glykovaného hemoglobinu, glykovaného hemoglobinu A1c, hemoglobinu a HbA1c.

A1c Výsledek testu odráží průměrnou hladinu krevního cukru na posledních dvou až tří měsíců. Konkrétně se jedná o opatření, A1C zkušební jaké procento vašeho hemoglobinu - proteinu v červených krvinkách, které přenáší kyslík - je potažen cukr (glykovaný). Čím vyšší je vaše úroveň A1c, horší kontrola hladiny cukru v krvi, a tím vyšší je riziko komplikací diabetu.

Viz také

Proč se to dělá

Mezinárodní výbor odborníků z Evropské Diabetes Association, Evropská asociace pro studium diabetu a Mezinárodní diabetická federace doporučuje, aby A1c být test jako primární test k diagnostice Prediabetes, diabetem 1. typu a diabetes mellitus 2. typu.

Po stanovení diagnózy diabetu je A1c Test používá ke sledování diabetickou léčebný plán. Vzhledem k tomu, A1c test měří průměrnou hladinu krevního cukru pro posledních dvou až třech měsíců, a nikoli hladiny cukru v krvi v určitém okamžiku, je to lepší odrazem toho, jak dobře vaše léčba diabetu plán funguje celkově.

Váš lékař bude pravděpodobně používat A1c test, když jste poprvé diagnostikován s diabetem. To také pomáhá vytvořit základní A1c úroveň. Při zkoušce se poté třeba opakovat, když se učíte ovládat hladinu cukru v krvi.

A1c Test. Odhadovaná průměrná hladinu cukru v krvi.
A1c Test. Odhadovaná průměrná hladinu cukru v krvi.

Později, jak často budete potřebovat A1c testu závisí na typu diabetu máte, váš plán léčby a jak dobře budete řídit hladinu cukru v krvi. Například, může být zkouška A1C doporučit:

  • Dvakrát ročně, pokud máte diabetes 2. typu, nemusíte používat inzulín, a hladina cukru v krvi je trvale ve Vašem cílovém rozmezí
  • Tři až čtyři do roka, pokud jste diabetes mellitus 1. typu
  • Čtyřikrát ročně, pokud máte diabetes 2. typu, můžete použít inzulín léčbě diabetu, nebo máte problém udržet hladinu cukru v krvi v cílovém rozmezí

Možná budete muset častěji A1c testy, pokud Vám lékař změní váš diabetes léčebný plán, nebo začnete užívat nový lék diabetes.

Viz také

Jak se připravit

A1C test je jednoduchý krevní test. Můžete jíst a pít normálně před zkouškou.

Viz také

Co můžete očekávat

Definice. Viz také.
Definice. Viz také.

Během testu A1C, člen vašeho týmu zdravotní péče prostě vezme vzorek krve jehlou do žíly na paži nebo píchnutím špičku prstu s malým špičatým lancet. Vzorek krve je poslán do laboratoře pro analýzu. Můžete se vrátit do své běžné činnosti okamžitě.

Viz také

Výsledky

Pro někoho, kdo nemá diabetes, může normální A1c úroveň v rozmezí 4,5 až 6 procent. Někdo, kdo měl s nekontrolovaným diabetem na dlouhou dobu může mít A1c nad úroveň 8 procent.

Když se A1c Test slouží k diagnostice diabetu A1c úroveň 6,5 procenta nebo vyšší na dvou samostatných testů naznačuje máte cukrovku. Výsledek mezi 5,7 a 6,4 procenta je považován prediabetes, což naznačuje vysoké riziko rozvoje diabetu.

Pro většinu lidí, kteří již dříve diagnostikovaných diabetes, A1C úroveň 7 procent nebo méně, je společný cíl léčby. Vyšší cíle může být zvolen v některých jedinců. Pokud váš A1c hladina nad svůj cíl, může lékař doporučit změnu ve svém plánu léčby diabetu. Pamatujte si, že čím vyšší je vaše úroveň A1c, tím vyšší riziko komplikací diabetu.

Zde je návod, jak A1c úroveň odpovídá průměrné hladiny cukru v krvi, v miligramech na decilitr (mg / dl) a mmol na litr (mmol / l):

A1C úroveň Odhadovaná průměrná hladina cukru v krvi
5 procent 97 mg / dl (5,4 mmol / l)
6 procent 126 mg / dL (7 mmol / L)
7 procent 154 mg / dl (8,5 mmol / l)
8 procent 183 mg / dl (10,2 mmol / l)
O 9 procent 212 mg / dl (11,8 mmol / l)
10 procent 240 mg / dl (13,3 mmol / l)
11 procent 269 ​​mg / dl (14,9 mmol / l)
12 procent 298 mg / dl (16,5 mmol / l)
13 procent 326 mg / dl (18,1 mmol / l)
14 procent 355 mg / dl (19,7 mmol / l)

Je důležité si uvědomit, že účinnost HbA1c testů může být omezena v některých případech. Například:

  • Pokud budete mít těžké nebo chronické krvácení, může být vaše hemoglobin obchody vyčerpány. To může vytvořit svůj A1c výsledky testů falešně nízké.
  • Pokud nemáte dostatek železa v krvi, vaše výsledky se mohou A1C testů falešně vysoká.
  • Většina lidí má jen jeden typ hemoglobinu, tzv. hemoglobinu A. Pokud máte neobvyklá forma hemoglobinu (známý jako variantu hemoglobinu), může být vaše A1c výsledek testu falešně vysoké nebo falešně nízké. Hemoglobin varianty jsou nejvíce často nalezené v černé a lidé středomořské nebo jihovýchodní Asie dědictví. Varianty hemoglobinu může být potvrzeno laboratorními testy. Pokud jste s diagnózou hemoglobinu variantě může být vaše A1C testy je třeba provést ve specializovaném laboratoři pro nejpřesnějších výsledků.
  • Pokud jste nedávno prodělal transfuzi krve nebo mají jiné formy hemolytická anémie, by tento test není užitečné, protože mohou být výsledky falešně nízké.

Také mějte na paměti, že normální rozmezí pro HbA1c výsledky se mohou poněkud lišit mezi laboratořemi. Pokud byste se poradit s lékařem nové nebo použijte jinou laboratoř, je důležité vzít v úvahu tuto případnou změnu při interpretaci své výsledky A1c testu.

Viz také