Broken klíční kost

Definice

Zlomená klíční kost je běžné zranění, zvláště u dětí a mladých dospělých. Váš klíční kost spojuje horní část vašeho hrudní kosti k lopatce. Běžné příčiny zlomenou klíční kost patří pády, sportovní úrazy a trauma z dopravních nehod. Děti se někdy může ocitnout zlomenou klíční kost během porodního procesu.

Pokud si myslíte, že Vy nebo Vaše dítě má zlomenou klíční kost, vyhledejte lékařskou pomoc. Většina zlomené klíčních kostí hojí dobře s ledem, léky proti bolesti, praku, fyzioterapii a čas. Ale složitější zlomené klíční kosti mohou vyžadovat chirurgický zákrok přestavět zlomenou kost a implantovat desky, šrouby nebo tyče do kosti k udržení správné zarovnání při léčení.

Příznaky

Známky a příznaky zlomené klíční kosti patří:

 • Bolest, která se zvyšuje s pohybem ramene
 • Otok
 • Citlivost
 • Podlitiny
 • Boule na nebo v blízkosti rameno
 • Broušení nebo praskání při pokusu přesunout své rameno
 • Ztuhlost nebo neschopnost přesunout své rameno

Kdy navštívit lékaře
Pokud zaznamenáte jakýkoli z příznaků nebo symptomů se zlomenou klíční kostí, nebo máte-li dostatek bolest v rameni, že není možné normálně používat, vyhledejte lékaře ihned. Do stejné pro vaše dítě. Zpoždění v diagnostice a léčbě zlomenou klíční kostí může vést ke špatnému hojení.

Příčiny

Běžné příčiny zlomenou klíční kost, patří:

 • Falls. Pádu na rameno nebo na své natažené ruky může mít za následek zlomenou klíční kost.
 • Sportovní úrazy. Přímý úder do ramene ze zranění na hřišti, kluziště nebo soudu může způsobit zlomenou klíční kost.
 • Vozidlo trauma. Zlomená klíční kost může být výsledkem auta, motocyklu nebo na kole nehody.
 • Narození zranění. U novorozenců může zlomená klíční kost dojít během porodního procesu.

Rizikové faktory

Váš klíční kost netvrdne úplně až o 20 let. To vystavuje děti a mládež s vyšším rizikem zlomenou klíční kostí. Riziko se snižuje po dosažení věku 20, ale pak opět stoupá u starších lidí, posiluje kosti klesá s věkem.

Komplikace

Většina zlomené klíčních kostí léčit bez obtíží. Ale komplikace mohou zahrnovat:

 • Nervů nebo cév zranění. Mezi rozeklané konce zlomenou klíční kostí může poškodit okolní nervy a krevní cévy. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc, pokud si všimnete jakýchkoli pocit necitlivosti nebo chlad v ruce nebo rukou.
 • Špatná nebo opožděné hojení. Těžce zlomený klíční kosti nesmí léčit rychle a úplně. Špatné spojení kostí během léčení může způsobit, že kost je kratší, než tomu bylo před přestávkou.
 • Knedlík v kosti. Jako součást léčebného procesu, místo, kde se kosti plete dohromady tvoří kostní bouli. Tato paušální je snadné vidět, protože je to tak blízko ke kůži. Zatímco obvykle vymizí v průběhu doby, některé kusy jsou trvalé.
 • Bone infekce. Pokud některá část svých zlomených kostí vyčnívá přes kůži, může být vystaven bakterií, které mohou způsobit infekci. Okamžitá léčba tohoto typu zlomeniny je kritická.
 • Osteoartróza. Pokud zlomenina zahrnuje klouby, které spojují vaše klíční kosti k lopatce nebo vaše prsní kost, může být u Vás zvýšené riziko rozvoje artritidy nakonec v tomto kloubu.

Příprava na vaše jmenování

V závislosti na závažnosti přestávky, může vaše rodina lékaře nebo pohotovost lékař doporučit, že vy nebo vaše dítě vyšetřit ortoped.

Co můžete udělat
To může být užitečné napsat seznam, který zahrnuje:

 • Podrobný popis příznaků a události, která způsobila újmu
 • Informace o minulosti zdravotní problémy
 • Všechny vaše léky a potravinové doplňky
 • Otázky chcete požádat lékaře

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař bude pravděpodobně ptát některé z následujících otázek:

 • Jak přesně se dojít ke zranění?
 • Zažili jste někdy jiné zlomené kosti?
 • Už jste byl diagnostikován s oslabenými kostmi?

Testy a diagnostika

Během fyzické zkoušky, bude Váš lékař kontrolovat postiženou oblast za něžnost, otok, deformity, nebo otevřené rány. X-paprsky, jsou přijata k určení rozsahu zlomené klíční kosti, určit jeho přesnou polohu a určit, zda je poranění kloubů. Občas může lékař doporučit i počítačová tomografie (CT) s cílem získat, detailní snímky.

Ošetření a léky

Omezení pohybu v libovolném zlomené kosti je rozhodující pro uzdravení. Znehybnit zlomenou klíční kost, budete pravděpodobně muset nosit rameno závěsu.

Délka doby imobilizace je třeba, závisí na závažnosti poranění. Svaz kosti obvykle trvá tři až šest týdnů, děti a šest až dvanáct týdnů pro dospělé. Pokud dítě utrpěl zlomeninu klíční kost při porodu, léčení obvykle probíhá bez specifické léčby. Kontrola bolesti a pečlivé zacházení s dítětem jsou obvykle vše, co je potřeba.

Léky
Chcete-li snížit bolest a zánět, může lékař doporučit over-the-counter léky proti bolestem. Pokud máte silné bolesti, budete potřebovat léky na předpis, který obsahuje narkotika na pár dní.

Terapie
Rehabilitace začíná brzy po zahájení léčby. Ve většině případů, je důležité začít nějaký pohyb, aby se minimalizovalo ztuhlost ramene, když jste ještě na sobě smyčku. Poté, co váš smyčka je odstraněna, může Vám Váš lékař doporučit další rehabilitační cvičení nebo fyzikální terapie obnovit svalovou sílu, společný pohyb a pružnost.

Chirurgie
Chirurgie může být požadováno pro zlomeniny klíční kosti, pokud porušil přes kůži, pokud je silně na místě, nebo v případě, že kost rozdělena do několika částí. Broken klíční kost operace obvykle zahrnuje umístění fixačních zařízení - plechy, šrouby nebo tyče - udržet správnou polohu vašeho těla v průběhu hojení. Chirurgické komplikace jsou vzácné, ale může zahrnovat infekce a nedostatek hojení kosti.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Broken klíční kost. Nervů nebo cév zranění.
Broken klíční kost. Nervů nebo cév zranění.

Použití ledu na postižené oblasti během prvních dvou až tři dny po přestávce na klíční kosti může pomoci kontrolovat bolest a otoky.