Kreatininu testu

Definice

Kreatininu zkouška odhalí důležité informace o vašich ledvin.

Kreatinin je chemický odpadní produkt, který je vyroben váš metabolismus svalů a v menší míře jíst maso. Zdravé ledviny filtr kreatininu a jiné odpadní produkty z krve. Přefiltrované odpadní látky z těla v moči.

Jestliže Vaše ledviny nefungují správně, může být zvýšená hladina kreatininu se hromadí v krvi. Sérového kreatininu test měří hladinu kreatininu v krvi a dává vám odhad, jak dobře ledviny filtr (glomerulární filtrace). Kreatininu v moči může měřit kreatininu v moči.

Proč se to dělá

Sérového kreatininu test - který měří hladinu kreatininu v krvi - může indikovat, zda Vaše ledviny pracují správně. Jak často budete potřebovat kreatininu zkoušek závisí na podkladových podmínkách a riziko poškození ledvin. Například:

  • Pokud máte typu 1 nebo typu 2 diabetes, může lékař doporučit kreatininu v testu nejméně jednou za rok.
  • Pokud máte onemocnění ledvin, může Vám Váš lékař doporučit kreatininu testy v pravidelných intervalech sledovat Váš zdravotní stav.
  • Pokud máte onemocnění, které může mít vliv na Vaše ledviny - jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka - nebo užíváte léky, které mohou ovlivnit ledviny, lékař vám může doporučit kreatininu testy.

Jak se připravit

Kreatininu v séru test je společný krevní test. Pokud váš vzorek krve je testován pouze pro kreatininu, můžete jíst a pít normálně před zkouškou. Pokud váš krevní vzorek bude použit pro dodatečné zkoušky, možná budete muset rychle po určitou dobu před zkouškou. Váš lékař vám dá zvláštní pokyny.

Co můžete očekávat

Během sérového kreatininu testu, člen týmu zdravotní péče prostě vezme vzorek krve jehlou do žíly na paži. Vzorek krve je poslán do laboratoře pro analýzu. Můžete se vrátit do své běžné činnosti okamžitě.

V některých případech může lékař měřit hladinu kreatininu v moči stejně. Pro tuto zkoušku, která je součástí clearance kreatininu testu může lékař požádat, abyste sbírat hodnotu 24 hodin "moče ve speciální nádobě a předloží ji k analýze. Kreatininu v moči test může pomoci lékař přesněji vyhodnotit přítomnost nebo stupeň selhání ledvin.

Výsledky

Výsledky kreatininu krve se měří v miligramech na decilitr nebo mikromolů na litr. Normální rozsah kreatininu v krvi může být 0,6 až 1,3 miligramů na decilitr (53-115 mikromolů na litr), i když to se může lišit od laboratoře do laboratoře, mezi muži a ženami, a podle věku. Protože množství kreatininu v krvi se zvyšuje s svalové hmoty, muži mají obvykle vyšší hladinu kreatininu, než dělat ženy.

Obecně platí, že vysoká hladina kreatininu v séru znamená, že vaše ledviny nepracují dobře. Váš kreatininu může přechodně zvýšit, pokud jste dehydratovaná, mají nízký objem krve, jíst velké množství masa, nebo se některé léky. Doplněk stravy kreatin může mít stejný účinek.

Pokud je vaše hladina kreatininu v séru je vyšší než normální, může lékař chtít potvrdit výsledky s jiným krve nebo moči. Pokud je poškození ledvin je problém, to je důležité kontrolovat všechny podmínky, které mohou přispívat ke vzniku škody. Je zvláště důležité, abyste mohli spravovat svůj krevní tlak, což může často vyžadovat zvláštní léčbu. Nelze vrátit trvalé poškození ledvin, ale při vhodné léčbě budete mít možnost, aby se zabránilo dalším škodám.