Krevní transfúze

Definice

V krevní transfúze, je daroval krev přidána do vlastní krve. Transfuze krve může být rovněž provedeno doplnit různé součásti vašeho krve s darovaných krevních produktů. Ve vzácných případech se krevní transfúze udělal s krví, které jste darovali dopředu, než se podrobit operaci.

Během typického transfuzi krve, jsou některé části krve dodávány prostřednictvím intravenózní (IV), linie, která je umístěna v jednom z žíly na paži. Transfuze krve trvá obvykle jeden-dvahodina, i když v případě nouze to lze udělat mnohem rychleji.

Krevní transfúze zvyšuje hladiny, které jsou nízké, a to buď proto, že vaše tělo není dostatečný, nebo proto, že krev byla ztracena v průběhu operace, zranění nebo nemoci.

Viz také

Proč se to dělá

Existuje mnoho důvodů, proč lidé dostávají transfuze krve, včetně chirurgie, zranění a nemoci. Krev má několik složek, včetně červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček, plazmy. Budete dostávat transfuzi, která poskytuje část nebo části krve, která bude velmi užitečné pro vás. Plná krev znamená, že krev obsahuje všechny jeho části, ale krev je zřídka použit pro transfuzi.

Výzkumníci pracují na způsoby, jak vyvinout umělou krev, ale zatím není všeobecně přijímané náhradou za lidské krvi.

Chirurgie, zranění nebo anémie
Ztráta krve během operace nebo v důsledku poškození může vést k poklesu červených krvinek (anémie), a může vyžadovat transfúzi, co se nazývá červených krvinek, což znamená, že daný krev obsahuje koncentraci většinou červených krvinek. Kromě toho, může být anémie z jiných důvodů vyžadují transfuzi červených krvinek.

Rak
Rakovina může snížit ve Vašem těle tvorbu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček by dopad na orgány, které mají vliv na krevní obraz, např. ledvin, kostní dřeně a sleziny. Léky používané při chemoterapii může také snížit složky krve. Krevní transfuze mohou být použity proti těmto účinkům.

Nemoc
Některé nemoci způsobí, že vaše tělo, aby se příliš málo krevních destiček nebo koagulačních faktorů. Možná budete muset v plazmě nebo faktor srážlivosti transfuzi, aby se na nízkých úrovních.

Infekce, selhání jater nebo těžké poleptání
Možná budete potřebovat transfuzi plazmy, tekutá část krve.

Poruchy krve
Lidé s chorobami krve, a ty podstupujících transplantace kmenových buněk jako součást léčby těchto nemocí, může dostat transfuzi červených krvinek a krevních destiček.

Těžká porucha jater
Transfúze albumin, krevní bílkovina, může být podán k léčbě některých závažné problémy s játry.

Viz také

Rizika

Krevní transfuze je běžný postup, který se obvykle jede bez komplikací. Ale existují určitá rizika. Některé transfuzní reakce se stalo během transfuze, zatímco jiní mohou trvat několik týdnů, rozvíjet nebo se stanou viditelné.

Alergická reakce a kopřivka
I když budete mít krev, která odpovídá vaší krevní skupinu, je to ještě možné, že byste mohli mít alergickou reakci na části vyměněné krve. Známky a příznaky jsou obvykle omezeny na kopřivka a svědění. Tyto typy transfuzních reakcí se obvykle léčí antihistaminiky a jsou zřídka závažné. Vzácně se může vážnější alergické reakce vyskytnout příznaky a symptomy mohou zahrnovat potíže s dýcháním, nízký krevní tlak, úzkost, rychlý srdeční puls a nevolnost.

Horečka
Když horečka rychle rozvíjí během transfuze nebo brzy po, to může být, co se nazývá febrilní reakce. Horečka obvykle není vážné. Ale protože horečka může být příznakem závažné reakci, pokud se u vás během transfuze lékař zastavit transfuzi provést další testy před rozhodnutím, zda pokračovat. Horečka může být doprovázena zimnicí a třes.

Krevní transfuze. Chirurgie, zranění nebo anémie.
Krevní transfuze. Chirurgie, zranění nebo anémie.

Akutní imunitní hemolytické reakce
Jedná se o velmi vzácný, ale závažný transfuzní reakci, při kterém tělo útočí na transfuzi červených krvinek, protože dárce krevní není správný zápas. V reakci na útok se transfuze červených krvinek vyjmout látku do vašeho krevního který poškozuje ledviny. K tomu obvykle dochází v průběhu nebo ihned po transfuzi. Známky a příznaky patří horečka, nevolnost, zimnice, dolní části zad nebo bolest na hrudi, a tmavá moč.

Poškození plic
Transfúzní Akutní poškození plic (TRALI) se předpokládá, že může dojít v důsledku protilátek nebo jiných biologických látek v krvi složek. S TRALI, plíce poškození, takže je obtížné dýchat. Obvykle TRALI dochází během jedné až šesti hodin transfuzi. Lidé obvykle získat, a to zejména při léčbě rychle. Většina lidí, kteří zemřou po TRALI byl velmi nemocný před transfuzí.

Infekcemi přenášenými krví
Krevní banky obrazovky dárců pro rizikové faktory a zkušební darovali krev ke snížení rizika infekcí spojených s transfuzí, ale čas od času stále dochází. To může trvat několik týdnů nebo měsíců po transfuzi krve zjistit, že jste byli infikováni virem, bakterie nebo parazit.

Odhadované riziko nákazy těmito chorobami po obdržení transfuzi krve:

  • HIV - 1 z 2300000 transfuze.
  • Human T-lymphotropic virus - 1 z každých 2 miliony transfuzí.
  • Hepatitida B - 1 z 350000 transfuzí.
  • Hepatitida C postihuje - 1 na 2 miliony transfuzí.
  • West Nile virus - 1 z každých 350.000 jednotek krve v Evropě.
  • Sepse (bakteriální infekce krve) - 1 na 1 milion transfuze.

Zpožděné hemolytické reakce
To je podobné jako akutní imunitní hemolytické reakce, ale vyskytuje se mnohem pomaleji. Vaše tělo napadá červené krvinky dárce, ale v takové pomalu, že to může trvat nějakou dobu - často jedna-čtyřitýdny - všímat pokles hladiny červených krvinek.

Přetížení železem
Více transfuze krve může vést k příliš mnoho železa v krvi. Může dojít k poškození částí těla, včetně jater a srdce. Lidé s chronickým přetížením železem (hemochromatóza) mohou být léčeni terapií železem chelatační, který používá léky na odstranění přebytečné železo.

Reakce štěpu proti hostiteli
Když bílých krvinek v krvi dárce útočí na buňky ve vašem těle, je to tzv. související s transfuzí reakce štěpu proti hostiteli. Toto onemocnění je často fatální. Je to také velmi vzácný stav, který je více pravděpodobné, že vliv na lidi s těžce oslabeným imunitním systémem, jako jsou léčeni na leukémii nebo lymfom. Známky a příznaky patří horečka, vyrážka, průjem a abnormální výsledky funkčních jaterních testů.

Viz také

Jak se připravit

Vaše krev bude testována před transfuzí, zda vaše krevní skupina je A, B, AB nebo O a zda je vaše krev Rh pozitivní, nebo Rh negativní. Darovaná krev, která je kompatibilní s vaší krevní skupinou budou vybrány pro transfuzi.

Nemusíte měnit své úrovně činnosti nebo dietní před transfuzí.

Pokud jste měli reakci na předchozí transfuzí krve, ujistěte se, informujte svého lékaře.

Viz také

Co můžete očekávat

Krevní transfuze jsou obvykle provádí v nemocnici, ambulantně nebo v ordinaci. Krevní transfúze obvykle trvá hodinu nebo dvě, podle toho, které části krve obdržíte a kolik krve, které potřebujete. Ty obvykle sedět nebo ležet na postup.

V průběhu řízení
Před transfuze začne, identifikační kontrola provést, aby jste byla mu dána správnou krev. Pak linka IV s jehlou se vloží do jednoho z vašich krevních cév, a daroval krev, která byla uložena v plastovém sáčku vstupuje do krevního řečiště přes IV. Sestra vás bude sledovat v průběhu řízení.

Pokud se u Vás objeví horečka, dušnost, bolest v místě transfuze nebo zimnice, nebo pokud máte pocit, svědění nebo nepříjemný, sdělte to ihned zdravotní sestře.

Po zákroku
Jehlu a IV linie budou odstraněny. Můžete vytvořit malou modřinu kolem vpichu, ale mělo by to jít pryč s časem.

Viz také

Výsledky

Můžete potřebovat další krevní testy, aby viděli, jak vaše tělo reaguje na dárce krve a zkontrolovat, zda vaše krevní hladiny dosáhly příslušné úrovně.

Například, pokud před transfuzí jste anémii, což znamená, že měli nízké hladiny červených krvinek, bude Váš lékař kontrolovat, kolik transfuze zvedli počet červených krvinek.

Nebo, pokud jste měli nízké destičky, protože chemoterapeutické léky, může Váš lékař provádět krevní testy, aby zjistili, zda transfuzní dostatečně posílen Váš počet krevních destiček. Některé podmínky vyžadují opakované krevní transfuze.

Viz také