Rentgeny

Definice

Rentgeny produkovat obrazy vaše srdce, plíce, cévy, žebra a kosti páteře. Vydáte-li se se svým lékařem nebo na pohotovost s bolestí na hrudi nebo dušnost, může Rentgeny pomůže zjistit, zda máte srdeční selhání, selhání plic, zápal plic, zlomená žebra nebo vzduch hromadící se v prostoru kolem plíce (pneumotorax ).

Rentgeny mohou také odhalit tekutinu v plicích nebo v prostorech kolem plíce, rozšíření vašeho srdce, zápal plic, rozedma plic, rakovina a mnoho dalších podmínek. Někteří lidé mají řadu Rentgeny udělat v čase, sledovat, zda konkrétní zdravotní problém, je to lepší nebo horší.

V minulosti bylo X-ray vytisknout na film. Nyní, téměř všichni Rentgeny jsou digitální soubory, které jsou zobrazeny a uloženy v elektronické podobě.

Viz také

Proč se to dělá

Rentgeny jsou nejčastěji prováděné rentgenové vyšetření. RTG hrudníku je často jedním z prvních postupů, budete léčeni, pokud váš lékař podezření, máte srdeční nebo plicní onemocnění.

RTG hrudníku může prokázat:

  • Stav plic. Rentgeny mohou detekovat rakovinu nebo infekce v plicích. Mohou se také ukázat, chronické plicní stavy, jako je například emfyzém nebo cystická fibróza, stejně jako komplikace spojené s těmito podmínkami.
  • Srdce související problémy s plícemi. Rentgeny mohou odhalit změny a abnormality v plicích, které vyplývají z srdečními problémy. Tekutina může hromadit v plicích (plicní edém), například, v důsledku srdečního selhání.
  • Rozměry a obrysy vašeho srdce. Změny ve velikosti a tvaru srdce může znamenat celou řadu podmínek, jako je srdeční selhání, vrozené srdeční vady, tekutiny kolem srdce (perikardiální výpotek) a problémy s jedním nebo více z vašich srdeční chlopně.
  • Cévy Protože obrysy velkých plavidel blízko vašeho srdce -. Aorty a plicní tepny a žíly - jsou vidět na rentgenových paprsků, mohou odhalit aortální aneuryzma nebo jiné problémy, cévy, nebo vrozenou srdeční vadou.
  • Vápenné usazeniny. Rentgeny mohou odhalit přítomnost vápníku ve svém srdci nebo cévách. Jeho přítomnost může znamenat poškození vašich srdečních chlopní, koronárních tepen srdečního svalu nebo ochranný vak, který obklopuje srdce. Vápenaté usazeniny v plicích mohou být ze starého, odhodláni infekce nebo závažnější onemocnění.
  • Pooperační změny. Rentgeny jsou užitečné, poté, co jste měli operaci v hrudníku, jako na své srdce, plic nebo jícnu, sledovat vaše zotavení. Váš lékař může podívat na všechny řádky nebo trubek, které byly umístěny v průběhu operace a může ujistěte se, že nejsou žádné úniky vzduchu nebo oblasti hromadění tekutin.
  • Kardiostimulátor, defibrilátor nebo katétr. Kardiostimulátory a defibrilátory se vede připojena k vašemu srdci, aby se ujistil vaše tepová frekvence a rytmus jsou normální, a katetry jsou malé trubičky využívána k doručování léků nebo dialýzy. RTG hrudníku je obvykle přijata po umístění těchto zdravotnických zařízení, ujistěte se, že je vše ve správné poloze.

Viz také

Rizika

Můžete být znepokojeni ozáření z rentgenových snímků hrudníku, zejména pokud máte pravidelně. Nicméně, množství radiace z hrudi X-ray je nízká - dokonce nižší než to, co jste vystaveni v důsledku přírodních zdrojů záření v životním prostředí.

X-ray technologové a radiologové použít nejmenší možnou dávku záření a vytvářejí ochranný vedoucí zástěru, když více Rentgeny jsou nezbytné.

Ženy by se měly vždy informovat svého lékaře nebo X-ray technologa, pokud existuje možnost, že jsou těhotné. I když by obecně měly vyhnout rentgeny během těhotenství, vedoucí zástěra, která pokrývá vaše pánev a břicho mohou minimalizovat radiační expozice pro dítě.

Viz také

Jak se připravit

Před hrudníku X-ray, je obvykle svléknout od pasu nahoru a nosit zkoušku šatů. Odstraňte šperky od pasu nahoru, poněvadž oba oblečení a šperky mohou zakrývat rentgenové snímky.

Viz také

Co můžete očekávat

V průběhu řízení, je vaše tělo umístěn mezi X-ray kamery a X-ray digitální rekordér. Můžete být vyzváni k pohybu do různých poloh a úhlů, aby se výhledy z přední i na bočních stranách hrudníku.

Hrudník x-paprsky. Stav plic.
Hrudník x-paprsky. Stav plic.

Při čelním pohledu, stojíte proti desce, která obsahuje X-ray film nebo digitální rekordér. Můžete držet své ruce nahoru nebo do stran a vrátit ramena dopředu. Můžete se zhluboka nadechnout a podržte jej po dobu několika sekund, zatímco rentgenový snímek pořízen. Zadržování dechu po inhalaci pomáhá vaše srdce a plíce ukázat jasněji na obrázku.

Během bočních pohledů, zapnete a umístit jedno rameno na desce a zvedněte ruce nad hlavu. Opět platí, že se zhluboka nadechnout a držte jej v průběhu natáčení procesu.

S X-paprsky, přijato, je obvykle bezbolestná. Necítíte žádnou senzaci jako X-ray projde tělem. Máte-li potíže stojící, můžete mít možnost rentgeny vsedě nebo vleže.

Viz také

Výsledky

X-paprsky pronikají tělesné struktury a tkáně v různých způsobech. Kost je velmi hustá a blokuje mnoho záření, takže obraz kostí filmu jeví bílý. Vaše srdce také blokuje některé záření, a proto se jeví jako světlejší oblasti na filmu. Plíce jsou naplněny vzduchem, a tak blokovat málo záření, čímž je tmavý.

Radiolog - lékař vyškoleni v interpretaci rentgenových a jiných zobrazovacích zkoušek - analyzuje obraz, hledá stopy, které mohou naznačovat, že máte-li srdeční selhání, tekutina kolem srdce, rakovina, zápal plic nebo jiné plicní problémy, nebo jiné podmínky.

Váš lékař Vám vysvětlí výsledky s vámi, stejně jako to, co léčbu nebo jiné zkoušky nebo postupy, může být nezbytné.

Viz také