Syndrom karpálního tunelu

Definice

Syndrom karpálního tunelu je postupně bolestivé rukou a paží stav způsobený skřípnutí nervu v zápěstí. Řada faktorů může přispět k syndromu karpálního tunelu, včetně anatomie zápěstí, některé základní zdravotní problémy a možná i vzorců ruční použití.

Skákejte kostí a vazů, karpálního tunelu je úzký průchod - o jak velký asi jako palec - se nachází na straně dlaně na zápěstí. Tento tunel chrání hlavní nervy na rukou a devět šlach, které ohýbat prsty. Komprese nervu produkuje necitlivost, bolest a nakonec ruku slabost, které charakterizují syndrom karpálního tunelu.

Naštěstí pro většinu lidí, kteří vyvíjejí syndrom karpálního tunelu, správná léčba obvykle mohou zmírnit bolest a necitlivost a obnovit běžné používání zápěstí a ruce.

Viz také

Příznaky

Syndrom karpálního tunelu obvykle začíná postupně s vágní bolesti v zápěstí, která může rozšířit do ruky nebo předloktí. Běžné příznaky karpálního tunelu syndrom patří:

 • Mravenčení nebo necitlivost v prstech nebo ruce, zejména palcem a ukazováčkem, střední nebo prsteníky, ale není váš malíček. Tento pocit se často vyskytuje, zatímco drží volant, telefon nebo noviny, nebo po probuzení. Mnoho lidí "vytřepat" své ruce, aby se pokusili zmírnit jejich příznaky. Jak onemocnění postupuje, může být pocit znecitlivění dosaženo konstantní.
 • Bolest vyzařující nebo rozšíření od zápěstí až na paži na rameno nebo dolů do dlaně nebo prsty, a to zejména po silném nebo opakované použití. K tomu obvykle dochází na straně dlaně na předloktí.
 • Pocit slabosti ve svých rukou a tendencí k pádu předmětů.

Kdy navštívit lékaře
Pokud máte přetrvávající příznaky svědčící pro syndrom karpálního tunelu, a to zejména v případě, že zasahovat do vašich běžných činností a spánek, navštivte svého lékaře. Necháte-li tento stav neléčí, může nervů a svalů dojít k jeho poškození.

Viz také

Příčiny

Syndrom karpálního tunelu dochází v důsledku komprese středového nervu. Střední nerv vede z předloktí průchodem zápěstí (karpální tunel) do ruky. Poskytuje pocit na straně dlaně palcem a prsty, s výjimkou malíčku. Poskytuje také nervové signály pohybovat svaly kolem základny palcem (motorické funkce).

Obecně platí, že vše, co davy, dráždí nebo komprimuje středového nervu v prostoru karpálního tunelu vést k syndromu karpálního tunelu. Například, může zápěstí zlomenina zúžení karpálního tunelu a dráždí nervy, jak je otok a zánět v důsledku revmatoidní artritidy.

V mnoha případech nemůže být žádná příčina může být identifikován. Je možné, že kombinace rizikových faktorů přispívá k rozvoji stavu.

Viz také

Rizikové faktory

Řada faktorů, které byly spojeny s syndromu karpálního tunelu. Přestože samy o sobě nezpůsobí syndrom karpálního tunelu, může zvýšit pravděpodobnost vzniku nebo zhoršení střední poškození nervů. Mezi ně patří:

 • Anatomické faktory. Zápěstí zlomeniny nebo luxace, která mění prostor uvnitř karpálního tunelu může vytvořit cizí tlak na střední nerv. Také, syndrom karpálního tunelu je obecně častější u žen. To může být proto, že oblast karpálního tunelu je poměrně menší než u mužů, a tam je méně prostoru pro chyby. Ženy, které mají syndrom karpálního tunelu mohou mít také menší karpální tunely, než ženy, které nemají podmínky.
 • Nervy škodlivých podmínkách. Některých chronických onemocnění, jako je cukrovka a alkoholismu, zvýšení rizika poškození nervů, včetně poškození vašeho středního nervu.
 • Zánětlivá onemocnění. Nemocí, které se vyznačují zánětem, jako je revmatoidní artritida nebo infekce, může mít vliv na šlachy v zápěstí, vyvíjí tlak na střední nerv.
 • Změny v bilanci tělních tekutin určitých podmínek -. Jako těhotenství, menopauza, obezita, poruchy štítné žlázy a selhání ledvin, mimo jiné - může mít vliv na hladinu tekutin v těle. Retence tekutin - obyčejný během těhotenství, například - může zvýšit tlak ve Vašem karpálního tunelu, dráždí střední nerv. Syndrom karpálního tunelu spojené s těhotenstvím obvykle řeší na jeho vlastní po těhotenství je u konce.
 • Faktorům pracoviště. Je možné, že práce s vibrujícími nástroji nebo na montážní lince, která vyžaduje dlouhodobé nebo opakované ohýbání zápěstí mohou vytvářet škodlivé tlak na střední nerv nebo zhoršit již existující poškození nervů. Ale vědecké důkazy, je v konfliktu a tyto faktory nebyly stanoveny jako přímé příčiny syndromu karpálního tunelu. Tam je malý důkaz k podpoře rozsáhlé použití počítače jako rizikový faktor pro syndrom karpálního tunelu, i když to může způsobit jinou formu ruční bolesti.

Viz také

Testy a diagnostika

Syndrom karpálního tunelu. Bolest vyzařující nebo rozšíření.
Syndrom karpálního tunelu. Bolest vyzařující nebo rozšíření.

Váš lékař může provést jednu nebo více z následujících zkoušek k určení, zda máte syndrom karpálního tunelu:

 • Historie příznaků. Vzor vašich příznaků může poskytnout vodítko k jejich příčině. Například od střední nerv neposkytuje pocit na malíčku, mohou být příznaky v tomto prstu závadu jiného než syndromu karpálního tunelu. Další stopa je načasování příznaků. Typické situace, kdy budete pociťovat příznaky, kvůli syndromu karpálního tunelu je při držení telefonu nebo noviny, svíral volant, nebo se probouzet v noci.
 • Fyzikální vyšetření. Váš lékař bude chtít vyzkoušet pocit v prstech a sílu svalů v ruce, protože ty mohou být ovlivněny syndromu karpálního tunelu. Tlak na střední nerv v zápěstí, při ohybu zápěstí, klepnutím na nerv nebo prostě tlačí na nerv, může přinést na příznaky u mnoha lidí.
 • X-ray. Někteří lékaři mohou doporučit, rentgen postiženého zápěstí k vyloučení jiných příčin bolesti zápěstí, jako je artritida nebo zlomeniny.
 • Elektromyogram. Elektromyografie měří drobné elektrické výboje vyrobené ve svalech. Tenké jehly elektroda je vložena do svalů lékař chce studovat. Přístroj zaznamenává elektrickou aktivitu svalu v klidu a jak jste kontrahovat svaly. Tento test vám pomůže určit, zda došlo k poškození svalů.
 • Nervové vedení studie. Ve variaci elektromyografie, jsou dvě elektrody nahrané na kůži. Malý šok prochází střední nerv, zda elektrické impulsy jsou zpomalil karpálního tunelu.

Elektromyogram a nervové testy drátová studie jsou také užitečné pro zjišťování za jiných podmínek, které by mohly napodobovat syndrom karpálního tunelu, jako skřípnutí nervu v krku.

Lékař Vám může doporučit, který vidíte revmatolog, neurolog, ruka chirurga nebo neurochirurg, zda vaše příznaky nebo symptomy ukazují jiné zdravotní poruchy nebo potřeby pro specializovanou léčbu.

Viz také

Ošetření a léky

Někteří lidé s mírnými příznaky syndromu karpálního tunelu může zmírnit nepohodlí tím, že více-časté přestávky na odpočinek ruce a použití studené balíčky snížit občas otok. Pokud tyto metody neposkytují úlevu během několika týdnů, další léčebné možnosti zahrnují zápěstí dlahování, léky a chirurgie. Dlahování a další konzervativní léčby jsou více pravděpodobné, že vám pomůže, pokud jste měli pouze mírné až středně závažné příznaky po dobu kratší než 10 měsíců.

Životní styl a domácí opravné prostředky. Nervy škodlivých podmínkách.
Životní styl a domácí opravné prostředky. Nervy škodlivých podmínkách.

Nechirurgický léčba
Pokud je podmínka diagnostikována včas, může nechirurgický metody pomáhají zlepšit syndrom karpálního tunelu. Metody mohou zahrnovat:

 • Dlahování zápěstí. Dlaha, která drží zápěstí stále, zatímco spíte může pomoci zmírnit noční příznaky brnění a necitlivosti. Noční dlahování může být dobrá volba, pokud jste těhotná a mít syndrom karpálního tunelu.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). NSAID mohou pomoci zmírnit bolest z syndrom karpálního tunelu v krátkodobém horizontu. Neexistuje žádný důkaz, ačkoli, že tyto léky mohou skutečně zlepšit syndrom karpálního tunelu sám.
 • Kortikosteroidy. Váš lékař může podáváte karpálního tunelu s kortikosteroidy, jako je kortizon, jak zmírnit bolesti. Kortikosteroidy snižují zánět a otok, který zmírňuje tlak na střední nerv. Orální kortikosteroidy nejsou považovány za účinné jako kortikosteroidy injekce pro léčbu syndromu karpálního tunelu.

Pokud karpálního tunelu syndrom výsledky z zánětlivé artritidy, jako je revmatoidní artritida, pak léčbu základního onemocnění může snížit příznaky syndromu karpálního tunelu, ale nebyla prokázána.

Chirurgie
Pokud se vaše příznaky těžší nebo přetrvávají i po vyzkoušení nechirurgický terapie, chirurgie může být tou nejlepší volbou.

Cílem operace karpálního tunelu je zmírnit tlak na střední nerv snížením vaz tlačí na nerv. Během procesu hojení po operaci vazu tkáně postupně rostou dohromady a zároveň umožňuje větší prostor pro nervu, než existovala dříve. Operace může být provedena v několika různými způsoby. Buď technika má rizika a výhody, které jsou důležité poradit se svým lékařem před operací.

 • Endoskopickou chirurgii. Karpálního tunelu operaci lze provést pomocí endoskopu, což je dalekohled jako zařízení s malou kamerou připojenou na to, že umožňuje lékař vidět uvnitř karpálního tunelu a provést operaci přes malé řezy v ruce nebo na zápěstí.
 • Otevřená operace. V ostatních případech, chirurgie zahrnuje dělat větší incizi v dlani přes karpálního tunelu a proříznutí vaziva uvolnit nervy.

Obecně platí, že lékař vás vybízíme k užívání ruku po operaci postupně pracovat zpět do normálního používání ruky, aniž by důraznější pohyby rukou nebo krajní polohy zápěstí. Bolestivost nebo slabost může trvat od několika týdnů až tak dlouho, jak několik měsíců vyřešit po operaci. Pokud se vaše příznaky byly velmi těžké před operací, mohou být příznaky nezmizí úplně po operaci.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Tyto kroky vám mohou pomoci získat alespoň dočasnou úlevu od příznaků:

 • Vezměte si rychlé přestávky opakovaných činností zahrnujících využití svých rukou.
 • Otočení zápěstí a protáhnout své dlaně a prsty.
 • Vezměte si lék proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, ostatní) nebo naproxen (Aleve, aj.).
 • Zkuste nosit na zápěstí dlahu v noci. Zápěstí dlahy jsou obvykle k dispozici přes-the-counter na většině drogerií či lékáren. Dlaha by měla být útulno ne však příliš těsně.
 • Vyhněte se spí na ruce, aby pomohli zmírnit bolest nebo necitlivost v ruce a zápěstí.

Pokud bolest, necitlivost nebo slabost opakuje a přetrvává, navštivte svého lékaře.

Viz také

Alternativní medicína

Alternativní formy léčby mohou být integrovány do své pravidelné zdravotní plán, které vám pomohou vypořádat se s příznaky syndromu karpálního tunelu. Možná budete muset experimentovat najít léčbu, která pracuje pro vás. Přesto se vždy poraďte se svým lékařem dříve, než se snaží jakékoli další doplňkové nebo alternativní léčbu.

 • Jógy. Jógy určené pro posilování, protahování a vyvážení pro každý spoj v horní části těla, stejně jako horní část těla samotného, ​​může přispět ke snížení bolesti a zlepšení přilnavosti lidí s syndromu karpálního tunelu.
 • Ruční terapie. Předběžné údaje naznačují, že některé fyzické a pracovní techniky, ruční terapie může pomoci zlepšit příznaky syndromu karpálního tunelu.
 • Ultrazvuk. Vysoce intenzivní ultrazvuk může být použit ke zvýšení teploty o cílové oblasti tělesné tkáně ke snížení bolesti a podporuje hojení. Průběh ultrazvukové terapie v průběhu několika týdnů může pomoci zlepšit příznaky syndromu karpálního tunelu.

Viz také

Prevence

Nejsou žádné osvědčené strategie, jak zabránit syndromu karpálního tunelu, ale můžete minimalizovat stres na rukou a zápěstí, tím, že následující opatření:

 • Snižte své síly a uvolnit sevření. Většina lidí používá více síly než je potřeba provádět mnoho úkolů týkajících se jejich ruce. Pokud vaše práce zahrnuje pokladnu, například hit klíče tiše. Při dlouhodobém rukopisu, používá velké pero s přerostlou, měkké držadlo adaptér a sypký inkoust. Tímto způsobem nebudete muset uchopit pero pevně nebo stiskněte tak těžké na papíře.
 • Dělejte časté přestávky. Dejte své ruce a zápěstí pauzu jemně roztahování a ohýbání je pravidelně. Alternativní úkoly, když je to možné. Pokud používáte zařízení, které vibruje, nebo že vyžaduje vyvinout velké množství síly, přičemž přestávky je ještě důležitější.
 • Dávejte si pozor formuláře. Vyhněte se ohýbání zápěstí po celou cestu nahoru nebo dolů. Uvolnil ve středním postavení je nejlepší. Pokud používáte klávesnici, udržovat ji v lokti; výšce nebo mírně nižší.
 • Zlepšete svůj postoj. Nesprávné držení těla může způsobit, že ramena posunout vpřed. Když se vaše ramena jsou v této pozici, jsou krk a ramena, svaly zkrácené, kompresi nervy v krku. To může mít vliv na vaše zápěstí, prsty a ruce.
 • Držte ruce v teple. Jsi větší pravděpodobnost vzniku ruky bolest a ztuhlost, pokud pracujete v chladném prostředí. Pokud nemůžete regulovat teplotu v práci, dát na rukavice bez prstů, které udržují vaše ruce a zápěstí v teple.

Viz také