Syndrom toxického šoku

Definice

Syndrom toxického šoku je vzácné, život ohrožující komplikace bakteriální infekce. To bylo historicky spojené s použitím tamponů superabsorbentem a občas s použitím antikoncepčních houby.

Často toxické výsledky šokem ze toxiny produkované Staphylococcus aureus (stafylokok) bakterie, ale tento stav může být také způsobena toxiny produkované bakteriemi skupiny A Streptococcus (strep).

Zatímco syndrom se může objevit v menstruovat ženy, ale také u mužů, dětí a žen po menopauze. Rizikové faktory pro syndrom toxického šoku patří kožní rány a operace.

Znamení a symptomy syndromu toxického šoku rozvíjet náhle a onemocnění může být fatální. Můžete podniknout kroky ke snížení rizika syndromu toxického šoku.

Příznaky

Možné příznaky a symptomy syndromu toxického šoku patří:

 • Náhlá vysoká horečka
 • Nízký krevní tlak (hypotenze)
 • Zvracení nebo průjem
 • Vyrážka připomínající spálení sluncem, zejména na dlaních a chodidlech
 • Zmatek
 • Svalů
 • Zarudnutí očí, úst a krku
 • Záchvaty
 • Bolesti hlavy

Kdy navštívit lékaře
Zavolejte svého lékaře ihned, pokud se u Vás vyskytnou příznaky syndromu toxického šoku. To je zvláště důležité, pokud jste menstruovat nebo jste právě dokončili menstruovat a byly používá tampony, nebo máte-li kůže nebo infekci v ráně. Informujte svého lékaře, jaké jsou vaše příznaky a jak dlouho jste je měli.

Příčiny

Syndrom toxického šoku se může stát komukoliv. Asi polovina případů syndromu toxického šoku vyskytují u lidí, kteří nejsou menstruování, včetně starších žen, mužů a dětí.

Syndrom toxického šoku je spojena s:

 • Použití superabsorbční tampony
 • Nošení membránu nebo antikoncepční houbičky
 • S staph nebo strep infekci, zvláště pokud máte kožní zranění nebo léčení chirurgické řezy

Tampon použití
Vědci nevědí přesně, jak tampony může způsobit syndrom toxického šoku. Někteří lidé se domnívají, že když se superabsorpční tampony ponechán na místě po dlouhou dobu, se tampony se stal živnou půdou pro bakterie. Jiní navrhli, že superabsorpční vlákna ve tampony mohou poškrábat povrch pochvy, takže je možné bakterie nebo jejich toxiny vstoupit do krevního řečiště.

Viz také

Testy a diagnostika

Neexistuje jeden specifický test na syndrom toxického šoku. Možná budete muset poskytnout krve a moči k testování přítomnosti staph nebo strep infekce. Ukázky z pochvy, děložního hrdla a krku může být stěry pro laboratorní analýzu.

Ošetření a léky

Syndrom toxického šoku. Kdy navštívit lékaře.
Syndrom toxického šoku. Kdy navštívit lékaře.

Pokud se u Vás objeví toxického šoku, budete pravděpodobně muset být hospitalizován a antibiotika. Lékaři se snaží zjistit zdroj nákazy.

Spolu s antibiotiky, budete dostávat podpůrnou léčbu k léčbě projevů a příznaků syndromu toxického šoku. Pokud je váš krevní tlak začne klesat (hypotenze), který budete potřebovat léky na stabilizaci a tekutiny k léčbě dehydratace.

Toxiny produkované staph nebo strep bakterií a doprovodné hypotenze může vést k selhání ledvin. Jestliže Vaše ledviny selžou, budete muset dialýzu.

Prevence

Menstruační syndrom toxického šoku lze zabránit změnou tampony často, alespoň každé čtyři až osm hodin. Zvažte použití nejnižší savost tampon, co můžete, a pokusit se střídat s použitím tamponů a menstruačních vložek, kdykoli je to možné. Vyhněte se používání tamponů vůbec, když váš tok je velmi lehký, použijte minipads místo.

Syndrom toxického šoku mohou opakovat. Lidé, kteří jsme měli to jednou může dostat znovu. Pokud jste měl toxického šoku nebo před vážnou staph nebo strep infekce, nepoužívejte tampony vůbec.