Transplantaci kmenových buněk

Definice

Kmenových buněk (krve nebo kostní dřeně), je transplantace infuze nebo injekce, zdravých kmenových buněk do těla nahradit poškozené nebo nemocné kmenové buňky. Transplantace kmenových buněk může být nutné, pokud vaše kostní dřeň přestane fungovat a neprodukuje dostatek zdravých kmenových buněk. Transplantace kmenových buněk může být rovněž proveden v případě vysoké dávky chemoterapie nebo radiační terapie je dáno, v léčbě krevních poruch, jako je leukémie, lymfom nebo mnohočetný myelom. Transplantace kmenových buněk může pomoci vašemu tělu dostatek zdravých bílých krvinek, červených krvinek nebo krevních destiček, a snížit riziko život ohrožujících infekcí, anémie a krvácení.

I když postup doplnit své tělo zásobu zdravých krvetvorných buněk se obecně nazývá transplantaci kmenových buněk, to je také známý jako transplantace kostní dřeně, periferní krve transplantace kmenových buněk nebo pupečníkové krve transplantace, v závislosti na zdroji stonku buňky. Transplantace kmenových buněk lze použít buňky z vlastního těla (autologní transplantace kmenových buněk), od dárce (alogenní transplantace kmenových buněk) nebo totožné dvojče (syngenní transplantaci).

Viz také

Proč se to dělá

Transplantace kmenových buněk se používají k léčbě lidí, jejichž kmenových buněk byla poškozena nemocí nebo léčbě onemocnění, nebo jako způsob, jak mít dárce imunitní systém boje krevní poruchy, jako je leukémie. Transplantace kmenových buněk může pomoci lidem s různými obou rakovinné (maligní) a rakovinné (nenádorová) onemocnění.

Transplantace kmenových buněk může pomoci při léčbě onemocnění krve podle:

 • Zabíjet rakovinné buňky. Ve transplantaci kmenových buněk postupu, budete nejdříve užívat silné léky (chemoterapie) s nebo bez radioterapie zabít rakovinné buňky. Lékaři pak nalít do vašeho těla zdravých kmenových buněk, které dříve byly shromážděny od vás, nebo dárce. Nové kmenové buňky migrují do kostní dřeně a po čase, vytvářet nové buňky zdravé. Kromě toho, že dárcovské buňky mají také schopnost zabíjet některé typy nádorových buněk.
 • Pomáháme vám rychleji zotavují po podání vysokých dávek chemoterapie a ozařování. Zdravé buňky infuze v transplantaci kmenových buněk může také vám umožní rychlejší zotavení z chemoterapie a ozařování, protože tyto buňky nebyly vystaveny na chemoterapii a ozařování.

Viz také

Rizika

Transplantaci kmenových buněk. Zabíjet rakovinné buňky.
Transplantaci kmenových buněk. Zabíjet rakovinné buňky.

Transplantace kmenových buněk představuje řadu rizik komplikací, některé jsou potenciálně smrtelné. Riziko může záviset na mnoha faktorech, včetně typu krevní poruchy, typ transplantace, a věk a zdraví člověka. Ačkoliv někteří lidé zažít několik problémů s transplantací, jiní mohou vyvinout komplikace, které mohou vyžadovat léčbu nebo hospitalizaci. Některé komplikace mohou být i život ohrožující.

Komplikace, které mohou nastat s transplantací kmenových buněk patří:

 • Reakce štěpu proti hostiteli (allogenní transplantace pouze)
 • Kmenových buněk (štěp) selhání
 • Varhany zranění
 • Infekce
 • Šedý zákal
 • Neplodnost
 • Nové rakoviny
 • Smrt

Váš lékař může vysvětlit riziko komplikací z transplantaci kmenových buněk. Společně můžete zvážit rizika a přínosy se rozhodnout, zda transplantace kmenových buněk je pro vás to pravé.

Graft versus host disease: potenciální riziko, když kmenové buňky pocházejí od dárců
Pokud podstoupí transplantaci, který bude používat kmenové buňky od dárce (alogenní transplantace kmenových buněk), může být u Vás riziko reakce štěpu proti hostiteli onemocnění. Tento stav nastane, když se dárce transplantované kmenové buňky napadají tělo. Graft versus host disease mohou být mírné nebo těžké. To může nastat brzy po transplantací nebo měsíců až let později.

Graft versus host disease může ovlivnit jakýkoliv orgán, obyčejně kůže (vyrážka, často jako při úpalu), gut (vřídky v ústech, bolest břicha, průjem, nevolnost nebo zvracení), jater (žloutenka nebo zežloutnutí kůže), plíce (ucpaný dýchacích cest) nebo očního bělma (podráždění a citlivost na světlo). To může vést k trvalé invalidity v důsledku úrazu nebo infekce orgánů a mohou být život ohrožující. Váš lékař bude pozorně sledovat známky a příznaky reakce štěpu proti hostiteli onemocnění.

Viz také

Jak se připravit

Pre-transplantaci testy a postupy
Budete podstoupit řadu testů a procedur, zhodnotit své zdraví a stav vašeho stavu, a aby zajistily, že jste fyzicky připraven na transplantaci.

Kromě toho bude lékař nebo radiolog implantovat dlouhé a tenké trubky (intravenózní katétr), na hrudi u krku. Katétr, často volal centrální linii, obvykle zůstane na svém místě po celou dobu léčby. Vaši lékaři budou používat centrální linku vyluhovat transplantované kmenové buňky a další léky a krevní produkty do svého těla.

Klimatizace proces
Po dokončení své pre-testy a transplantační postupy, začnete proces známý jako klimatizace. Během přípravy, budete podstoupit chemoterapii a ozařování případně na:

 • Zničit rakovinné buňky
 • Potlačuje imunitní systém tak, aby vaše tělo neodmítne transplantované kmenové buňky

Typ procesu úpravy budete mít, závisí na řadě faktorů, včetně vašeho onemocnění, celkový zdravotní stav a typ transplantace plánované. Můžete mít i chemoterapii a ozařování, nebo jen jeden z těchto úprav jako součást přípravné fáze.

Nežádoucí účinky procesu úpravy mohou zahrnovat:

 • Nevolnost a zvracení
 • Průjem
 • Vypadávání vlasů
 • Vředy v ústech nebo vředy
 • Infekce, jako je zápal plic
 • Krvácející
 • Neplodnost nebo sterilita
 • Anémie
 • Únava
 • Šedý zákal
 • Orgánové komplikace, jako je srdce, játra nebo plíce selháním
Který vám pomůže se rychleji zotavují po podání vysokých dávek chemoterapie a ozařování. Graft versus host disease: potenciální riziko, když kmenové buňky pocházejí od dárců.
Který vám pomůže se rychleji zotavují po podání vysokých dávek chemoterapie a ozařování. Graft versus host disease: potenciální riziko, když kmenové buňky pocházejí od dárců.

Můžete být schopni vzít léky nebo jiná opatření ke snížení těchto nežádoucích účinků.

"Mini" transplantace kmenových buněk
Mini transplantace kmenových buněk, nazývané také sníženou intenzitou klimatizace nebo nonmyeloablative (non-my-uh-loh-ab-LAY-tivní) transplantace, je druh alogenní transplantaci, která zahrnuje méně intenzivní klimatizace možnost.

Snížení intenzity klimatizace, která obsahuje nižší dávky chemoterapie a ozařování, zabije nějaké rakovinné buňky a poněkud potlačuje imunitní systém. Poté se dárce buňky infuzi do těla. Dárcovské buňky nahradit buňky v kostní dřeni v průběhu času. Imunitní faktory dárcovských buněk pak může bojovat proti své rakovinné buňky.

Méně intenzivní Přípravný režim může zdát atraktivní, protože se jedná o méně intenzivní chemoterapie a ozařování. Nicméně, tento druh transplantace není vhodné pro všechny situace. Váš lékař Vám poradí nejvhodnější typ klimatizace pro vaši konkrétní situaci. To může záviset na mnoha faktorech, jako je povaha onemocnění krve, a na věku a zdraví člověka.

Viz také

Co můžete očekávat

Během svého transplantaci kmenových buněk
Transplantace krvetvorných buněk zahrnuje infuzí nebo injekčně, kmenové buňky dárce přes centrální linku do vašeho těla po dokončení několika dnech chemoterapie, radioterapie nebo obojí. Infuze trvá obvykle jedna-pěthodina. Transplantované kmenové buňky, aby jejich cestu do kostní dřeně, kde se začnou vytvářet nové krvinky. To může trvat několik týdnů, u nových krevních buněk, které mají být vyráběny a pro vaše krevní obraz začne obnovovat.

Kostní dřeně nebo kmenových buněk, které byly zmraženy a rozmraženy obsahují konzervační látky, které chrání buňky. Těsně před transplantací, můžete obdržet léky ke snížení vedlejších účinků konzervační mohou způsobit. Budete také pravděpodobně intravenózně tekutiny (hydratace) před a po transplantaci pomoci zbavit tělo konzervačního. Nežádoucí účinky konzervační přísady mohou zahrnovat:

 • Nevolnost
 • Horečka
 • Průjem
 • Zimnice
 • Kopřivka
 • Červená moč

Ne u každého, vedlejší účinky z konzervačních látek, a pro některé lidi tyto vedlejší účinky jsou minimální.

Poté, co váš transplantaci kmenových buněk
V následujících dnech a týdnech po transplantací kmenových buněk, budete mít krevní testy a další testy, aby sledoval Váš zdravotní stav. Možná budete muset lék řídit komplikace, jako je nevolnost a průjem.

Po transplantací kmenových buněk, budete muset zůstat pod pečlivým lékařským dohledem. Pokud jste se setkali infekce nebo jiné komplikace, budete muset zůstat v nemocnici několik dní. V závislosti na typu transplantace, a riziko komplikací, budete muset zůstat v blízkosti několik týdnů až měsíců, aby pečlivě sledovat.

Můžete také potřebovat pravidelné transfuze červených krvinek a krevních destiček až do kostní dřeň začne produkovat dostatek těchto buněk na jeho vlastní.

Můžete být vystaveni vyššímu riziku infekce nebo jiné komplikace měsíců až let po transplantací.

Viz také

Výsledky

Transplantace kmenových buněk může vyléčit některé nemoci a dát ostatním do remise. Cíle transplantaci kmenových buněk závisí na individuální situaci, ale obvykle zahrnují řízení nebo léčit vaše onemocnění krve, rozšiřuje svůj život a zlepšit kvalitu života.

Někteří lidé dokončí transplantaci kmenových buněk s několika vedlejších účinků a komplikací. Ostatní zažít řadu náročných problémů, a to jak krátkodobé a dlouhodobé. Závažnost nežádoucích účinků a úspěch transplantace se liší od člověka k člověku a někdy může být obtížné předvídat před transplantací.

To může být odrazující, pokud by významné problémy vznikají v průběhu procesu transplantace. Nicméně, to je někdy užitečné si uvědomit, že existuje mnoho přeživších, kteří také zažili několik velmi těžkých dnech během procesu transplantace, ale nakonec musel úspěšné transplantaci, a se vrátil k běžné činnosti s dobrou kvalitou života.

Viz také