Tyreodektomie

Definice

Tyreodektomie je odstranění všech nebo části štítné žlázy. Vaše štítná žláza je tvaru motýla žláza se nachází na spodní straně krku. To produkuje hormony, které regulují každý aspekt vašeho metabolismu, ze srdeční frekvenci, jak rychle spálíte kalorií.

Tyreodektomie se používá k léčbě poruch štítné žlázy, jako je rakovina, nenádorové zvětšení štítné žlázy (struma) a funkci štítné žlázy (hypertyreóza).

Kolik vyšetření štítné žlázy, je odstraněna během štítné žlázy závisí na důvodu chirurgického zákroku. Je-li pouze část je odstraněna (částečné tyreoidektomie), může být štítná žláza je schopen fungovat normálně po operaci. Pokud se celá štítná žláza odstraněna (celkem tyroidektomie), je třeba denní podávání s hormonu štítné žlázy nahradit štítné přirozené funkce.

Viz také

Proč se to dělá

Tyreodektomie lze doporučit v případech jako:

  • Rakovina štítné žlázy. Rakovina je nejčastější příčinou štítné žlázy. Pokud máte rakoviny štítné žlázy se odstraní nejvíce, jestliže ne všichni, štítnou žlázou může být možnost léčby.
  • Rakovinné zvětšení štítné žlázy (struma). Odstranění všech nebo části štítné žlázy, je možnost, pokud máte velký struma, že je nepříjemné, nebo způsobí potíže při dýchání nebo polykání, nebo v některých případech, pokud je příčinou strumy hypertyreóza.
  • Funkci štítné žlázy (hypertyreóza). Hypertyreóza je stav, při kterém štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu tyroxinu. Pokud máte problémy s anti-drogy štítné žlázy a nechcete radioaktivního jódu terapii, může být tyroidektomie možnost.

Viz také

Rizika

Tyreodektomie je obecně bezpečná metoda. Ale stejně jako u každé operace, tyreoidektomie s sebou nese riziko komplikací.

Potenciální komplikace patří:

  • Krvácející
  • Obstrukce dýchacích cest způsobená krvácením
  • Permanentní chraplavý nebo slabý hlas kvůli poškození nervů
  • Poškození čtyři drobné žlázy umístěné za štítnou žlázou (příštítná tělíska), která může vést k hypotyreózy, což vede k mimořádně nízkých hladin vápníku v krvi a kostech a zvýšené množství fosforu v krvi.

Viz také

Jak se připravit

Pokud máte hypertyreóza, může lékař předepsat léky - jako je jód a draslík řešení - jak regulovat funkci štítné žlázy a snižuje riziko krvácení.

Možná budete muset vyhnout se jíst a pít po určitou dobu před operací, a také, aby se zabránilo komplikacím anestézie. Váš lékař bude poskytovat konkrétní pokyny.

Viz také

Co můžete očekávat

Během štítné žlázy
Chirurgové provádějí tyreodektomií pomocí v celkové anestezii, takže jste v bezvědomí v průběhu řízení. Anesteziolog Anesteziolog nebo vám dává znecitlivující léky jako plyn - dýchat přes masku - nebo vstřikuje tekuté léky do žíly.

Chirurgický tým klade několik monitorů na těle tak, aby zajistila, že vaše srdeční frekvence, krevního tlaku a obsahu kyslíku v krvi zůstávají na bezpečné úrovni v průběhu řízení. Tyto monitory patří krevní tlak na ruce a srdce monitoru vede připojeném k vašemu hrudníku.

Jakmile jste v bezvědomí, chirurg provede malý řez v přední části krku nebo série řezů pod paží, v závislosti na operační technice on nebo ona používá. Všechny nebo část štítné žlázy se pak odstraní, v závislosti na důvodu pro operaci. Pokud máte tyreodektomií v důsledku rakoviny štítné žlázy, může lékař zkoumá a odstranění mízních uzlin kolem štítné žlázy. Tyreodektomie obvykle trvá několik hodin.

Tři hlavní přístupy k štítné žlázy existují:

  • Konvenční Tyreodektomie zahrnuje výrobu řez ve středu krku k přímému přístupu na štítnou žlázu.
  • Endoskopické Tyreodektomie používá menší řezy v krku. Chirurgické nástroje a malou kamerou se vloží přes řezy. Kamera provází svého lékaře postupem.
  • Robotické Tyreodektomie se provádí buď pomocí řezů v hrudníku a podpaží nebo přes řez vysoko v krku. Robotický přístup umožňuje thyreoidektomie které mají být provedeny, aniž by řez ve středu krku.

Po operaci štítné žlázy
Po operaci, jste se přestěhoval do obnovy místnosti, kde zdravotní péče tým sleduje vaše zotavení z chirurgie a anestezie. Jakmile jste plně při vědomí, budete se stěhoval do nemocničního pokoje. Můžete mít odtok pod řezem v krku. Tento odpad je obvykle odstraněn ráno po operaci. Po operaci štítné žlázy, může dojít k bolesti krční páteře a chraplavý nebo slabý hlas. To nemusí nutně znamenat, že je to trvalé poškození nervu, který ovládá hlasivky. Tyto příznaky jsou často dočasné a mohou být v důsledku podráždění z dýchací trubice (endotracheální trubice), která je vložena do průdušnice (trachea) v průběhu operace, nebo v důsledku nervové podráždění způsobené operací.

Tyreodektomie. Rakovinné zvětšení štítné žlázy (struma).
Tyreodektomie. Rakovinné zvětšení štítné žlázy (struma).

Budete moci jíst a pít jako obvykle po operaci. Většina lidí, kteří mají thyroidectomies zůstat v nemocnici po dobu asi 24 hodin. Když jdete domů, můžete obvykle vrátit k běžné činnosti, často během několika týdnů. Promluvte si se svým lékařem o konkrétních činností omezení.

Viz také

Výsledky

Dlouhodobé účinky štítné žlázy závisí na tom, kolik štítné žlázy se odstraní.

Částečné Tyreodektomie
Je-li pouze část svého štítné žlázy se odstraní, zbývající část se obvykle přebírá funkci celé štítné žlázy, a nemusíte léčby hormonů štítné žlázy.

Kompletní Tyreodektomie
Pokud se celá štítná žláza odstraněna, může vaše tělo nemůže dělat hormonu štítné žlázy a budete rozvíjet příznaky snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza). Jako výsledek, budete muset vzít pilulku každý den, který obsahuje hormonu štítné žlázy tyroxinu (Levothroid, Levoxyl, aj.). Tato hormonální substituční je shodný s hormonem, který za normálních okolností ze strany štítné žlázy a provádí všechny stejné funkce. Váš lékař určí výši náhrady hormonů štítné žlázy, které potřebujete na základě krevních testů.

Viz také