Zubní zkouška pro děti

Definice

Pravidelné zubní zkoušky jsou důležitou součástí preventivní zdravotní péče. Během zubní zkoušky pro děti, bude zubní lékař nebo hygienik čištění vašeho dítěte zuby a vyhodnocení vašeho dítěte riziko vzniku zubního kazu. Zubní prohlídka pro děti mohou zahrnovat použití různých ochranných opatření - jako těsnicí materiály nebo fluoridových terapií - aby se snížilo riziko rozkladu. Zubní prohlídka u dětí mohou také obsahovat zubní rentgeny nebo ostatních diagnostických postupů.

Během zubní zkoušky pro děti, bude zubní lékař nebo hygienik může diskutovat o vaše dítě strava a ústní hygienu návyky a ukázat správné čištění zubů kartáčkem a dentální nití techniky. Další témata k diskuzi v průběhu zubní zkoušky pro děti může zahrnovat prevenci zranění nebo ústní, pro dospívající, zdravotní rizika spojená s tabákem, zneužívání návykových látek a ústní piercing.

Viz také

Proč se to dělá

Zubní zkouška pro děti. Kdy mít zubní vyšetření.
Zubní zkouška pro děti. Kdy mít zubní vyšetření.

Pravidelné zubní zkoušky mohou pomoci chránit vaše dítě zdraví ústní dutiny. Zubní zkoušky, aby Vaše dítě zubaře šanci poskytnout tipy na péči o vaše dítě zuby, stejně jako odhalit případné problémy včas - když jsou nejvíce léčitelná.

Kdy mít zubní zkoušku
Různé faktory mohou určit, jak často se vaše dítě potřebuje mít zubní vyšetření, včetně svého věku, zdraví a riziko zubního kazu. Vezměme si tyto obecné zásady:

 • Ve věku od 6 měsíců do 1 roku. Evropská akademie dětské stomatologie a zubní Evropské asociace Doporučujeme plánování dítěte je první zubní prohlídka po prvním zub vypukne a to nejpozději do jeho nebo její první narozeniny. Také očekáváme vaše dítě zuby a dásně je třeba vyšetřit na dobře dítě prohlídky.
 • Batolata, dětí školního věku a dospívající. Evropská akademie dětské stomatologie doporučuje Scheduling zubní prohlídky každých šest měsíců. Zubní lékař může doporučit další častých návštěv, pokud vaše dítě má vysoké riziko zubního kazu nebo má jiné zubní nebo ústní zdravotní problémy.

Viz také

Jak se připravit

Před plánování vašeho dítěte první zubní vyšetření, zvažte, zda by bylo nejpohodlnější navštívit svou rodinu zubaře nebo předání dítěte do dětského zubaře - zubař, který poskytuje odborné zubní a ústní péči o děti, od kojenců až dvacet let. Dětští zubní lékaři mají obvykle děti přátelské kanceláří a zařízení speciálně určené pro děti.

Chcete-li pomoci připravit dítě na zubní zkoušky:

 • Pečlivě čas vašeho dítěte návštěvu. Plán zubní zkoušky pro vaše dítě v době, dnem, kdy on nebo ona je dobře odpočinul a s největší pravděpodobností bude spolupracovat.
 • Buďte pozitivní. Když mluvím se svým dítětem o jeho nebo její zubní vyšetření, vyhnout se používání slov jako "bolest" nebo "bolí". Místo toho řekněte dítěti, že zubař bude využívat speciální nástroje, aby se ujistil, vaše dítě zuby jsou zdravé. Připomeňte dítěti, že jste navštívit zubaře, - ale nemluví o žádných negativních zubní zkušenosti jste měli.
 • Naslouchejte svému dítěti. Povzbuzujte své dítě, aby sdílet veškeré obavy on nebo ona by mohla mít o návštěvě zubaře nebo mají zubní vyšetření.

Viz také

Co můžete očekávat

Ve věku od 6 měsíců do 1 roku. Batolata, dětí školního věku a dospívajících.
Ve věku od 6 měsíců do 1 roku. Batolata, dětí školního věku a dospívajících.

Co se děje při zubní zkoušky pro děti se může lišit v závislosti na věku dítěte a léčbu potřebuje.

Ve věku od 6 měsíců až 1 rok
Zubní lékař nebo hygienik může umístit své dítě na stole nebo se budete držet své dítě na klíně k provedení zkoušky. Pak zubní lékař nebo hygienik bude pravděpodobně:

 • Vyhodnotit vašeho dítěte ústní hygienu a celkový zdravotní stav, pití a stravovací návyky, a jeho nebo její riziko zubního kazu
 • Odstraňte veškeré skvrny nebo usazeniny na vaše dítě zuby jemně drhnout s mokrým kartáčkem
 • Prokázat správné úklidové techniky
 • Posoudit, kolik fluoridu vaše dítě dostat přes svého jídelníčku a používání ústní hygienu - a je-li to nutné, stanovit fluoridu doplněk nebo použít aktuální fluoridu léčbu vašeho dítěte zuby
 • Podívejte se na rány nebo rány na vašeho dítěte jazykem, uvnitř tváře a na střeše úst
 • Vyhodnotit dopad návyky, jako používání dudlíku a cucání palce

Batolata, dětí školního věku a dospívajících
Při každém řádném vyšetření, bude zubní lékař nebo hygienik pokračovat ve vyhodnocování vašeho dítěte ústní hygienu a celkový zdravotní stav, pití a stravovací návyky, a jeho nebo její riziko zubního kazu. Kromě čištění vašeho dítěte zuby, může zubní lékař nebo hygienik:

 • Vezměte zubní rentgeny, nebo, je-li to nutné, proveďte další diagnostické postupy
 • Naneste těsnicí hmoty - tenké ochranné plastové povlaky - na stálých molárů a jiné zadní zuby náchylné k rozpadu
 • Opravte všechny dutiny nebo zubní vady
 • Podívejte se na případné problémy na cestě vašeho dítěte horní a dolní zuby do sebe zapadají
 • Právní zástupce své dítě o vlivu cucání palce, zatínal čelisti nebo kousání nehtů
 • Doporučujeme předem ortodontické léčby, jako je například speciální náústek nebo ortodoncie, jako rovnátka, narovnat vaše dítě zuby nebo upravit vaše dítě sousto

Jak dítě stárne, může zubní zkoušky rovněž zahrnují poradenství o ústní zdravotních rizik spojených s:

 • Pití sladkých nápojů
 • Kouření
 • Žvýkací tabák
 • Poruchy příjmu potravy
 • Orální piercing
 • Ne nosit chránič zubů při kontaktních sportech

Zubní lékař nebo hygienik může rovněž projednat případné odstranění vašeho dítěte zuby moudrosti (třetí stoličky).

Zubní x-ray
Zubní X-ray umožňuje zubař vidět detailní snímky konkrétních částí úst dítěte. Tradiční X-ray film je vyvinut v temné komoře, ale novější technologie umožňuje X-ray snímky, které chcete odeslat do počítače a zobrazovat je na obrazovce. Různé typy ústní rentgeny jsou k dispozici, včetně:

 • Bitewing. Tento typ X-ray umožňuje zubař vidět koruny horní a dolní zuby. Během bitewing X-ray, bude vaše dítě kousat se na rentgenovém držáku filmu, zatímco X-ray snímky jsou přijímána.
 • Periapikální. Tento typ X-ray umožňuje zubař vidět celý zub a okolní kosti.
 • Okluzní. Tento typ X-ray umožňuje zubař vidět, jak horní zuby a odpovídající nižší zuby do sebe zapadají, když je zavřený čelist.
 • Panoramatický. Tento typ X-ray dává zubař široký výhled na celé úst.

X-paprsky nejsou obvykle nutné při každé návštěvě zubní. Ozáření od zubní rentgeny je nízká - ale mluvit k zubaři, pokud máte obavy o záření.

Dentálních
V některých případech může lékař doporučit, aby zubní dojem vyrobit repliku vašeho dítěte zuby a ústní tkáně. Zubní lékař nebo hygienistka vyplní tvaru podkovy zásobník měkkým, želatina-jako materiál a položte ji na vašeho dítěte horní a dolní zuby. Po několika minutách je zásobník vyjmout a použít k vytvoření zubní obsazení či reprodukcí úst dítěte.

Viz také

Výsledky

Poté, co vaše dítě zubní zkoušky, bude zubní lékař nebo hygienik diskutovat vašeho dítěte zdraví ústní dutiny, včetně vašeho dítěte riziko zubního kazu, ústní jiných zdravotních problémů, a preventivní opatření, které můžete podniknout ke zlepšení a ochraně vašeho dítěte zdraví ústní dutiny. Zubní lékař nebo hygienistka také doporučit nejlepší čas vrátit se na následné návštěvy - typicky každých šest měsíců. Pokud vaše dítě má vysoké riziko zubního kazu nebo má jiné ústní zdravotní problémy, může zubní lékař nebo hygienik doporučit více častých prohlídky.

Viz také