Chudák barevné vidění

Definice

Chudák barevné vidění je snížená schopnost rozlišit některé odstíny barev. Ačkoli mnoho lidí používá termín "barvoslepé" se odkazovat na sníženou schopností rozlišovat mezi některými barvami, pravda, barvoslepost popisuje naprostý nedostatek barevného vidění. Schopnost vidět pouze odstíny šedé je vzácný.

Chudák barevné vidění je dědičné onemocnění, ve většině případů. Muži jsou více pravděpodobné, že se narodí se špatným barevným viděním. Většina lidí se špatným barevným viděním nelze rozlišit některé odstíny červené a zelené. Méně často se mohou lidé se špatným barevným viděním nerozlišuje mezi odstíny modré a žluté. Některé oční choroby a některé léky mohou také způsobit špatné barevné vidění.

Příznaky

Můžete mít špatné barevné vidění, a neví to. Můžete také netuší, stav v sobě nebo u Vašeho dítěte do situace způsobí záměnu nebo nedorozumění - například, když tam jsou problémy rozlišování barev semaforu, nebo se snaží interpretovat barevné značení materiálů pro výuku.

Lidé postižení špatným barevného vidění nemusí být schopen rozlišit:

 • Různé odstíny červené a zelené
 • Různé odstíny modré a žluté
 • Všechny barvy vůbec

Nejběžnější barva nedostatkem je neschopnost vidět některé odstíny červené a zelené. Často, osoba, která je červená, zelená a modrá-žlutá nedostatek není zcela necitlivá na obou barev. Vady mohou být mírné, střední nebo těžkou. Někdo s červeno-zeleným nebo žluto-modrý deficitem nemusí být schopen rozlišit barvy duhy nebo rozpoznat růžovou oblohu při východu nebo západu slunce.

Kdy navštívit lékaře
Pokud máte podezření, že barevné vidění není uspokojivý, viz očního lékaře pro testování. Také, pokud máte dítě, které je příjem předškolní oční vyšetření, je to dobrý nápad, aby se vaše dítě testovány na barevné vidění, stejně jako ostrost zraku. Zatímco není tam žádná léčba dědičné špatné barevné vidění, je-li příčinou je oční onemocnění, může se s touto nemocí zlepšovat barevné vidění.

Viz také

Příčiny

Vidět barvy přes světelného spektra začíná se schopností vašich očích "přesně rozlišovat základní barvy červené, modré a zelené.

Světlo vstupuje do oka přes rohovku a prochází objektivem a transparentní, želé-jako tkáně v oku (sklivec) a barevně citlivých buněk (kužely) se nachází v zadní části oka na sítnici. Chemické látky v kuželů rozlišovat barvy a odeslat tyto informace prostřednictvím zrakového nervu do mozku.

Chudák barevné vidění. Co můžete očekávat od svého lékaře.
Chudák barevné vidění. Co můžete očekávat od svého lékaře.

Pokud jsou vaše oči jsou normální, můžete rozlišit mnoho různých směsí barev, ale pokud vaše kužely chybí jeden nebo více citlivé na světlo chemikálie, můžete vidět pouze dvě základní barvy.

Chudák barevné vidění má několik příčin:

 • Dědičná porucha. Asi jeden z 12 mužů ze severní evropského původu se rodí s určitou mírou červeno-zelené barvy deficitu. Většina žen mají geny, které působí proti nedostatku, a méně než 1 procento žen v severním evropském původu mají tento typ deficitu barevného vidění. V jiných populacích, výskyt červenou a zelenou barvu deficitu je nižší.

  Modro-žluté barvy nedostatek dědí méně než jeden z 10000 lidí po celém světě, a pravda, zdědil colorblindness postihuje méně než jeden v 30.000 lidí. Můžete zdědit mírnou, střední nebo těžkou stupeň poruchy a závažnost se nemění v průběhu života, pokud je příčinou je dědičná.

 • Onemocnění. Některé podmínky, které mohou způsobit barevné nedostatky jsou diabetes, glaukom, makulární degenerace, Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, chronický alkoholismus, leukémie a srpkovitá anémie. Jedno oko může být ovlivněny více než druhé a mohou se získat lepší v případě, že základní onemocnění může být léčena.
 • Některé léky. Některé léky mohou měnit barevné vidění, například některé léky používané k léčbě srdečních onemocnění, vysoký krevní tlak, erektilní dysfunkce, infekce, nervové poruchy a psychické problémy.
 • Stárnutí. Vaše schopnost vidět barvy zhoršuje pomalu jako součást stárnutí.
 • Chemikálie. Expozice některých účinných látek na pracovišti, jako je sirouhlíku a hnojiva může dojít ke ztrátě barevného vidění. Pokud budete pracovat kolem těchto látek, mít své barevné vidění hodnoceny, protože ztráta nějakého barevného vidění může být příliš jemný pro vás všimnout.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Můžete začít tím, že vidí svou rodinu lékaře nebo praktického lékaře, nebo můžete domluvit schůzku přímo s lékařem, který se specializuje na onemocnění očí (oční lékař nebo optometrista).

Váš čas se svým lékařem, je omezena, proto připravuje seznam otázek vám pomůže co nejlépe využít svůj čas spolu. Pro špatné barevné vidění, některé základní otázky, zeptejte se zahrnují:

 • Jak by mít špatné barevné vidění ovlivní můj život?
 • Existují nějaké procedury pro chudé barevného vidění?
 • Existují nějaké brožury nebo jiný tištěný materiál, že mohu vzít s sebou? Co webové stránky doporučujete?
 • Existují speciální brýle nebo kontaktní čočky, které mohu nosit pomoci tento problém?

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař pravděpodobně se vás zeptat na několik otázek, jako například:

 • Kdy jste se poprvé všimnete, že jste měli problémy vidět určité barvy?
 • Má někdo z vaší rodiny (včetně rodičů a prarodičů) mají špatnou barevné vidění?
 • Máte nějaké zdravotní poruchy?
 • Užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy?

Testy a diagnostika

Pokud máte problémy se zobrazením některých barev, může váš oční lékař snadno a rychle otestovat, jestli máte barevný nedostatek. Mnozí odborníci vyškolení v očních chorob a poruch pomocí knihu obsahující několik pestrobarevných bodový vzor testy poskytnout jednoduchý a přesné posouzení nedostatků barevného vidění. Pokud nemáte barevné vidění nedostatek, budete si moci vybrat čísla a tvary zevnitř bodové rastry. Nicméně, pokud máte barevnou vizi nedostatek, ať zjistíte, že je těžké se podívat na nějaké vzory v tečky nebo neuvidíte vůbec nic.

Ošetření a léky

Momentálně zde nejsou žádné medicínské metody léčby jsou k dispozici pro většinu typů problémů barevného vidění, barevné vidění, pokud problém souvisí s používáním některých léků nebo zdravotních chorob, které mohou být pomohl s jinými terapiemi.

Pokud máte problémy s ostrým viděním barevných odstínů, a tam je související oční onemocnění, může léčba této nemoci pomoci vaše barevné vidění.

Nošení barevný filtr, přes brýle nebo barevné kontaktní čočky mohou zlepšit vaše vnímání kontrastů. Ale takové čočky nezlepší vaši schopnost rozlišovat barvy.

Nedávný výzkum ukázal, že některé vzácné onemocnění sítnice spojené s nedostatkem barev lze korigovat pomocí technik genových náhradní. Tyto léčby nejsou v současnosti k dispozici, s výjimkou přísně výzkumných protokolech, ale je možné, že některé z těchto úprav budou k dispozici v budoucnu.

Životní styl a domácí opravné prostředky

Ačkoli nejsou tam žádné lékařské ošetření, které lze opravit zděděné problémy barevného vidění, většina lidí najít způsob, jak obejít jejich špatné barevné vidění. Například, můžete:

 • Zapamatujte si pořadí barevných objektů. Pokud je to důležité vědět, jednotlivé barvy, například v semaforu, zapamatovat pořadí barev.
 • Štítek barevné předměty, které mohou vyžadovat, aby odpovídaly další položky. Požádejte někoho s dobrým barevným viděním pomohou vyřešit a označit své oblečení se správnými barvami. Nechat navrhnout, které barvy dobře s ostatními, a třídit své oblečení ve vašem šatníku nebo prádelníku, takže barvy, které mohou být nošeny společně, byly blízko sebe.