Juvenilní revmatoidní artritida

Definice

Juvenilní revmatoidní artritida, také známý jako juvenilní idiopatické artritidy, je nejčastější typ artritidy u dětí ve věku do 16 let. Juvenilní revmatoidní artritida způsobuje přetrvávající bolesti kloubů, otoky a ztuhlost. Některé děti mohou objevit příznaky, jen několik měsíců, zatímco jiní mají příznaky po zbytek jejich života.

Některé typy juvenilní revmatoidní artritidy může způsobit vážné komplikace, jako je růst problémů a zánět oka. Léčba juvenilní revmatoidní artritidy se zaměřuje na kontrolu bolesti, zlepšení funkce a prevence poškození kloubů.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky juvenilní revmatoidní artritidy jsou:

 • . Bolest když vaše dítě nemusí stěžovat na bolesti kloubů, můžete si všimnout, že on nebo ona kulhá - zejména první věc po ránu nebo po spánku.
 • Otok. Otok kloubu je běžné, ale je často poprvé všiml ve větších kloubů, jako jsou kolena.
 • Tuhost. Můžete si všimnout, že vaše dítě se objeví nemotornější než obvykle, a to zejména v dopoledních hodinách, nebo po zdřímnutí.

Juvenilní revmatoidní artritida může postihnout jeden nebo více kloubů. V některých případech, juvenilní revmatoidní artritida postihuje celé tělo - způsobuje zduření lymfatických uzlin, vyrážky a horečku.

Stejně jako ostatní formy artritidy, juvenilní revmatoidní artritida je charakterizován době, kdy příznaky propuknou, a časy, kdy příznaky vymizí.

Kdy navštívit lékaře
Vezměte své dítě k lékaři, pokud on nebo ona má bolesti kloubů, otoky nebo ztuhlost déle než týden - zejména pokud on nebo ona také má horečku.

Viz také

Příčiny

Juvenilní revmatoidní artritida. Sedimentace erytrocytů (ESR).
Juvenilní revmatoidní artritida. Sedimentace erytrocytů (ESR).

Juvenilní revmatoidní artritidy dochází, když imunitní systém napadá vlastní buňky a tkáně. To je neznámo proč se to stane, ale jak dědičnosti a prostředí Zdá se, že hrát roli. Některé genové mutace může člověk více citlivé na faktory životního prostředí, - jako jsou viry -, které mohou vyvolat onemocnění.

Rizikové faktory

Obecně platí, že juvenilní revmatoidní artritida je častější u dívek.

Komplikace

Některé vážné komplikace mohou vyplývat z juvenilní revmatoidní artritidy. Ale udržet pozorně sledovat zdravotním stavu Vašeho dítěte a hledá odpovídající lékařskou péči může výrazně snížit riziko vzniku těchto komplikací:

 • Oční problémy. Některé formy juvenilní revmatoidní artritidy může způsobit zánět oka (uveitida). Pokud tato podmínka neléčí, může dojít k zákalu, glaukomu a dokonce oslepnutí. Oční zánět často probíhá bez příznaků, a proto je důležité u dětí s juvenilní revmatoidní artritidou k vyšetření pravidelně očního lékaře.
 • , Růstové problémy. Juvenilní revmatoidní artritida může ovlivnit vaše dítě růst a vývoj kostí. Některé léky používané k léčbě juvenilní revmatoidní artritidy, zejména kortikosteroidy, mohou také inhibovat růst.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Pokud váš pediatr nebo rodinný lékař podezření, že vaše dítě má juvenilní revmatoidní artritidy, on nebo ona může vás odkázat na lékaře, který se specializuje na artritidy (revmatolog), k potvrzení diagnózy a prozkoumat léčbu.

Co můžete udělat
Před jmenováním, možná budete chtít napsat seznam, který zahrnuje:

 • Podrobný popis Vašeho dítěte příznaky
 • Informace o zdravotní problémy, které vaše dítě mělo v minulosti
 • Informace o zdravotních problémů, které mají tendenci se ve vaší rodině
 • Všechny léky a potravinové doplňky Vaše dítě užilo
 • Otázky chcete požádat lékaře

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař vás může požádat některé z následujících otázek:

 • Které klouby se zdají být ovlivněny?
 • Kdy se začnou příznaky? Ještě se zdá, že přicházejí a odcházejí?
 • Má něco, aby se příznaky lepší nebo horší?
 • Je ztuhlost kloubů horší po dobu odpočinku?

Testy a diagnostika

Diagnostika juvenilní revmatoidní artritidy může být obtížné, protože bolest kloubů může být způsobena mnoha různými typy problémů. Žádný jednotlivý test může potvrdit diagnózu, ale testy mohou pomoci vyloučit některé další podmínky, které produkují podobné příznaky.

Příprava na vaše jmenování. Anti-nukleární protilátky.
Příprava na vaše jmenování. Anti-nukleární protilátky.

Krevní testy
Některé z nejběžnějších krevních testů u podezřelých případů juvenilní revmatoidní artritidy patří:

 • Sedimentace erytrocytů (ESR). Sedimentační rychlost je rychlost, při které vaše červených krvinek usadit na dně zkumavky krve. Zvýšená sazba může ukazovat na zánět. Měření ESR může být použita pro vyloučení jiných, na pomoc klasifikovat typ juvenilní revmatoidní artritidy, a určení stupně zánětu.
 • C-reaktivní protein. Tento krevní test měří také úrovně všeobecného zánětu v těle, ale v jiném měřítku než ESR.
 • Anti-nukleární protilátky. Anti-nukleární protilátky jsou bílkoviny, běžně produkované imunitním systémem lidí s některými autoimunitními chorobami, včetně artritidy.
 • Revmatoidní faktor. Tato protilátka se běžně vyskytují v krvi dospělých, kteří mají revmatoidní artritidu.
 • Cyklické citrulinovány peptid (CCP). Stejně jako revmatoidní faktor, CCP je další protilátka, která se nachází v krvi dospělých pacientů s revmatoidní artritidou.

V mnoha dětí s juvenilní revmatoidní artritidou, se žádné významné abnormality se nachází v těchto krevních testů.

Zobrazovací vyšetření
X-paprsky mohou být přijata vyloučit další onemocnění, jako jsou:

 • Zlomeniny
 • Nádory
 • Infekce
 • Vrozené vady

X-paprsky mohou být také použity z času na čas od stanovení diagnózy sledovat vývoj kostí a pro detekci poškození kloubů.

Ošetření a léky

Léčba juvenilní revmatoidní artritidy se zaměřuje na pomoc vaše dítě udržet běžnou úroveň fyzické a sociální aktivity. K dosažení tohoto cíle mohou lékaři použít kombinaci strategií k úlevě od bolesti a otok, zachování plné pohybu a sílu a zabránit komplikacím.

Léky
Pro některé děti, může být proti bolesti pouze potřebné léky. Ostatní děti mohou potřebovat pomoc od léků s cílem omezit progresi onemocnění. Typické léky používané pro juvenilní revmatoidní artritidy patří:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Tyto léky, jako je ibuprofen (Advil, Motrin, ostatní) a naproxen (Aleve), zmírnit bolest a otok. Silnější NSA jsou k dispozici na lékařský předpis. Nežádoucí účinky jsou žaludeční nevolnost a problémy s játry.
 • Chorobu modifikující léky (DMARDs). Lékaři používají tyto léky NSAID při samotné nedokážou zmírnit příznaky bolesti kloubů a otoky. Mohou být přijata v kombinaci s NSAID a používají se zpomalit průběh juvenilní revmatoidní artritidy. Běžně používané DMARD pro děti methotrexátem (Trexall) a sulfasalazin (Azulfidine). Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost a problémy s játry.
 • Tumor nekrotizující faktor (TNF), blokátory TNF blokátory -. Jako je etanercept (Enbrel) a adalimumab (Humira) - může pomoci zmírnit bolest, ranní ztuhlost a otoky kloubů. Ale tyto typy léků zvyšuje riziko infekce. Tam může být také mírné zvýšení šance, že se některých druhů rakoviny, jako je lymfom.
 • Imunitní potlačující. Vzhledem k tomu, juvenilní revmatoidní artritida je způsobena hyperaktivním imunitní systém, mohou léky, které potlačují imunitní systém pomoci. Příklady zahrnují abatacept (Orencia), rituximabu (Rituxin) anakinra (Kineret) a tocilizumab (Actemra). Imunitní potlačující zvýšit riziko infekcí a vzácně, některé druhy rakoviny.
 • Kortikosteroidy. Léky, jako je prednison může být použit k léčbě příznaků až DMARD má účinek, nebo aby se zabránilo komplikacím, jako je například zánět vaku kolem srdce (perikarditida). Kortikosteroidy mohou být podávány perorálně nebo injekčně přímo do kloubu. Ale tyto léky mohou mít vliv na normální růst a zvýšit náchylnost k infekcím, takže obecně by měly být použity co možná nejkratší dobu.

Terapie
Lékař Vám může doporučit, aby Vaše dítě práci s fyzioterapeutem, které pomohou udržet klouby flexibilní a udržet rozsah pohybu a svalový tonus. Fyzioterapeut nebo ergoterapeut může provést další doporučení týkající se nejlepší výkon a ochranné pomůcky pro své dítě. Terapeut může také doporučit, aby Vaše dítě využívat společných nebo podpěry dlahy pomáhá chránit klouby a udržovat je v dobrém funkčním postavení.

Chirurgie
Ve velmi závažných případech juvenilní revmatoidní artritidy, může být chirurgický zákrok, aby se zlepšilo postavení kloubu.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Pečovatelé může pomoci dětem naučit self-care techniky, které pomáhají omezit účinky juvenilní revmatoidní artritidy. Techniky patří:

 • Získání pravidelné cvičení. Cvičení je důležitá, protože podporuje svalovou sílu a kloubní pohyblivosti. Plavání je vynikající volbou, neboť klade důraz na minimální spáry.
 • Použití zima nebo horko. Tuhost ovlivňuje mnoho dětí s juvenilní revmatoidní artritidou, a to zejména v ranních hodinách. I když některé děti dobře reagují na studené balení, většina dětí raději horký pack nebo horkou vanu nebo sprchu.
 • Jíst dobře. Některé děti s artritidou mají špatné chutě. Jiní mohou získat nadváhu kvůli léky nebo fyzickou nečinností. Zdravá strava může pomoci udržovat vhodnou tělesnou hmotnost. Adekvátní vápníku ve stravě je důležité, protože děti s juvenilní revmatoidní artritidou jsou vystaveni riziku vzniku slabé kosti (osteoporóza) v důsledku nemoci, užívání kortikosteroidů, a snížení fyzické aktivity a nést váhu těla.

Viz také

Zvládání a podporu

Rodinní příslušníci mohou hrát klíčovou roli v pomoci dítě vyrovnat se s juvenilní revmatoidní artritidou. Jako rodič, můžete zkusit následující:

 • Starejte se o své dítě, stejně jako je to možné, stejně jako ostatní děti ve vaší rodině.
 • Aby vaše dítě vyjádřit hněv o tom mít juvenilní revmatoidní artritidy. Vysvětlete, že nemoc není způsobena ničím on nebo ona.
 • Povzbuzujte své dítě k účasti na pohybových aktivit, a to s ohledem na doporučení svým dětským lékařem a fyzioterapeuta.
 • Diskutujte o zdravotním stavu Vašeho dítěte a problémy, které ji obklopují s učiteli a administrátory na jeho nebo její školy.