Spermicide

Definice

Spermicide je látka, která obsahuje chemické látky, například Nonoxynol-9, které immobilise nebo zabít spermie. Spermicid se vloží do pochvy před pohlavním stykem, aby se zabránilo spermií od vstupu do dělohy. Spermicide je dostupný bez lékařského předpisu, a přichází v mnoha formách, včetně krémy, gely, pěny, film, čípky a tablety.

Spermicide není vysoce účinná antikoncepční metoda při samostatném použití. Nicméně, spermicide také použít bariérovou metodu - například kondom, bránice nebo cervikální pesar -, aby se zabránilo těhotenství. Spermicide nenabízí ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi.

Viz také

Proč se to dělá

Spermicide je antikoncepční látka, která může pomoci zabránit těhotenství. Spermicide:

 • Lze použít samostatně nebo s bariérovou metodu, jako je kondom, bránice, antikoncepční houbičky nebo cervikální pesar
 • Nevyžaduje partnerskou spolupráci
 • Nevyžaduje předpis
 • Nemá stejné nežádoucí účinky jako hormon-založené metody antikoncepce
 • Zvyšuje mazání při sexu

Spermicide není vhodné pro každého, nicméně. Váš poskytovatel zdravotní péče může odradit od využívání spermicide, pokud:

 • Jste s vysokým rizikem nákazy HIV, nebo máte HIV nebo AIDS
 • Máte časté infekce močových cest
 • Jste s vysokým rizikem těhotenství - jste mladší než 30 let, budete mít sex třikrát nebo vícekrát týdně, nebo jste pravděpodobně důsledně používat spermicid

Viz také

Rizika

Odhaduje se, že 28 ze 100 žen, které užívají spermicid sám otěhotní v prvním roce typické použití. Spermicide je účinnější v prevenci těhotenství při použití s ​​bariérovou metodu antikoncepce.

Spermicide může zvýšit riziko infekcí močových cest. Vaginální podráždění - jako pálení nebo svědění či vyrážka - je nejčastějším nežádoucím účinkem spermicidem. Je také možné mít alergickou reakci na spermicidem.

Spermicide nenabízí ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi. Ve skutečnosti může být časté používání spermicide zvýšení vaginální podráždění, což může zvýšit riziko nákazy HIV nebo jiných sexuálně přenosných infekcí. Stejně tak by neměl být používán spermicide rektálně, protože to může způsobit podráždění pokožky a zvyšují riziko nákazy sexuálně přenosných infekcí.

Viz také

Jak se připravit

Před použitím spermicid, přečtěte si pozorně návod výrobku. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte nějaké obavy.

Viz také

Co můžete očekávat

Před použitím spermicid, přečtěte si pozorně návod výrobku. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte nějaké obavy.

Co můžete očekávat

Chcete-li používat spermicid:

 • Vybrat typ spermicid. Pěny, gely a krémy nabízejí okamžitou ochranu, zatímco čípky, filmy a tablety musí být vložen deset-třicetminut před pohlavním stykem, aby se rozpustil a aktivní. Je-li více než jednu hodinu prochází mezi použitím spermicid a pohlaví, znovu spermicid.
 • Použít spermicid. Najděte si pohodlnou pozici, například vleže. Pomocí aplikátoru nebo prsty vložit spermicid do pochvy nebo v jeho blízkosti děložního čípku. Pokud používáte aplikátor, naplňte aplikátor s doporučenou množství krému, gelu nebo pěny a vložte ji do pochvy tak daleko, jak jen to půjde. Stlačujte píst aplikátoru uvolněte spermicid u děložního čípku. Chcete-li vložit spermicid rukou, umyjte a osušte ruce a položte čípek, film nebo deska na prsty. Posuňte prsty po zadní stěně pochvy tak daleko, jak se můžete tak, že se vztahuje na spermicide nebo stojí na nebo v blízkosti děložního čípku. Pokud používáte spermicid s membránou nebo cervikální pesar, postupujte podle pokynů, které přicházejí s přístrojem. Pokud máte sex více než jednou, použít čerstvé spermicid před každým pohlavním styku.
 • Buďte opatrní, po sexu. Pro ​​maximální účinnost, ujistěte se, že spermicide zůstává v pochvě po dobu nejméně šesti hodin po sexu. Po šesti hodinách, není třeba čistit zbývající spermicid z pochvy. Douching se nedoporučuje - ale pokud se rozhodnete do sprchy po sexu, počkejte alespoň šest hodin.
Spermicide. Vyberte si typ spermicid.
Spermicide. Vyberte si typ spermicid.

Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte:

 • Trvalé podráždění pochvy
 • Opakující se infekce močových cest

Viz také