Srdeční ablace

Definice

Srdeční ablace je postup, který může opravit problémy se srdečním rytmem (arytmie). Ablace obvykle používá katétr - dlouhé, ohebné trubky vložené přes žíly na tříslech a závitem do svého srdce - napravit strukturální problémy ve svém srdci, že způsobí arytmii.

Srdeční ablace funguje zjizvení nebo zničení tkáně v srdci, v jejímž důsledku abnormální srdeční rytmus. V některých případech, ablace zabrání abnormální elektrické signály z putování svého srdce a tak zastavuje arytmii.

Srdeční ablace je někdy provádí prostřednictvím otevřené operaci srdce, ale je to často provádí pomocí katetrů, takže postup méně invazivní a zkrácení doby zotavení.

Viz také

Proč se to dělá

Když vaše srdce bije, musí být elektrické impulsy, které způsobují to, aby smlouvu sledovat přesný cestu přes srdce. Jakékoliv přerušení v těchto impulsů může způsobit abnormální srdeční rytmus (arytmie), který může být někdy léčena srdeční ablace.

Ablace obvykle není vaše první možnost léčby. Ablace je možnost léčby pro lidi, kteří:

 • Se snažil léky k léčbě arytmie bez úspěchu
 • Měl závažné nežádoucí účinky od léků k léčbě poruch srdečního rytmu
 • Mají určité typy arytmií, které reagují na ablaci, jako je Wolff-Parkinson-White syndrom
 • Mají vysoké riziko komplikací z jejich arytmie, jako např. náhlé srdeční zástavy

Viz také

Rizika

Srdeční ablace se nést riziko, které zahrnují:

 • Krvácení v místě, kde byl vložen vaše katetr
 • Poškození krevních cév, kde se katétr může mít poškrábaný, protože cestoval do svého srdce
 • Punkce srdce
 • Poškození vašeho srdce elektrického systému, což by mohlo zhoršit Vaše arytmie a vyžadují kardiostimulátor opravit
 • Krevní sraženiny, které by mohly vést k infarktu nebo mrtvici
 • Zúžení cév, které přivádějí krev mezi vaše plíce a srdce (plicní žíly stenóza)
 • Poškození ledvin od barviva použita v průběhu řízení

Vaše riziko výskytu těchto komplikací může zvýšit, pokud máte cukrovku nebo onemocnění ledvin. Máte také větší riziko komplikací z ablace, pokud jste 75 nebo starší.

Viz také

Jak se připravit

Budete muset přestat jíst a pít asi osm až 12 hodin před postupem. Pokud užíváte jakékoliv léky, poraďte se se svým lékařem, zda máte pokračovat v užívání je před svého postupu.

Váš lékař by vám vědět, jestli budete muset následovat další speciální instrukce. V některých případech vám bude instruována, aby přestala užívat léky k léčbě srdečních arytmií po dobu dnů až měsíců před svého postupu. Pokud máte implantovaný srdeční zařízení, jako je například kardiostimulátor nebo defibrilátor, Kardioverter, poraďte se se svým lékařem, zda je třeba přijmout zvláštní bezpečnostní opatření.

Viz také

Co můžete očekávat

Srdeční ablace. V průběhu řízení.
Srdeční ablace. V průběhu řízení.

V průběhu řízení
Katetrizační ablace se provádí v nemocnici. Neľ se zahájí, bude intravenózní kanyla být vložen do předloktí nebo ruky, a budete mít sedativum, které vám pomohou uvolnit.

Poté, co váš sedativum nabude účinnosti, bude Váš lékař znecitlivění malé oblasti v blízkosti žíly na třísel, krku a předloktí. Jehla bude vložena do žíly, a trubka nazývá plášť bude umístěn jehlou. Katétr, který bude použit k provedení ablace si budou závitem své srdce přes pochvy. Speciální barvivo, které se objeví na rentgenových snímků se aplikuje přes katétr pomoci lékař vidět část svého srdce, které je třeba léčit.

Katetr má speciální elektrody na koncích, které budou použity v průběhu řízení. Jakmile lékař najde oblast abnormální tkáně, která je příčinou vašeho arytmie, on nebo ona bude usilovat katétr tipy na oblasti. Energie bude cestovat přes katétr tipy na vytvoření jizvy nebo zničí tkáň, která spouští vaše arytmii. V některých případech, ablace blokuje elektrické signály cestují přes srdce, zastavit abnormální rytmus a nechte signály cestovat přes normální cestu místo. Energie použitá ve svém postupu mohou pocházet z:

 • Radiofrekvenční (teplo)
 • Lasery
 • Kryoablace (extrémní zima)

Srdeční ablace obvykle trvá tři až šest hodin na dokončení, ale komplikované procedury může trvat déle. V průběhu řízení, je to možné, budete pociťovat menší nepohodlí, když je barvivo vstřikuje v katétru nebo když je energie projít katetrizačních tipy. Pokud budete mít jakýkoliv typ silnou bolest nebo dušnost, měli byste upozornit kardiolog provádějící postup.

Po zákroku
Po vašem postupu, budete se stěhoval do obnovy oblasti, kde budete muset ležet na čtyři až šest hodin, aby se zabránilo krvácení ve Vašem místě katetru. Váš srdeční tep a krevní tlak se bude sledovat průběžně kontrolovat komplikací tohoto postupu.

V závislosti na Vašem zdravotním stavu, budete moci jít domů ve stejný den jako svého postupu, nebo budete muset zůstat v nemocnici na jeden až tři dny. Pokud půjdete domů ve stejný den, plánujete mít někdo odveze domů po vašem postupu.

Můžete se cítit trochu bolesti v po vašem postupu, ale bolest by neměla trvat déle než týden. Většina lidí je schopna vrátit do své běžné činnosti během několika dnů s ablací.

Viz také

Výsledky

Ačkoli katetrizační ablace může být úspěšná, někteří lidé potřebují opakování postupů. Můžete také muset vzít léky, a to i poté, co jste měl ablaci.

Aby vaše srdce zdravé, může být nutné provést změny životního stylu, které zlepšují celkové zdraví vašeho srdce, zejména k prevenci nebo léčbě stavů, které mohou způsobit nebo zhoršit arytmie, jako je vysoký krevní tlak. Váš lékař může naznačovat, že jste:

 • Vyhněte se kofeinu
 • Používejte méně soli, které mohou pomoci snížit krevní tlak
 • Zvyšte svou fyzickou aktivitu
 • Přestat kouřit
 • Vyhněte se pití alkoholu
 • Jíst srdce zdravé potraviny a udržet si zdravou váhu

Viz také