Laserová operace prostaty

Definice

Prostata laserový zákrok se používá ke zmírnění středně těžkých až těžkých močových symptomů vyvolaných zvětšenou prostatou, což je onemocnění známé jako benigní hyperplazie prostaty (BPH).

Během prostaty laserové chirurgie, Váš lékař vloží působnosti prostřednictvím špičku penisu do trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice). Močová trubice je obklopena prostaty. Laser prochází rozsahu. Laser dodává energii, která se používá ke zmenšení nebo odstranění přebytečné tkáně, která blokuje močové trubice a zabránit toku moči.

Všechny lasery používají koncentrované světlo vytvářet přesné a intenzivní teplo. Laserová operace odstraňuje přebytečný tkáň prostaty podle:

 • Ablace. Laser taje přebytečné tkáně.
 • Enukleace. Laser odřízne přebytečnou tkáň prostaty.

Existují různé typy operací prostaty laserem, například:

 • Fotoselektivní odpařování prostaty (PVP). Laser se používá tát (odpařování) přebytečnou tkáň prostaty, pro zvětšení močového kanálu.
 • Holmium laserová ablace prostaty (HOLAP). Jedná se o podobný postup, PVP, kromě toho, že jiný typ laseru se používá tát (odpařování) přebytečnou tkáň prostaty.
 • Holmium laserová enukleace prostaty (HoLEP). Laser se používá k řezání a odstraňte přebytečnou tkáň, která blokuje močové trubice. Dalším nástrojem, tzv. morcellator, se pak používá k sekání tkáně prostaty na malé kousky, které jsou snadno odstraněny.

Typ laserové chirurgie Lékař Vám bude provádět, závisí na několika faktorech, včetně velikosti vaší prostaty, vaše zdraví, typ laserových zařízení k dispozici a Váš lékař je trénink.

Viz také

Proč se to dělá

Laserová operace prostaty pomáhá snižovat močové symptomy způsobené BPH. Močové příznaky způsobené BPH mohou zahrnovat:

 • Časté, naléhavá potřeba močit
 • Obtíže při zahájení močení
 • Slow (prodloužené) močení
 • Zvýšená frekvence močení v noci (nykturie)
 • Zastavení a spuštění znovu při močení
 • Pocit, který nemůže zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Infekce močových cest

Laserová operace může být provedena pro léčení nebo prevenci komplikací v důsledku zablokování proudu moči, jako například:

 • Opakující se infekce močových cest
 • Poškození ledvin nebo močového měchýře
 • Neschopnost kontrolovat močení (inkontinence), nebo neschopnost močit vůbec (retence)
 • Močové kameny
 • Opakující se krev v moči

Řada postupů jsou k dispozici pro léčbu BPH, ale laser operace má několik potenciálních výhod oproti jiným metodám, jako je transuretrální resekce prostaty (TURP) a otevřené prostatektomii. Mezi výhody obvykle zahrnují:

 • Nižší riziko krvácení. Protože tam je nízké riziko krvácení s laserovou chirurgii, může to být dobrá volba pro muže, kteří berou léky na ředění jejich krev nebo kteří mají poruchu krvácivosti, který neumožňuje jejich srážení krve normálně.
 • Kratší nebo žádný pobyt v nemocnici. Laserová operace lze provést i ambulantně nebo jen jednodenní pobyt v nemocnici. Ostatní prostaty procedury, jako jsou otevřené prostatektomii nebo transuretrální resekce prostaty (TURP), mohou vyžadovat delší pobyt v nemocnici.
 • Rychlejší zotavení. Zotavení z laserové operace obvykle trvá kratší dobu, než zotavení z TURP nebo otevřenou operací.
 • Menší potřeba katétru. Postupy k léčbě zvětšené prostaty obvykle vyžadují použití trubice (katétr) do kanalizace moči z močového měchýře po operaci. S laserové operace, je katétr obecně zapotřebí méně než 24 hodin.
 • Více-okamžité výsledky. Zlepšení močových symptomů z laserové chirurgie jsou patrné hned, i když to může trvat několik týdnů až měsíců vidět znatelné zlepšení s léky.

Viz také

Rizika

Vážné dlouhodobé komplikace jsou méně pravděpodobné, že s laserovou operací prostaty než s tradičním chirurgie. Rizika laserových zákroků mohou zahrnovat:

 • Dočasné potíže s močením. Můžete mít problémy s močením po dobu několika dní po zákroku. Dokud můžete močit na vlastní pěst, budete muset mít trubku (katétr) vložené do penisu provádět moč z močového měchýře.
 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po jakémkoli řízení prostaty. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle budete mít cévku na místě a může vyžadovat antibiotika nebo jiné zpracování.
 • Zúžení (striktura) močové trubice. Stejně jako můžete tvořit jizvy na vnější straně těla, můžete tvořit jizvy na vnitřní straně po operaci prostaty. Tyto jizvy mohou blokovat proud moči, které vyžadují další léčbu.
 • Suchý orgasmus (retrográdní ejakulace). Každá operace prostaty může způsobit retrográdní ejakulace, což znamená, že sperma uvolňuje sexuální vyvrcholení (ejakulace) vstupuje do močového měchýře namísto ukončení penis. Retrográdní ejakulace není škodlivé, a obecně nemá vliv na sexuální rozkoš. Ale to může ovlivnit vaši schopnost počít dítě. Jedná se o společný dlouhodobý vedlejší účinek postupů k léčbě zvětšené prostaty.
 • Erektilní dysfunkce je malé riziko, že ablační postupy by mohly způsobit erektilní dysfunkce -. Neschopnost udržet erekci dostatečně pevný, mít sex. Toto je obecně menší riziko s laserovou chirurgii v porovnání s tradičními operaci.
 • Potřeba opakované léčbě. Někteří lidé vyžadují následnou léčbu po laserové ablační operaci, protože ne všechny tkáně se odstraní, nebo to může dorůst v průběhu času. To není případ enukleace. Lidé, kteří mají HoLEP zpravidla nevyžadují opakované ošetření, protože celá část prostaty, které mohou blokovat proud moči je odstraněn.

Viz také

Jak se připravit

Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, co dělat před léčbou. Zde jsou některé otázky, poraďte se se svým lékařem:

 • Vaše léky. Informujte svého lékaře o všech předpis, over-the-counter nebo doplňky, které užíváte. To je zvláště důležité pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin), nebo klopidogrel (Plavix), a úlevu od bolesti nepředepsání jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, aj.) nebo naproxen sodný (Aleve, jiné). Váš lékař může požádat, abyste přestala užívat léky, které zvyšují riziko krvácení, několik dní před operací.
 • Půst před postupem. Váš lékař bude pravděpodobně vám nebude nic jíst ani pít po půlnoci v noci před zákrokem. Na ránu svého postupu, podniknout pouze léků, které Váš lékař neřekne, abyste s malým douškem vody.
 • Opatření po zákroku. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho lze očekávat, že je v nemocnici. Nebudete schopni řídit sami doma po zákroku, který den nebo obecně pokud máte cévky do močového měchýře.
 • Aktivita omezení. Nemusí být schopen pracovat nebo dělat namáhavé činnosti po dobu asi dvou týdnů po operaci, ale v závislosti na typu laseru postupu, který máte, budete potřebovat více či méně čas obnovy. Zeptejte se svého lékaře, kolik času můžete potřebovat.

Viz také

Co můžete očekávat

Laserová operace pro zvětšení prostaty může trvat od 30 minut do několika hodin v závislosti na velikosti a anatomie prostaty léčeného.

Před operací začne, budete mít buď v celkové anestezii, což znamená, že budete v bezvědomí v průběhu řízení, či spinální anestezii, což znamená, že budete zůstat při vědomí v průběhu řízení.

Techniky laserové chirurgie pro zvětšení prostaty jsou provádí vložením pozorovací dalekohledy a nástrojů přes špičku penisu do močové trubice. To je zákrok možný bez jakýchkoli řezy (řezy), na vnější straně těla.

Přesně to, co můžete očekávat během a po zákroku může poněkud lišit v závislosti na konkrétním typu laseru a techniky používané.

V průběhu řízení
Úzký optický rozsah je vložena přes špičku penisu do močové trubice. Přístupem na prostatu přes penisu, lékař není nutné provádět žádné řezy (řezy), na vnější straně těla. Lékař bude používat laser ke zničení, nebo odpařovat vystřihnout tkáň prostaty, blokování průtoku moči. V závislosti na postupu, může Váš lékař použít i nástroje pro odstranění krájet kousky tkáně prostaty z močového měchýře.

Po zákroku
Po zákroku, může se jednat o močový katétr na místě, protože tok moči je blokován otok. Pokud nejste schopni se vymočit po trubice se odstraní, může lékař nahradit katétr nějakou dobu, abyste mohli léčit nebo vám katetry, které můžete vložit na vlastní pěst, několikrát denně, dokud otok jde dolů a můžete vymočit opět normálně pracovat.

Také si můžete všimnout:

 • Krev v moči. Můžete vidět krev na několik dní až týdnů po zákroku. Ale v případě, že krev v moči je silná jako kečup, krvácení se zdá být zhoršení nebo jestliže krevní sraženiny zablokovat průtok moči, kontaktujte svého lékaře.
 • Dráždí močových symptomů. Můžete se cítit naléhavou nebo časté močení, nebo budete muset vstávat častěji v noci močit. Obecně většina mužů trpí pálení, zejména na špičce svého penisu, blížit se ke konci močení. U některých typů laserové operace, tyto příznaky mohou trvat i několik týdnů nebo dokonce měsíců, v závislosti na tom, jak léčit a velikost vašeho prostaty.
 • Obtížnost zadržování moče. Tato situace může nastat, protože močový měchýř je zvyklá tlačit moči přes urethra snížil o rozšířené prostaty tkáně. Pro většinu lidí je tato otázka se s časem zlepšuje.

Dodržujte pokyny svého lékaře o jakýchkoli konkrétních omezení nebo kroky, které musíte mít po zákroku. Ty mohou zahrnovat:

 • Take it easy. Nedělejte žádné namáhavé činnosti, jako je zvedání těžkých břemen, dokud Vám lékař řekl, že je to OK. To může být až dva týdny po HoLEP, ale tak krátká, jak během několika dnů s postupy, jako je FVE.
 • Odložit na pohlaví. Nemáte sex, dokud Vám lékař řekl, že je to OK. Pro většinu lidí, je to jeden nebo dva týdny po zákroku. Orgasmu (ejakulaci) příliš brzy, může způsobit bolest a krvácení.
 • Dávejte si pozor na krev v moči. Můžete vidět krev po dobu několika dní až týdnů po zákroku. Ale v případě, že krev v moči je silná, krvácení se zdá být zhoršení nebo jestliže krevní sraženina zablokovat průtok moči, kontaktujte svého lékaře.
 • Vezměte si léky, jak je předepsáno. Pokud Vám lékař předepsal antibiotika, ujistěte se, že se celý průběh přesně tak, jak Vám lékař řekl,.

Viz také

Výsledky

Laserová operace prostaty zlepšuje průtok moči ve většině mužů. Často, výsledky jsou dlouhodobé. V některých případech, a to zejména techniky ablace, laserová operace neodstraní všechny tkáně prostaty blokování toku moči nebo tkání roste zpět, a další léčba je nutná. Pokud zaznamenáte zhoršení močových symptomů, domluvte si schůzku navštivte svého lékaře.

Viz také