Transuretrální ablace jehlou (TUNA)

Definice

Transuretrální ablace jehlou (TUNA) je ambulantní zákrok k léčbě infekcí močových příznaky způsobené zvětšenou prostatou, stav známý jako benigní hyperplazie prostaty (BPH). Tento postup je také nazýván radiofrekvenční ablace nebo RF terapie.

Transuretrální ablace jehlou (TUNA). Infekce močových cest.
Transuretrální ablace jehlou (TUNA). Infekce močových cest.

Během tuňák, je speciálně upravená vizuální nástroj (Cystoskop) vložen přes špičku penisu do trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice). Pomocí cystoskop, lékař vede pár jehliček do tkáně prostaty, která tlačí na močovou trubici. Pak jsou rádiové vlny prošel jehly k vytvoření jizvy. Toto zjizvení zmenšuje tkáň prostaty, otevření močového kanál tak, aby moč může proudit snadněji.

Tuňák je jednou z možností pro léčbu BPH. Chcete-li určit správnou léčbu volbou pro vás, váš lékař posoudí, jak závažné jsou Vaše příznaky, jaké další zdravotní problémy máte, a velikost a tvar vašeho prostaty.

Viz také

Proč se to dělá

TUNA se používá ke zmírnění močových symptomů a komplikací vyplývajících z blokovaného proudu moči, jako například:

 • Časté, naléhavá potřeba močit
 • Obtíže při zahájení močení
 • Slow (prodloužené) močení
 • Zvýšená frekvence močení v noci (nykturie)
 • Zastavení a spuštění znovu při močení
 • Pocit, který nemůže zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Infekce močových cest

Řada postupů jsou k dispozici pro léčbu BPH. V dlouhodobém horizontu může TUNA být méně účinný než chirurgické možnosti, jako je transuretrální resekce prostaty (TURP) a otevřená prostatektomie. Ale TUNA má několik výhod oproti tradičním chirurgie:

 • Je to typicky provádí bez celonočním pobytu v nemocnici (i ambulantně).
 • Je méně pravděpodobné, že způsobí krvácení a dalších komplikací, než se operace.
 • To může být bezpečnější alternativa, pokud operace není dobrou volbou pro vás, protože některých dalších zdravotních problémů.
 • Je méně pravděpodobné, že způsobí potíže zadržování moče (inkontinence), než je chirurgický zákrok.

Viz také

Rizika

Rizika TUNA patří:

 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po každé rozšířené prostaty postupu. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle máte cévky do kanalizace moči (močová cévka) místo po zákroku. Může požadovat antibiotika nebo jiné úpravy.
 • Potřeba opakovanou Někteří lidé, kteří mají Tuna později vyžadovat více ošetření ke zmírnění močových symptomů -. Obvykle chirurgie. Někteří muži potřebují další léčbu, protože rozvíjejí dlouhodobé podráždění prostaty, které může způsobit otok a bolest (chronická prostatitida).
 • Nový vznik nebo zhoršení močových příznaků. V některých případech, může mít za následek TUNA v chronickém zánětu v prostatě, které mohou způsobit dráždivých močových příznaků, jako je frekvence, urgence a v některých případech bolesti s močením.

Viz také

Jak se připravit

Před provedením jakékoli zvětšené prostaty postup, lékař Vás může chtít udělat test, který používá vizuální prostor se podívat uvnitř močové trubice a močového měchýře (cystoskopii). To umožňuje, aby lékař zkontrolovat velikost vašeho prostaty a močové prověří váš systém. Váš lékař může také chtít udělat další vyšetření, např. krevní testy nebo testy, které měří průtok moči.

Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, co dělat před léčbou. Zde jsou některé otázky, poraďte se se svým lékařem:

 • Vaše léky. Informujte svého lékaře o všech předpis, over-the-counter nebo doplňky, které užíváte. To je zvláště důležité pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin), nebo klopidogrel (Plavix), a úlevu od bolesti nepředepsání jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, aj.) nebo naproxen (Aleve, aj.). Váš lékař může požádat, abyste přestala užívat léky, které zvyšují riziko krvácení, několik dní před operací.
 • Půst před zákrokem. Váš lékař bude pravděpodobně žádat, abyste se ani nic jíst ani pít po půlnoci. Na ránu svého postupu, podniknout pouze léků, které Váš lékař neřekne, abyste s malým douškem vody.
 • Opatření po zákroku. Nebudete schopni řídit sami doma po zákroku. Naplánujte mít někoho, kdo bude řídit vás doma. Poraďte se se svým lékařem předem, jak dlouho můžete očekávat, že bude na chirurgickém centru nebo v nemocnici.
 • Aktivita omezení. Váš lékař bude pravděpodobně vás požádat, aby se zabránilo namáhavé činnosti, jako je zvedání těžkých břemen, po dobu tří až pěti dnů. Nemáte sex, dokud Vám lékař řekl, že je to OK. Většina mužů může pokračovat sexuální aktivitu po několika týdnech.
 • Střevní prep. Můžete být dána sadu klystýr, který se používá k vymazání střeva a konečníku doma, ráno po operaci. Krátce před léčbou, budete požádáni močit, aby močový měchýř je prázdný.

Viz také

Co můžete očekávat

Potřeba opakované léčbě. Nový počátek nebo zhoršení močových symptomů.
Potřeba opakované léčbě. Nový počátek nebo zhoršení močových symptomů.

TUNA trvá méně než hodinu. Je to obvykle provádí jako ambulantní zákrok, což znamená, že půjde domů den postupu.

Budete mít lokální anestetikum pro znecitlivění prostaty oblast. Anestetikum může být vložen přes špičku penisu nebo uvedeny v záběru přes konečníku nebo v oblasti mezi vaším šourku a konečníku (perineum). Můžete mít také intravenózní (IV) sedaci. S sedaci IV, budete ospalí, ale zůstat při vědomí v průběhu řízení.

V některých případech se používá spinální anestezie, nebo v celkové anestezii. S spinální anestezii, jsi otupělý od pasu dolů. V celkové anestezii, jste v bezvědomí v průběhu řízení.

V průběhu řízení
Speciálně upravené vizuální nástroj (Cystoskop) prochází otvorem vašeho penisu do vaší močové trubice. Váš lékař vloží cystoskop dokud nedosáhne prostaty oblast.

Když Cystoskop je na místě, lékař vložte malé jehly do prostaty přes konce cystoskopu. Pak rádiové vlny procházejí nich teplo a ničit tkáň prostaty, blokování průtoku moči. Můžete se cítit trochu bolesti nebo nepohodlí.

Po zákroku
Po tuňák, budete mít katétr, který se táhne přes špičku penisu do močového měchýře. To vám umožní močit dokud můžete močit na vlastní pěst.

Nežádoucí účinky TUNA mohou zahrnovat:

 • Krev v moči (hematurie). To by nemělo trvat déle než několik dní po zákroku.
 • Dráždí močových symptomů. Můžete zaznamenat bolestivé močení, potíže s močením nebo palčivé nebo časté močení. Tyto příznaky se obvykle zlepší během týdne nebo tak nějak.
 • Dočasné potíže s močením nebo retence moči. Řada mužů má potíže s močením (zadržování moči), po zákroku. Pokud se to stane, budete muset mít cévku na místě po dobu několika dní. V některých případech je nutné katétr po dobu několika týdnů nebo déle.
 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po každé rozšířené prostaty postupu. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle budete mít cévku na místě a může vyžadovat antibiotika nebo jiné zpracování. Někteří muži mají opakující se infekce močových cest po TUNA.

Viz také

Výsledky

Několik týdnů může uplynout, než uvidíte výrazné zlepšení ve vašich močových symptomů. To může trvat několik měsíců, někteří muži si všimnout výrazné zlepšení. To proto, že vaše tělo potřebuje čas rozebrat a absorbovat tkáň prostaty, která byla zničena.

Někteří lidé, kteří mají Tuna bude nakonec potřebovat další postupy pro zvětšenou prostatou. Další studie jsou potřebné pro stanovení celkové, dlouhodobé efektivity tuňáka ve srovnání s jinými postupy.

Po tuňák, je důležité mít digitální rektální zkoušku alespoň jednou ročně zkontrolovat prostatu a obrazovku pro rakovinu prostaty, jako obvykle. Pokud zaznamenáte zhoršení močových symptomů, domluvte si schůzku navštivte svého lékaře.

Viz také