Transuretrální incize prostaty (TUIP)

Definice

Transuretrální incize prostaty (TUIP) je typ operace prostaty provádí ke zmírnění středně těžkých až těžkých močových symptomů způsobených zvětšení prostaty, onemocnění známé jako benigní hyperplazie prostaty (BPH).

Během TUIP je kombinovaný optický a chirurgické nástroje (resektoskop) vložen přes špičku penisu a do trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice). Močová trubice je obklopena prostatické tkáně. Lékař přeruší jednu nebo dvě malé rýhy v oblasti, kde jsou prostaty a močového měchýře připojen (hrdla močového měchýře), aby bylo možné otevřít močového kanálu. To umožňuje moč projít snadněji.

TUIP je jednou z možností pro léčbu močových příznaky způsobené BPH. Chcete-li zjistit, zda TUIP či další léčba, je dobrou volbou pro vás, váš lékař posoudí, jak závažné jsou Vaše příznaky, jaké další zdravotní problémy máte, a velikost a tvar vašeho prostaty.

Viz také

Proč se to dělá

TUIP se používá ke zmírnění močových příznaků způsobených zvětšenou prostatou. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Časté, naléhavá potřeba močit
 • Obtíže při zahájení močení
 • Slow (prodloužené) močení
 • Zvýšená frekvence močení v noci (nykturie)
 • Zastavení a spuštění znovu při močení
 • Pocit, který nemůže zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Infekce močových cest

I když řada postupů jsou k dispozici pro léčbu BPH, TUIP je možnost pouze v případě, prostata je relativně malý - méně než 1 unce (30 ml) ve velikosti. Pokud máte větší prostatu, nebo máte závažné infekce močových příznaky, může být odlišný postup bude lepší volba.

Viz také

Rizika

Rizika TUIP mohou zahrnovat:

 • Dočasné potíže s močením. Můžete mít potíže s močením (zadržování moči) po dobu několika dní po zákroku. Dokud můžete močit na vlastní pěst, budete muset mít trubice vložené prostřednictvím svého penisu provádět moč z močového měchýře (močová cévka).
 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po každé rozšířené prostaty postupu. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle budete mít cévku na místě a může vyžadovat antibiotika nebo jiné zpracování.
 • Obtížnost zadržování moče. Můžete mít potíže kontrole močení (inkontinence), hned po operaci. Vzácně se jedná o dlouhodobý důsledek TUIP.
 • Suchý orgasmus. TUIP může způsobit retrográdní ejakulace, což znamená, že sperma uvolňuje sexuální vyvrcholení (ejakulace) vstupuje do močového měchýře namísto vystupující penis. Retrográdní ejakulace není škodlivé a obecně nemá vliv na sexuální rozkoš. Ale to může ovlivnit vaši schopnost počít dítě.
 • Erektilní dysfunkce. Neschopnost udržet nebo udržet erekci je možný dlouhodobý vedlejší účinek, ale méně často než u TUIP otevřené prostatektomii nebo TURP.
 • Potřeba opakované léčby. Někteří lidé, kteří mají TUIP později vyžadují následné ošetření s TURP nebo jiný postup prostaty. Léčba je nutná buď proto, že se znovu příznaky nemoci v průběhu času, nebo proto, že nikdy adekvátně zvýšit.

Viz také

Jak se připravit

Transuretrální incize prostaty (TUIP). Dočasné potíže s močením.
Transuretrální incize prostaty (TUIP). Dočasné potíže s močením.

Před operací, lékař může chtít provést testy, které používá vizuální prostor se podívat uvnitř močové trubice a močového měchýře (cystoskopii). To umožňuje, aby lékař zkontrolovat velikost vašeho prostaty a močové prověří váš systém. Váš lékař může také chtít udělat další vyšetření, např. krevní testy nebo testy, které měří průtok moči.

Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, co dělat před léčbou. Zde jsou některé otázky, poraďte se se svým lékařem:

 • Vaše léky. Informujte svého lékaře o všech předpis nebo over-the-counter léky nebo doplňky, které užíváte. To je zvláště důležité pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin), nebo klopidogrel (Plavix), a úlevu od bolesti nepředepsání jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, aj.) nebo naproxen sodný (Aleve, aj.). Váš lékař může požádat, abyste přestala užívat léky, které zvyšují riziko krvácení, několik dní před operací.
 • Půst před zákrokem. Váš lékař bude pravděpodobně žádat, abyste se ani nic jíst ani pít po půlnoci. Na ránu svého postupu, podniknout pouze léků, které Váš lékař neřekne, abyste s malým douškem vody.
 • Opatření po zákroku. Nebudete schopni řídit sami doma po zákroku. Můžete být schopni vrátit se domů v den operace, nebo budete muset zůstat v nemocnici přes noc. Zeptejte se svého lékaře dopředu, kdy můžete očekávat jít domů.
 • Aktivita omezení. Nemusí být schopen pracovat nebo dělat namáhavé činnosti po dobu několika týdnů po operaci. Zeptejte se svého lékaře, jak moc doba zotavení můžete potřebovat.

Viz také

Co můžete očekávat

TUIP obvykle trvá 20 až 30 minut. Budete dostávat buď celkovou anestézii, který bude vás spát, nebo anestetický účinek, který blokuje pocity od pasu dolů (spinální blok).

V průběhu řízení
Váš lékař může dát znecitlivující gel uvnitř močové trubice a prostaty může znecitlivění prostor s injekcemi podávanými přes konečník.

Jakmile je anestetikum pracuje, bude Váš lékař vložte kombinovaný optický a chirurgické nástroje (resektoskop) na špičce penisu a rozšířit ji na oblast prostaty. Resektoskopu je vybaven objektivem nebo fotoaparátu, řezací zařízení a ventily pro uvolnění kapaliny na mytí (zavlažování) operaci oblast. Resektoskop je asi 12 palců (30,5 cm) dlouhý a 1/2 palce (1 cm) v průměru. To má světlo, ventily pro řízení zavlažování kapaliny, a elektrické smyčky snížit tkáně a těsnění cévy. Zavlažovací kapalina se používá pro mazání močovou trubici a opláchněte krev.

Pomocí resektoskop se lékař jeden nebo dva zářezy na vnitřním povrchu prostaty, kde se připojí k močového měchýře prostaty (hrdla močového měchýře).

Infekce močových cest. Obtížnost zadržování moče.
Infekce močových cest. Obtížnost zadržování moče.

Po zákroku
Můžete být schopni opustit nemocnici v den postupu, nebo budete muset zůstat přes noc. Promluvte si se svým lékařem o tom, co můžete očekávat, a jakékoli opatření, které potřebujete, aby se poté, co jste jít domů.

 • Budete mít katétr na místě, který vstupuje přes špičku penisu a jde do močového měchýře vyčerpat vaše moč do sběrné pytle. Katétr může být ponechán na místě po dobu jednoho nebo dvou dnů. V některých případech, je katétr potřebné pro delší časové období. Můžete močit v okolí katetru, což je normální, protože močový měchýř může vytlačit větší množství moči, než do katétru může ubytovat. Váš lékař vám může dát jednorázové katetry můžete vložit na vlastní pěst, několikrát denně, dokud můžete močit znovu.
 • Močení může být bolestivé, nebo můžete mít pocit naléhavosti, jako moč prochází přes operační oblasti. Můžete také potřeba močit častěji než obvykle. Bolestivé močení obvykle zvyšuje během jednoho až čtyři týdny.
 • Očekávejte, že krev v moči hned po operaci. Máte-li sraženiny, nebo tolik krve v moči nemůžete vidět přes to, obraťte se na svého lékaře.
 • Vaše schopnost obnovit sexuální aktivitu závisí na tom, jak rychle se hojí. Promluvte si se svým lékařem o tom, kdy je to v pořádku pro vás mít sex znovu. Budete pravděpodobně moci obnovit sexuální aktivitu po několika týdnech.

Tyto kroky vám pomohou obnovit po vašem postupu.

 • Pijte hodně vody na spláchnutí z močového měchýře.
 • Vyhněte se zácpě a namáhání při pohybu střev. Jezte vlákno obsahující potraviny a vyvarovat se potravin, které mohou způsobit zácpu. Zeptejte se svého lékaře, pokud byste měli vzít projímadlo, pokud nechcete mít zácpu.
 • Neužívejte léky na ředění krve, dokud Vám lékař řekl, že je to OK.
 • Nedělejte žádné namáhavé činnosti, jako je zvedání těžkých břemen, pro čtyři-šesttýdny nebo dokud Vám lékař řekl, že je to OK.

Viz také

Výsledky

U většiny mužů, TUIP zlepšuje schopnost močit a usnadňuje podobné příznaky. Může to být několik týdnů až měsíců, než si všimnete všechny výhody léčby.

Váš lékař bude chtít pravidelně navazující schůzky zkontrolovat stav vašeho prostaty a projednat případné změny příznaků.

Pokud procedura nedělá dost zmírnit vaše příznaky, budete muset zvážit další kroky léčby. Počet mužů, kteří podstoupí TUIP potřebují navazující postup pro léčbu zvětšení prostaty, a to zejména poté, co několik let uplynulo.

Po TUIP, je důležité mít digitální rektální zkoušku alespoň jednou ročně zkontrolovat prostatu a obrazovku pro rakovinu prostaty, jako obvykle. Pokud zaznamenáte zhoršení močových symptomů, domluvte si schůzku navštivte svého lékaře.

Viz také