Transuretrální resekce prostaty (TURP)

Definice

Transuretrální resekce prostaty (TURP) je typ operace prostaty provádí ke zmírnění středně těžkých až těžkých močových symptomů vyvolaných zvětšenou prostatou, což je onemocnění známé jako benigní hyperplazie prostaty (BPH).

Během TURP je kombinovaný optický a chirurgické nástroje (resektoskop) vložen přes špičku penisu a do trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice). Močová trubice je obklopena prostaty. Pomocí resektoskopu, váš lékař lišty pryč přebytečný prostaty tkáň, která blokuje průtok moči a zvyšuje velikost kanálu, který vám umožní vyprázdnit močový měchýř.

TURP je jednou z nejúčinnějších možností pro léčbu močových příznaky způsobené BPH. Chcete-li zjistit, zda TURP či další léčba, je tou pravou volbou pro vás, váš lékař posoudí, jak závažné jsou Vaše příznaky, jaké další zdravotní problémy máte, a velikost a tvar vašeho prostaty.

Viz také

Proč se to dělá

TURP pomáhá snižovat vylučování příznaky způsobené BPH.

Močové příznaky způsobené BPH mohou zahrnovat:

 • Časté, naléhavá potřeba močit
 • Obtíže při zahájení močení
 • Slow (prodloužené) močení
 • Zvýšená frekvence močení v noci (nykturie)
 • Zastavení a spuštění znovu při močení
 • Pocit, který nemůže zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Infekce močových cest
 • Neschopnost močit

TURP může být provedeno pro léčení nebo prevenci komplikací v důsledku zablokování proudu moči, jako například:

 • Opakující se infekce močových cest
 • Močového měchýře nebo poškození ledvin
 • Neschopnost kontrolovat močení (inkontinence)
 • Močové kameny
 • Opakující se krev v moči

I když řada postupů jsou k dispozici pro léčbu BPH, TURP je nejčastěji prováděna postupem. TURP je spojena se specifickými riziky a komplikacemi, které by měly být projednány s lékařem.

Viz také

Rizika

Rizika mohou zahrnovat:

 • Těžké krvácení. Někteří lidé ztrácejí dostatek krve během TURP vyžadovat krevní transfuze. To je vzácné. Muži s větší prostatou Zdá se, že vyšší riziko významné ztráty krve.
 • Nízká hladina sodíku v krvi. Tato vzácná komplikace se nazývá syndrom TURP nebo transuretrální resekce (TUR) syndrom. To nastane, když tělo absorbuje příliš mnoho tekutiny používá k mytí (zavlažování) chirurgické oblasti v průběhu procesu. TURP syndrom může být život ohrožující, pokud není léčena. Technika tzv. bipolární TURP umožňuje použití soli (fyziologický roztok), roztok pro zavlažování, což snižuje riziko syndromu TURP.
 • Dočasné potíže s močením. Můžete mít potíže s močením (zadržování moči) po dobu několika dní po zákroku. Dokud můžete močit na vlastní pěst, budete muset mít trubice vložené prostřednictvím svého penisu provádět moč z močového měchýře (močová cévka).
 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po každé rozšířené prostaty postupu. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle budete mít cévku na místě a může vyžadovat antibiotika nebo jiné zpracování. V některých případech, muži, kteří mají TURP mít opakující se infekce močových cest.
 • Obtížnost držení moči. Zřídka, ztráta kontroly močového měchýře (inkontinence) je dlouhodobý komplikace TURP.
 • Suchý orgasmus. TURP může způsobit retrográdní ejakulace, což znamená, že sperma uvolňuje sexuální vyvrcholení (ejakulace) vstupuje do močového měchýře namísto vystupující penis. Retrográdní ejakulace není škodlivé a obecně nemá vliv na sexuální rozkoš. Ale to může ovlivnit vaši schopnost počít dítě. Tento dlouhodobý nežádoucí účinek se vyskytuje asi u 75 procent mužů, kteří mají TURP.
 • Erektilní dysfunkce. Neschopnost udržet nebo udržet erekci je možný dlouhodobý vedlejší účinek TURP. I když to není obyčejný s TURP, může se stát.
 • Potřeba opakované léčby. Někteří lidé vyžadují následnou léčbu po TURP, a to buď proto, že se znovu příznaky nemoci v průběhu času, nebo proto, že nikdy adekvátně zvýšit. To je méně společného s TURP než méně invazivní kancelář bázi prostaty léčby. V některých případech je další léčba nutná, protože způsobuje zúžení TURP (striktura) uretry nebo hrdla močového měchýře.

Viz také

Jak se připravit

Před operací, lékař může chtít provést testy, které používá vizuální prostor se podívat uvnitř močové trubice a močového měchýře (cystoskopii). To umožňuje, aby lékař zkontrolovat velikost vašeho prostaty a močové prověří váš systém. Váš lékař může také chtít udělat další vyšetření, např. krevní testy nebo testy, které mají specifické měření prostaty nebo tok moči.

Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, co dělat před léčbou. Zde jsou některé otázky, poraďte se se svým lékařem:

 • Vaše léky. Informujte svého lékaře o všech předpis nebo over-the-counter léky nebo doplňky, které užíváte. To je zvláště důležité pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin), nebo klopidogrel (Plavix), a úlevu od bolesti nepředepsání jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, aj.) nebo naproxen sodný (Aleve, aj.). Váš lékař může požádat, abyste přestala užívat léky, které zvyšují riziko krvácení, několik dní před operací.
 • Půst před zákrokem. Váš lékař bude pravděpodobně žádat, abyste se ani nic jíst ani pít po půlnoci. Na ránu svého postupu, podniknout pouze léků, které Váš lékař neřekne, abyste s malým douškem vody.
 • Opatření po zákroku. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho lze očekávat, že je v nemocnici, a zařídit dopředu na cestu domů. Nebudete schopni řídit sami doma po zákroku.
 • Aktivita omezení. Nemusí být schopen pracovat nebo dělat namáhavé činnosti po dobu několika týdnů po operaci (typicky tři až šest týdnů). Zeptejte se svého lékaře, jak moc doba zotavení můžete potřebovat.

Viz také

Co můžete očekávat

TURP obvykle trvá 60 až 90 minuta. Budete mít buď spinální anestezii, která vám umožní být vzhůru v průběhu řízení, ale nemůže cítit bolest v operační oblasti, nebo celkové anestezii, který bude vás spát. Lékař může také dát dávku antibiotik, aby se zabránilo infekci.

V průběhu řízení
Kombinovaný vizuální a chirurgické nástroje (resektoskop) je vložen do špičky penisu a rozšířen přes močovou trubici a do oblasti prostaty. Přístupem na prostatu přes penisu, lékař není nutné provádět žádné řezy (řezy), na vnější straně těla. Resektoskopu má světlo, ventily pro řízení zavlažování kapaliny, a elektrické smyčky snížit tkáně a těsnění cévy.

Lékař bude používat resektoskopu oříznout tkáň zevnitř vašeho prostaty, jeden malý kousek po kousku. Jako malé kousky tkáně jsou řezány z uvnitř prostaty, zavlažování kapalina přenáší je do močového měchýře. Jsou odstraněny po skončení operace.

BPH obvykle není příznakem rakoviny prostaty, a to nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Nicméně, prostaty tkáně z řízení musí být zaslány do laboratoře ke kontrole skrytých rakovinných buněk nebo jinými podmínkami.

Po zákroku
Po operaci budete muset zůstat v nemocnici po dobu jednoho až dvou dnů. Promluvte si se svým lékařem o tom, co můžete očekávat a jakýmikoliv opatřeními, je třeba vzít v po jít domů.

 • Budete mít katétr. Katetr vstupuje přes špičku penisu a jde do močového měchýře vyčerpat vaše moč do sběrné pytle. Katétr se obvykle ponechá na místě čtyři až sedm dnů, dokud nejste schopni vymočit na vlastní pěst. V některých případech je katétr potřebné pro delší časové období - zejména pokud máte poměrně velkou prostatu. Můžete močit v okolí katetru, což je normální, protože močový měchýř může pokusit vytlačit větší množství moči než katétr může ubytovat.
 • Močení může být bolestivé. Můžete mít pocit naléhavosti, jako moč prochází přes operační oblasti. Můžete také potřeba častého močení. Bolestivé močení obvykle zvyšuje během jednoho až čtyři týdny.
 • Můžete vidět krev v moči. To je běžné hned po operaci. Máte-li sraženiny, nebo tolik krve v moči, že nemůžete vidět přes to, obraťte se na svého lékaře.

Tyto kroky vám pomohou obnovit po vašem postupu.

 • Pijte hodně vody na spláchnutí z močového měchýře.
 • Vyvarujte se namáhání při pohybu střev. Jezte vlákno obsahující potraviny a vyvarovat se potravin, které mohou způsobit zácpu. Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli projímadlo pokud nechcete mít zácpu.
 • Neužívejte léky na ředění krve, dokud Vám lékař řekl, že je to OK.
 • Nedělejte žádné namáhavé činnosti, jako je zvedání těžkých břemen, pro čtyři-šesttýdny nebo dokud Vám lékař řekl, že je to OK.
 • Nemáte sex. Budete pravděpodobně moci obnovit sexuální aktivitu asi čtyři až šest týdnů.
 • Nejezděte, dokud Vám lékař řekne, že je to OK. Obecně platí, že můžete řídit, jakmile váš odstranění katetru a vy jste již při předepisování léků proti bolesti.

Viz také

Výsledky

Po TURP, většina lidí zažít výraznou úlevu od příznaků. Protože operace zanechává části prostaty, je možné, že příznaky BPH přestavět. Nicméně, chirurgie může nabídnout úlevu od sedmi do 15 let, pro většinu lidí.

Po TURP, je důležité mít digitální rektální zkoušku alespoň jednou ročně zkontrolovat prostatu a obrazovku pro rakovinu prostaty, jako obvykle. Pokud zaznamenáte zhoršení močových symptomů, domluvte si schůzku navštivte svého lékaře. V některých případech je následné ošetření zmírnit příznaky potřeba, zvláště pokud mnoho let uplynulo od doby, byla provedena TURP.

Viz také