Transuretrální mikrovlnná terapie (TUMT)

Definice

Transuretrální mikrovlnná terapie (TUMT) je ambulantní zákrok k léčbě infekcí močových příznaky způsobené zvětšenou prostatou, stav známý jako benigní hyperplazie prostaty (BPH). Používá se méně často, než tomu bylo v minulosti, a obecně byl nahrazen novějším ošetření.

Během TUMT, malé mikrovlnné antény vložen přes špičku penisu do trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice). Lékař rozšiřuje anténu, dokud nedosáhne oblasti močové trubice obklopena prostaty. Anténa vyzařuje dávku mikrovlnné energie, která se ohřeje a ničí přebytečnou tkáň prostaty, blokování toku moči.

TUMT je jednou z možností pro léčbu zvětšenou prostatu. Chcete-li určit správnou léčbu volbou pro vás, váš lékař posoudí, jak závažné jsou Vaše příznaky, jaké další zdravotní problémy máte, a velikost a tvar vašeho prostaty.

Viz také

Proč se to dělá

TUMT je léčba ke zmírnění močových symptomů a komplikací vyplývajících z blokovaného průtoku moči, obvykle z malých, vysoce vybraného prostaty u pacientů, jako jsou:

 • Časté, naléhavá potřeba močit
 • Obtíže při zahájení močení
 • Slow (prodloužené) močení
 • Zvýšená frekvence močení v noci (nykturie)
 • Zastavení a spuštění znovu při močení
 • Pocit, který nemůže zcela vyprázdnit močový měchýř
 • Infekce močových cest

TUMT zlepšuje průtok moči v některé, ale ne všechny, muže. Tento postup je obecně účinnější než jsou léky na zlepšení toku moči, ale méně účinný než chirurgické metody, jako je transuretrální resekce prostaty (TURP), a otevřeném HoLEP jednoduché prostatektomie. To může nějakou dobu trvat, od týdnů až měsíců, se podívat na výsledky tohoto postupu.

Nicméně, TUMT má několik výhod oproti chirurgie:

 • To může být provedeno na ambulantně, takže přes noc pobyt v nemocnici není nutné.
 • To nevyžaduje obecný nebo spinální anestezii.
 • Má nižší riziko, že způsobí silné krvácení.
 • To je méně pravděpodobné, že způsobí erektilní dysfunkce nebo jiné sexuální nežádoucí účinky.
 • Je to možnost pro muže, kteří potřebují, aby se zabránilo operaci, protože dalších zdravotních problémů.

Viz také

Rizika

Rizika TUMT patří:

 • Retence moči. Můžete mít problémy s močením po dobu několika dní po zákroku. Dokud můžete močit na vlastní pěst, budete muset mít trubku (katétr) vložené do penisu provádět moč z močového měchýře.
 • Infekce močových cest. Infekce močových cest jsou možné komplikace po každé rozšířené prostaty postupu. Infekce je čím dál pravděpodobnější, čím déle máte cévky do kanalizace moči (močová cévka) místo po zákroku. Může požadovat antibiotika nebo jiné úpravy.
 • Zúžení (striktura) uretry nebo hrdla močového měchýře. Někdy TUMT zužuje trubice, která odvádí moč z močového měchýře (močová trubice), nebo v oblasti, kde uretra přikládá močového měchýře (hrdla močového měchýře). To může močení obtížné a může vyžadovat další léčbu opravit.
 • Suchý orgasmus. TUMT může způsobit retrográdní ejakulace, což znamená, že sperma uvolňuje sexuální vyvrcholení (ejakulace) vstupuje do močového měchýře namísto vystupující penis. Retrográdní ejakulace není škodlivé a obecně nemá vliv na sexuální rozkoš. Ale to může ovlivnit vaši schopnost počít dítě.
 • Potřeba opakované léčbě. Většina mužů, kteří mají TUMT bude vyžadovat následné ošetření s TURP nebo jiný postup prostaty. Léčba je nutná buď proto, že se znovu příznaky nemoci, nebo protože nikdy adekvátně zvýšit.
Transuretrální mikrovlnná terapie (TUMT). Infekce močových cest.
Transuretrální mikrovlnná terapie (TUMT). Infekce močových cest.

Vzhledem k tomu, potenciálních komplikací, TUMT nemusí být volba léčby, pokud máte nebo jste měl:

 • Penilní implantát
 • Striktura uretry - zúžení močové trubice
 • Radiační léčby v pánevní oblasti

Viz také

Jak se připravit

Před operací, lékař může chtít provést testy, které používá rozsah vypadat uvnitř močové trubice a močového měchýře (cystoskopii). To umožňuje, aby lékař zkontrolovat velikost vašeho prostaty a močové prověří váš systém. Váš lékař může také chtít udělat další vyšetření, např. krevní testy nebo testy, které mají specifické měření prostaty nebo tok moči.

Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, co dělat před léčbou. Zde jsou některé otázky, poraďte se se svým lékařem:

 • Vaše léky. Informujte svého lékaře o všech předpis, over-the-counter nebo doplňky, které užíváte. To je zvláště důležité pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin), nebo klopidogrel (Plavix), a úlevu od bolesti nepředepsání jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, ostatní) a naproxen (Aleve, aj.).
 • Půst před postupem. Váš lékař může požádat, abyste jíst ani pít nic po půlnoci. Na ránu svého postupu, podniknout pouze léků, které Váš lékař neřekne, abyste s malým douškem vody.
 • Opatření po zákroku. Nebudete schopni řídit sami doma po zákroku, takže budete muset zařídit, aby někdo tě odvezl domů.
 • Aktivita omezení. Váš lékař bude pravděpodobně vás požádat, aby se zabránilo namáhavé činnosti, jako je zvedání těžkých břemen, tři až pět dní po zákroku. Měli byste se také čekat, že sex, dokud Vám lékař řekl, že je to OK. Většina mužů může pokračovat sexuální aktivitu asi dva týdny po zákroku.

Viz také

Co můžete očekávat

TUMT trvá asi hodinu. Je to obvykle provádí jako ambulantní zákrok, což znamená, že půjdu domů v den zákroku.

Budete mít lokální anestetikum pro znecitlivění prostaty oblast. Anestetikum může být vložen přes špičku penisu nebo uvedeny v záběru přes konečníku nebo v prostoru mezi vaším šourku a konečníku (perineum).

Budete mít pravděpodobně intravenózní (IV) sedaci. S sedaci IV, budete ospalí, ale zůstat při vědomí v průběhu řízení.

Zúžení (striktura) uretry nebo hrdla močového měchýře. Potřeba opakované léčbě.
Zúžení (striktura) uretry nebo hrdla močového měchýře. Potřeba opakované léčbě.

V průběhu řízení
Váš lékař vloží cévku s mikrovlnnou anténou do vaší močové trubice. Teploměr je vložen do konečníku kontrolovat teplotu. Oba budou mít balónky spojené, které drží je na svém místě. Váš lékař může kontrolovat umístění katétru a rektální teploměr pomocí ultrazvukový přístroj.

Jakmile je anténa přesně na správném místě, Váš lékař zahájí postup. Mikrovlnné antény způsobí jen tolik tepla, aby zničil tkáň prostaty, blokují průtok moči, ale ne dost, aby nepoškodila ostatní tkáně.

Během mikrovlnného ohřevu, voda cirkuluje kolem špičky a po stranách antény na ochranu močové trubice před teplem. Váš lékař vám dá dostatek léků proti bolesti, takže to nebude bolet moc - ale budete stále cítit teplo a nepříjemné pocity v oblasti prostaty a močového měchýře oblastí.

Váš lékař vás požádá o své bolesti úrovni a upravit Vaši léčbu, aby se ujistil, že jste stále dostatek tepla ke zlepšení příznaků - ale ne tak moc, že ​​způsobuje zbytečné škody. Budete muset zůstat pokud možno nehybně během skutečného mikrovlnného ohřevu. Délka doby léčby se liší v závislosti na svého lékaře preference a typ stroje terapie mikrovlnné použít.

Během léčby, může mít silnou touhu močit a může cítit křeče močového měchýře - pocity, které obvykle ustoupí po ukončení léčby.

Po zákroku
Po TUMT, můžete mít trubku (Foley katetr) vloží do špičky penisu, která sahá do močového měchýře. To vám umožní močit dokud můžete močit na vlastní pěst.

Krátkodobé nežádoucí účinky TUMT mohou zahrnovat:

 • Krev v moči (hematurie). To by nemělo trvat déle než několik dní po zákroku.
 • Dráždí močových symptomů. Můžete zaznamenat bolestivé močení, potíže s močením nebo palčivé nebo časté močení. Tyto příznaky se obvykle zlepší během několika týdnů.

Viz také

Výsledky

Několik týdnů až měsíců může uplynout, než uvidíte znatelné zlepšení močových symptomů. To proto, že vaše tělo potřebuje čas rozebrat a absorbovat zarostlé tkáň prostaty, která byla zničena mikrovlnné energie.

Po TUMT, je důležité mít digitální rektální zkoušku alespoň jednou ročně zkontrolovat prostatu a obrazovku pro rakovinu prostaty, jako obvykle. Pokud zaznamenáte zhoršení močových symptomů, domluvte si schůzku navštivte svého lékaře. Někteří muži potřebují přeléčení v čase.

Viz také