Těhotenství týden po týdnu

Placenta: jak to funguje, co je normální

Placenta hraje klíčovou roli během těhotenství. Zjistěte si, co dělá placenta, problémy, které by mohly ovlivnit placentou a jak placenta doručena.

Pokud jste těhotná, možná by vás zajímalo, co dělá a co placenta může ovlivnit placentou. Získejte fakta o tomto důležitém orgánu plodu.

Co placenta dělat?

Placenta je struktura, která se vyvíjí v děloze během těhotenství. Placenta poskytuje kyslíku a živin do vaší rostoucí dítě a odstraňuje odpadní produkty z krve Vašeho dítěte. To se váže ke stěně dělohy a vaše dítě pupeční šňůra vychází z něj. Ve většině těhotenství, placenta se váže na horní nebo boční straně dělohy.

Co ovlivňuje placentární zdraví?

Různé faktory mohou mít vliv na zdraví placenty během těhotenství, některé upravitelné a některé ne. Například:

 • Věk matky. Některé z placenty problémy jsou častější u starších žen, zvláště po 40. roce věku.
 • Předčasné protržení blan. Během těhotenství se vaše dítě obklopeno a tlumily tekutiny-naplněné membrány nazývá plodové vaku. Pokud vak, úniku nebo se rozbije, než začne práce, riziko určitých problémů placenty se zvyšuje.
 • Vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může mít vliv na placentu.
 • Vícečetné těhotenství. Pokud jste těhotná s více než jedno dítě, můžete být vystaveni zvýšenému riziku některých placenty problémů.
 • Poruchy srážení krve. Jakákoliv podmínka, která narušuje vaše schopnost krve srážet nebo zvyšuje jeho pravděpodobnost srážení krve rovněž zvyšuje riziko vzniku některých problémů placenty.
 • Předchozí děložní chirurgie. Pokud jste měli předchozí operaci zahrnující dělohu, například císařský řez, jste na zvýšené riziko některých placenty problémů.
 • Předchozí placenty problémy. Pokud jste měli problém placenty během předchozího těhotenství, může být u Vás zvýšené riziko výskytu znovu.
 • Zneužívání návykových látek. Některé z placenty problémy jsou častější u žen, které kouří nebo užíváte nelegální drogy, například kokain, v průběhu těhotenství.
 • Břišní trauma Trauma na břiše -. Jako z pádu nebo jiného typu ranou do břicha - zvyšuje riziko vzniku některých problémů placenty.

Jaké jsou nejčastější problémy placenty?

Během těhotenství, nejčastější problémy patří placentární odtržení placenty, placenta previa placenta a vrostlé. Každá z těchto podmínek může způsobit potenciálně těžké krvácení z pochvy. Po porodu, zadržená placenta je někdy problém.

 • Odtržení placenty (abruptio placenty) Pokud je placenta loupe od vnitřní stěny dělohy před expedicí -. Částečně nebo úplně - to je známé jako odtržení placenty. Odtržení placenty může způsobit různé stupně vaginálního krvácení a vzít dítě kyslíku a živin. V některých případech je nutné včasné dodání.
 • Placenta previa Tento stav nastane, když placenta částečně nebo zcela pokrývá děložní čípek -. Výstupu pro dělohy. Placenta previa může způsobit vážné krvácení z pochvy před nebo během porodu. C-řezem mohou být požadovány.
 • Placenta accreta. Tento stav nastane, když se cévy placenty rostou příliš hluboko do děložní stěny. Placenta accreta může způsobit vaginální krvácení během třetího trimestru těhotenství a závažná ztráta krve po porodu. Léčba může vyžadovat C-řezem po chirurgické odstranění dělohy (abdominální hysterektomie).
 • Zadržená placenta. Pokud je placenta není dodán během 30 až 60 minut po porodu, to je známé jako zadržená placenta. Zadržení placenty může dojít, protože placenta se v pasti za částečně uzavřené děložního hrdla nebo proto, že placenta je stále připojen k děložní stěně - buď volně (přívrženec placenta), nebo hluboce (placenta accreta). Neléčí, může dojít k zadržení placenty závažnou infekci nebo život ohrožujících krevních ztrát matky.

Viz také

Placenta: jak to funguje, co je normální

Jaké jsou příznaky a symptomy placenty problémy?

Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče v průběhu těhotenství, pokud zaznamenáte:

 • Vaginální krvácení
 • Bolest břicha
 • Těžké bolesti zad
 • Rychlé děložní kontrakce

Co mohu udělat pro snížení své riziko placentární problémy?

Většina placenty problémy nemohou být přímo zabránit. Nicméně, můžete podniknout kroky k podpoře zdravé těhotenství. Například:

 • Navštivte svého poskytovatele zdravotní péče, pravidelně v průběhu těhotenství
 • Konzultujte se svým poskytovatelem zdravotní péče pro správu nějaké zdravotní podmínky, jako je vysoký krevní tlak
 • Nekuřte nebo užíváte nelegální drogy
 • Nesledují volitelný C-profil

Pokud jste měli problém placenty během předchozího těhotenství a plánují další těhotenství, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak snížit riziko výskytu podmínku znovu. Očekávejte svého poskytovatele zdravotní péče pečlivě sledovat Váš zdravotní stav po celou dobu těhotenství.

Jak je placenta vysvobozen?

Pokud poskytujete své dítě vaginálně, budete také dodat placentou vaginálně - v době, která je známá jako třetí doby porodní. Po porodu budete mít i nadále mírné kontrakce. Váš poskytovatel zdravotní péče může masírujte podbřišek povzbudit dělohu uzavřít smlouvu a vyhnat placentou. Můžete být požádáni, aby se zasadila ještě jednou dodat placentou, který obvykle přichází s malým příval krve. Placenta je obvykle dodáván v pěti minutách. V některých případech může trvat až 30 minut. Pokud máte císařský řez, bude váš poskytovatel zdravotní péče odstranit placentu z dělohy v průběhu řízení.

Váš poskytovatel zdravotní péče bude zkoumat placentu, aby se ujistil, že je neporušený. Veškeré zbývající fragmenty musí být odstraněny z dělohy, aby se zabránilo krvácení a infekce. Pokud máte zájem, zeptejte se vidět placentu. V některých kulturách, rodiny pohřbít placentu na zvláštním místě, jako je jejich domů. Některé ženy také vařit a jíst placentu, praxe známý jako lidský placentophagy.

Těhotenství týden po týdnu. Předčasné protržení blan.
Těhotenství týden po týdnu. Předčasné protržení blan.

Pokud máte dotazy týkající se placenty nebo placentární problémy během těhotenství, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče. On nebo ona vám může pomoci lépe pochopit placenty roli.

Viz také