Sexuální zdraví

Rakovina děložního čípku vakcíny: kdo ji potřebuje, jak to funguje

Kdo potřebuje rakoviny děložního čípku vakcínou? kolik dávek? mohou být očkovány kluci taky? co vedlejší účinky? získat odpovědi na tyto a další otázky.

Většina rakoviny děložního čípku jsou způsobeny sexuálně přenosné infekce lidským papilomavirem (HPV). Široké HPV očkování, ale může snížit dopad rakoviny děložního čípku na celém světě. Zde Bobbie Gostout, MD, HPV infekce a gynekologické chirurg odborník na vysoké škole, Rochester, Minn, popisuje rakoviny děložního čípku vakcínou.

Co je rakovina děložního čípku vakcínou dělat?

Různé kmeny HPV, které se šíří pohlavním stykem, způsobují většinu případů rakoviny děložního čípku. Dva děložního čípku vakcíny mají Food and Drug Administration (FDA) schválení v USA - Gardasil a Cervarix. Obě vakcíny může zabránit většinu případů rakoviny děložního čípku, pokud bude před dívka nebo žena do kontaktu s virem.

Kromě toho mohou jak zabránit většině vaginální vulvy a rakovinu u žen, a Gardasil může zabránit genitální bradavice u žen a mužů.

Kdo je rakovina děložního čípku, a když vakcína by měla být?

Rakovina děložního čípku vakcína je doporučována pro holčičky a kluky ve věku 11 - 12, i když to může být podána již ve věku 9. Je to důležité pro chlapce a dívky obdržet vakcínu dříve, než mají sexuální styk a jsou vystaveny HPV. Jakmile infikované HPV, může být vakcína nemusí být tak efektivní.

Pokud tomu tak není plně očkováno ve věku 11-12, Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) doporučuje, aby ženy a dívky přes 26 let a chlapců a mužů ve věku 21 let přes tuto vakcínu dostávat. Avšak muži mohou dostat vakcínu proti HPV přes 26 let v případě potřeby.

Obě vakcíny jsou stejně jako série tří injekcí během šestiměsíčního období. Druhá dávka se podává jeden až dva měsíc po první dávce a třetí dávka se podává šest měsíců po první dávce.

Rakovina děložního čípku vakcína se nedoporučuje pro těhotné ženy nebo lidé, kteří jsou středně nebo těžce nemocných. Informujte svého lékaře, pokud máte nějaké závažné alergie, včetně alergií na latex nebo kvasinek.

Proč jsou tři dávky vakcíny v prevenci karcinomu děložního čípku potřeba?

Vědci ještě nevědí, co hladina protilátek poskytují dostatečnou ochranu před HPV. V časných klinických studiích, vědci poznamenal, že ženy je hladina protilátek dále zvyšuje s každou ze tří dávek vakcíny. Vzhledem k tomu, hladiny protilátek nevyhnutelně klesat, jakmile přestanete dostat vakcínu, má smysl začít s vysokými hladinami protilátek a snaží se získat co největší ochranu proti HPV po nejdelší možnou dobu - léta nebo dokonce desetiletí.

V průběhu doby se však může výzkumníci zjistili, že tři dávky vakcíny nejsou nutné - nebo že výstřel booster je potřeba let později.

Má na rakovinu děložního čípku dávky vakcíny Nabídka, pokud jste již sexuálně aktivní?

Ano. V klinických studiích, Gardasil a Cervarix byly účinné ve skupinách sexuálně aktivních žen ve věku 26 let nebo mladší, z nichž někteří již byli nakaženi jedním nebo více typy HPV. Nicméně, Gardasil a Cervarix chrání pouze před specifické kmeny HPV, na které jste byli vystaveni. Čím více sexuálních partnerů jste měli, tím větší máte šanci, že byla vystavena více typů HPV.

Viz také

Rakovina děložního čípku vakcíny: kdo ji potřebuje, jak to funguje

Má rakoviny děložního čípku vakcínou provádět žádná zdravotní rizika nebo vedlejší účinky?

Celkově lze říci, že účinky jsou obvykle mírné. Mezi nejběžnější vedlejší účinky obou vakcín proti HPV patří bolestivost v místě vpichu (horní část paže), bolesti hlavy, mírná horečka nebo příznaky podobné chřipce. Někdy závratě nebo mdloby nastane po injekci, a to zejména u dospívajících. Zbývající sezení po dobu 15 minut po aplikaci může snížit riziko mdloby. Kromě toho mohou Cervarix také způsobit nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

Závažné nežádoucí účinky - včetně závažné alergické reakce (anafylaxe) a neurologickými poruchami, jako je ochrnutí, slabost a otok mozku - byly zaznamenány u malého počtu žen. FDA nadále sledovat všechny takové zprávy. K dnešnímu dni, ale téměř všechny zprávy o těchto nepříznivých vedlejších účinků, že by došlo náhodou v době imunizace. Se nezdá, že byly způsobeny vakcínou sám.

Je vakcína proti rakovině děložního čípku potřebné pro školní docházky?

Děložního vakcína proti rakovině - buď Gardasil nebo Cervarix - je součástí běžného rozvrhu dětskými vakcínami. Zda je či není vakcína stane školní docházky požadavek se rozhoduje stát od státu bázi.

Do ženy, které si získaly rakoviny děložního čípku vakcínou je třeba mít Pap testů?

Ano. Děložního vakcína proti rakovině není nahradit Pap testů. Rutinní screening rakoviny děložního čípku prostřednictvím pravidelných pánevní zkoušky a Pap testů zůstane nedílnou součástí ženského preventivní zdravotní péči.

Co můžete dělat, jak se chránit před rakovinou děložního čípku, pokud nejste v doporučeném skupině vakcíny věku?

HPV se šíří pohlavním stykem. Chcete-li chránit před HPV, používejte kondom pokaždé, když máte sex a omezit počet sexuálních partnerů. Kromě toho, nekouřit. Kouření zdvojnásobuje riziko vzniku karcinomu děložního čípku.

Pro detekci rakoviny děložního čípku v počátečních fázích, viz svého poskytovatele zdravotní péče na pravidelné pánevní zkoušky a Pap testy. Vyhledat lékaře, pokud si všimnete jakékoliv známky nebo symptomy rakoviny děložního čípku - Vaginální krvácení po pohlavním styku, mezi období nebo po menopauze, pánevní bolesti nebo bolesti při sexu.

Viz také