Adult zdraví

7 příznaky neignorovat

Vezměte na vědomí důležitých příznaků - od nevysvětlitelné hubnutí náhlé záblesky světla - a vědět, kdy vyhledat lékařskou péči.

Bolest na hrudi, náhlá ztráta zraku nebo řeči, a bolest břicha vyžadují okamžitou lékařskou péči - ale co jemnější červené praporky? To může být těžké vědět, co dělat. Zde je seznam sedmi příznaků a symptomů, které si zaslouží pozornost.

Č. 1: nevysvětlený úbytek hmotnosti

Hubnutí bez pokusu může znít jako splněný sen, ale ve skutečnosti to může signalizovat zdravotní problém. Pokud jste ztratili až 10 procent své hmotnosti během posledních šesti měsíců - například 15 liber (7 kg), pokud si váží 150 liber (68 kg) - poraďte se s lékařem.

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti může být způsobena různými podmínkami - např. funkci štítné žlázy (hypertyreóza), cukrovka, deprese, onemocnění jater, rakovina nebo poruchy, které interferují s tím, jak vaše tělo absorbuje živiny (malabsorpce poruchy).

Č. 2: přetrvávající nebo vysoká horečka

Horečka není nutně důvod k poplachu. Horečka Zdá se, že hrají klíčovou roli v boji proti infekci. Pokud jste měl horečku déle než tři dny, nicméně se zkontrolovat svým lékařem. Přetrvávající horečka může signalizovat skrytou infekci, což může být cokoliv, od infekce močových cest na tuberkulózu. V některých případech, rakovinné (maligní) - podmínky, jako jsou lymfomy - způsobit prodloužení nebo přetrvávající horečky, stejně tak i některé léky.

Pokud máte vysokou horečku - 103 F (39.4 C) nebo vyšší - poraďte se s lékařem co nejdříve.

Č. 3: dušnost

Dušnost, že se cítí mnohem závažnější než to, co to způsobeno tím, ucpaný nos nebo intenzivní fyzické aktivity by mohly signalizovat základní zdravotní problém. Pokud se vám nedaří získat dech, nebo jste lapala po dechu nebo dušnost, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Pocit dušnosti v poloze vleže je také symptom, který musí být ihned vyšetřen.

Příčiny dušnosti mohou zahrnovat chronické obstrukční plicní nemoci, chronická bronchitida, astma, zápal plic, krevní sraženina v plicích (plicní embolie), stejně jako jiné srdeční a plicní problémy. Obtížné dýchání může dojít také s záchvaty paniky - epizody intenzivní úzkost, které mohou způsobit rychlý srdeční tep, pocení, dušnost a jiné fyzické symptomy.

Viz také

7 příznaky neignorovat

Č. 4: nevysvětlitelné změny ve vyprazdňování

Co je považováno za normální pro stolice se velmi liší. Obraťte se na svého lékaře, pokud zaznamenáte neobvyklé nebo nevysvětlitelné změny v tom, co je normální pro vás, jako například:

  • Bloody, černé nebo dehtové barvy stolice
  • Přetrvávající průjem nebo zácpa
  • Nevysvětlitelné nutkání mít pohyb střev

Změny v činnosti střev by mohl signalizovat bakteriální infekci - například Campylobacter nebo Salmonella - nebo virové či parazitární infekce. Další možné příčiny zahrnují syndrom dráždivého střeva a rakoviny tlustého střeva.

Č. 5: zmatenost nebo změny osobnosti

Adult zdraví. 7 příznaky ne ignorovat.
Adult zdraví. 7 příznaky ne ignorovat.

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte:

  • Náhlé zmatený myšlení
  • Zmatek na čase nebo místě (dezorientace)
  • Náhlé problémy s koncentrací a pamětí
  • Náhlé osobnosti nebo změny chování, jako například stále agresivní

Změny v chování nebo myšlení může být způsobeno mnoha problémy, včetně infekcí, anémie, nízká hladina cukru v krvi, dehydratace nebo duševní zdravotní stav. Někdy se léky přispívají k zmatenost nebo změna osobnosti.

Č. 6: pocit plný po jídle jen velmi málo

Máte-li důsledně pocit sytosti dříve, než je obvyklé, nebo po jídle méně než obvykle, si zkontrolovat svým lékařem. Tento pocit, známý jako časné sytosti, také mohou být doprovázeny nevolností, zvracením, nadýmání, horečka a ztráta hmotnosti nebo zisk. Pokud ano, ujistěte se, informujte svého lékaře o těchto příznaků stejně.

Možné příčiny předčasného nasycení patří Refluxní choroba jícnu, běžně známý jako GERD a syndrom dráždivého střeva. V některých případech, vážnější problém - např. karcinom pankreatu - může být faktor.

Č. 7: záblesky světla

Jasné skvrny nebo záblesky světla a jiné poruchy někdy označují migrénu. V ostatních případech by náhlé blikající světla signalizují odchlípení sítnice. Okamžitá lékařská péče může zabránit trvalé ztrátě zraku.

Viz také

Adult zdraví