Zdraví dětí

Nedostatek železa u dětí: Prevence Tipy pro rodiče

Nedostatek železa u dětí může mít vliv na vývoj a vést k anémii. Zjistěte, kolik železa kterou vaše dítě potřebuje, je nejlepším zdrojem železa a dalších.

Je vaše dítě dostatek železa v jeho dieta? Zjistěte si, co způsobuje nedostatek železa u dětí, jak ji poznat a jak tomu zabránit.

Proč je železo důležité pro děti?

Železo je živina, která je nezbytná pro vašeho dítěte růst a vývoj. Železo pomáhá pohyb kyslík z plic do zbytku těla a pomáhá svaly skladovat a používat kyslík. Pokud vaše dítě strava postrádá železo, on nebo ona může objevit onemocnění nazývané nedostatek železa. Nedostatek železa u dětí může dojít na mnoha úrovních, od vyčerpaných zásob železa k chudokrevnosti - stav, kdy krev postrádá odpovídající zdravých červených krvinek. Červené krvinky přenáší kyslík do tělesných tkání, které poskytují energii a dává pleti zdravou barvu. Neléčená nedostatek železa u dětí může způsobit fyzické a duševní zpoždění v oblastech, jako je chůze a mluvení.

Kolik železa se děti potřebují?

Děti se rodí s železem uložené v jejich tělech, ale stabilní množství dodatečného železa je potřeba paliva dítěte růst a vývoj. Zde je návod na železné potřeb na dosažení určitého věku:

Věková skupina Doporučené množství železa denně
7-12měsíců 11 miligramů
1 až 3 roky 7 miligramů
4-8 roky 10 miligramů
9-13 rok 8 mg
14 až 18 roků, dívky 15 miligramů
14 až 18 roků, chlapci 11 miligramů

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik nedostatku železa u dětí?

Kojenci a děti s nejvyšším rizikem nedostatku železa patří:

 • Děti, které se narodí předčasně, - více než tři týdny před jejich splatnosti - nebo mají nízkou porodní hmotnost
 • Děti, které pijí kravské mléko před dosažením věku 1
 • Kojené děti, které nejsou uvedeny doplňkové potraviny, které obsahují železo po dosažení věku 6 měsíců
 • Děti, které pijí vzorec, který není obohacené železem
 • Děti ve věku 1 až 5, kteří pijí více než 24 uncí (710 ml) mléka kravského, kozího mléka nebo sójové mléko denně
 • Děti, které mají určité zdravotní podmínky, jako jsou chronické infekce nebo výživu

Dospívající dívky jsou také vyšší riziko nedostatku železa, protože jejich těla ztrácí železo během menstruace.

Viz také

Nedostatek železa u dětí: Prevence Tipy pro rodiče

Jaké jsou příznaky a symptomy nedostatku železa u dětí?

Zdraví dětí. Kojit nebo užívat železo obohacené formuli.
Zdraví dětí. Kojit nebo užívat železo obohacené formuli.

Příliš málo železa může negativně ovlivnit schopnost dítěte fungovat. Nicméně, většina příznaky nedostatku železa u dětí se nezobrazí, dokud anémie z nedostatku železa dochází. Známky a příznaky anémie z nedostatku železa patří:

 • Únava nebo slabost
 • Bledá pleť
 • Snížená chuť k jídlu
 • Dušnost
 • Popudlivost
 • Zánět jazyka
 • Obtížnost udržování tělesné teploty
 • Zvýšená pravděpodobnost infekce
 • Nepravidelný srdeční tep
 • Behaviorální problémy
 • Neobvyklé chutě pro non-výživných látek, jako je led, špína nebo čistého škrobu

Jak je možné z nedostatku železa u dětí předcházet?

Podniknout kroky k prevenci nedostatku železa u Vašeho dítěte, věnovat pozornost, aby jeho nebo její stravy. Například:

 • Kojit nebo užívat železo obohacené formuli. Kojení, dokud vaše dítě je věk 1 je doporučeno. Železo z mateřského mléka se snadněji vstřebává, než je železo nachází ve vzorci. Pokud kojení není možné, použijte železo opevněné kojenecké výživy. Kravské mléko není dobrým zdrojem železa pro děti a nedoporučuje se pro děti mladší věku 1.
 • Podporovat vyváženou stravu Když začnete sloužit vaše dítě tělesa -. Obvykle ve věku mezi 4 měsíce a 6 měsíců - krmit ho nebo jí potraviny s přídavkem železa, jako jedno obilí, železo-opevnil dítě obilovin. Pro starší děti, dobrým zdrojem železa jsou žloutky, červené maso, drůbež, ryby, fazole a tmavě zelená listová zelenina. Omezte potraviny, které mají vysoký obsah kalorií a nízký obsah vitamínů a minerálů, jako je soda a hranolky.
 • Zvýšit absorpci. Vitamin C pomáhá podporovat vstřebávání železa v potravě. Ačkoliv citrusové šťávy se obecně nedoporučuje pro děti mladší věku 1, můžete pomoci svému dítěti absorbovat železo tím, že nabízí další potraviny bohaté na vitamin C - jako meloun, jahody, meruňky, kiwi, brokolice, rajčata a brambory.
 • Zvažte doplňky železa. Pokud vaše dítě se narodilo předčasně nebo s nízkou porodní váhou nebo jste kojící po dosažení věku 6 měsíců a vaše dítě nejí dva nebo více porcí denně železa-bohaté potraviny, jako je například obohacené cereálie nebo pyré maso, poraďte se se svým dětským lékařem o ústní železných doplňků.

Měl bych mít moje dítě vyšetřit na nedostatek železa?

Nedostatek železa a anémie z nedostatku železa jsou obvykle diagnostikována pomocí krevních testů. Někteří odborníci doporučují, aby všichni kojenci být vyšetřeni na anémie z nedostatku železa začíná ve věku mezi 9 měsíců a 12 měsíců, a poté 6 měsíců později. Ostatní doporučit screening pouze děti ve věku od 6 měsíců do 12 měsíců, kteří mají zvýšené riziko vzniku anémie z nedostatku železa. Zeptejte se svého dětského lékaře o jeho nebo její screeningových doporučení, zvláště pokud máte obavy o nedostatek železa. Buďte připraveni poskytnout podrobnosti o vašeho dítěte stravy. V závislosti na okolnostech a možných výsledků screeningu, může lékař doporučit ústní železo doplnit nebo denní multivitaminy.

Nedostatek železa u dětí může být zabráněno. Aby vaše dítě růst a vývoj na trati, věnujte pozornost tomu, jak moc železa vaše dítě dostat přes svého jídelníčku a poraďte se s dětským lékařem o potřebě projekcí a doplňky železa.

Viz také