Cukrovka

Amputace a diabetes: jak chránit vaše nohy

Dobrý diabetes řízení a pravidelná péče o nohy pomohou zabránit těžkým nohou boláky, které jsou obtížně léčitelné a může vyžadovat amputaci.

Diabetes komplikace patří poškození nervů a špatný krevní oběh. Tyto problémy, aby nohy citlivé na kožní vředy (vředy), které mohou zhoršit rychle a jsou obtížně léčitelné. Správné diabetes řízení a pečlivá péče o nohy může pomoci zabránit vředů na nohou.

Diabetes. Zkontrolujte, zda vaše nohy denně.
Diabetes. Zkontrolujte, zda vaše nohy denně.

Když vředy dělat rozvíjet, je důležité, aby se rychlé péči. Nonhealing vřed, který způsobuje vážné poškození tkání a kostí může vyžadovat chirurgické odstranění (amputace) o špičky nohou, nebo části nohy.

Zde je to, co potřebujete vědět, aby se vaše nohy zdravé, a co se stane, když je nutná amputace.

Prevence vředů na nohou

Nejlepší strategií pro prevenci komplikací diabetu - včetně vředů na nohou - je správné léčby diabetu se zdravou stravou, pravidelným cvičením, monitorování hladiny cukru v krvi a dodržování předepsaného léčebného režimu.

Správná péče o nohy vám pomůže předejít problémům s nohou a zajistit rychlou lékařskou pomoc, pokud se vyskytnou problémy. Tipy pro správnou péči o nohy patří následující:

 • Zkontrolujte, zda vaše nohy denně. Zkontrolujte, zda vaše nohy jednou denně po dobu puchýře, řezy, trhliny, vředy, zarudnutí, citlivost nebo otok. Pokud máte problémy s oslovením nohy, použijte zrcátko vidět dna nohou, umístěte zrcadlo na podlahu, jestli je to příliš obtížné udržet, nebo požádejte někoho, aby vám pomohl.
 • Umyjte si nohy každý den. Umyjte si nohy ve vlažné vodě jednou denně. Jemně je osušte, zvláště mezi prsty. Pomocí pemzy jemně vetřete do pokožky, kde tvoří mozoly snadno. Posypeme pudr nebo kukuřičný škrob mezi prsty na nohou udržovat pokožku v suchu. Používejte hydratační krém nebo mléko na vrcholy a dna vaše nohy udržet pokožku hebkou.
 • Neodstraňujte mozoly nebo jiné léze končetin sami. Aby nedošlo k poranění pokožky, nepoužívejte pilník na nehty, lak na zastřihovače nebo nůžky na mozoly, kuří oka, vbočený palec nebo bradavice. Nepoužívejte chemické odstraňovače bradavice. Navštivte svého lékaře nebo nohy specialistu (pedikér) k odstranění některého z těchto lézí.
 • Zastřihovat nehty pečlivě. Zastřihovat nehty rovně. Opatrně soubor ostrých konců se smirkovým palubě. Požádejte o pomoc pečovatele pokud jste schopni zkrátit nehty sami.
 • Nechoďte bosí. Aby se zabránilo poranění nohy, nechoďte naboso, dokonce i kolem domu.
 • Používejte čisté, suché ponožky nosit ponožky vyrobené z vláken, která vytáhnout (knot) pot od pokožky, jako je bavlna a speciálních akrylových vláken -. Není nylon. Vyhněte ponožky s pevnými gumičkami, které snižují krevní oběh, stejně jako silné objemné ponožky, které často odpovídají špatně a dráždí kůži.
 • Prodám boty, které zapadají správně. Koupit pohodlné boty, které se nevejdou pevně a které poskytují podporu a odpružení na paty, klenby a chodidla. Vyvarujte se vysokých podpatků nebo úzké boty, které se shlukují prsty. Je-li jedna noha je větší než druhý, koupit boty ve větší velikosti. Lékař Vám může doporučit speciálně navrženými obuv (ortopedické), které se hodí přesný tvar vašich nohou, zmírnit vaše nohy a váhu rovnoměrně na nohy.
 • Nekouřím. Cigarety které narušují krevní oběh a snižuje množství kyslíku v krvi. Tyto oběhové problémy mohou vyústit v těžších zranění a špatné hojení. Promluvte si se svým lékařem, pokud potřebujete pomoci přestat kouřit.
 • Naplánovat pravidelné prohlídky nohou. Váš lékař nebo pedikér můžete prohlédnout vaše nohy na výskyt časných příznaků poškození nervů, špatný krevní oběh nebo jiné problémy s nohou. Plán nohy zkoušky nejméně jednou za rok nebo častěji, pokud Vám doporučil lékař.
 • Vezměte nohy zranění vážně. Obraťte se na svého lékaře, jestliže máte bolesti v nohou, který nezačíná léčit během několika dnů nebo jiné přetrvávající problémy s nohama. Váš lékař bude kontrolovat vaše nohy, aby diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

Viz také

Amputace a diabetes: jak chránit vaše nohy

Co když amputace je jediná možnost?

Léčby ulceracemi se liší v závislosti na závažnosti rány. Obecně platí, že léčba využívá metody pro odstranění odumřelé tkáně nebo nečistoty, aby se rána udržela čisté a podporuje léčení. Když je stav má za následek těžkou ztrátou tkáně nebo život ohrožující infekce, může amputace být jediná možnost.

Chirurg odstraní poškozené tkáně a udržuje tolik zdravé tkáně, jak je to možné. Po operaci, budete sledován v nemocnici několik dní. To může trvat čtyři až osm týdny pro své rány vyléčit úplně.

Kromě svého lékaře primární péče a chirurg, ostatní zdravotníci zapojení do léčebného plánu zahrnují:

 • Endokrinolog, lékař, který se specializuje na léčbu cukrovky nebo jiných hormonů souvisejících poruch
 • Fyzioterapeut, kdo vám pomůže získat sílu, rovnováhu a koordinaci, a naučí vás, jak používat umělé (protetické) končetiny, invalidní vozík nebo jiné zařízení s cílem zlepšit svou mobilitu
 • Pracovní terapeut, který se specializuje na léčbu s cílem zlepšit každodenní dovednosti a používat adaptivní produkty, které pomáhají s každodenními činnostmi
 • Poskytovatel duševního zdraví, jako je psycholog nebo psychiatr, kteří mohou pomoci řešit své vlastní pocity a očekávání spojené s amputací nebo se vypořádat s reakcí jiných lidí
 • Sociální pracovník, který může pomoci při přístupu ke službám a plánování změn v péči

I po amputaci, je důležité dodržovat diabetickou léčebný plán. Jíst zdravé potraviny, cvičení pravidelně, kontrolu hladiny cukru v krvi a vyhnout tabáku vám může pomoci zabránit další komplikace diabetu.

Viz také