Cukrovka

Intenzivní inzulínová terapie: k dosažení přísnou kontrolu krevního cukru

Intenzivní inzulínová terapie může pomoci zabránit dlouhodobé komplikace diabetu. Zvažte výhody - a pochopit závazek.

Pokud máte diabetes 1. typu - a v některých případech, pokud máte diabetes 2. typu - intenzívní inzulínová terapie může být klíčem k dlouhodobé zdraví.

Tento agresivní léčba není snadné, ale výhody jsou skutečné. Zjistěte, jak intenzivní inzulínová terapie vám může pomoci dosáhnout požadované kontrolu krevního cukru a co intenzívní inzulínová terapie vyžaduje od vás. Pak vy a váš zdravotní péče tým může rozhodnout, zda intenzivní inzulínová terapie je nejlepší přístup pro vás.

Co je intenzivní inzulínová terapie?

Intenzivní inzulínová terapie je léčba agresivní přístup, jehož cílem kontrolovat hladinu cukru v krvi. Intenzivní inzulínová terapie vyžaduje pečlivé sledování hladiny cukru v krvi a časté dávky inzulínu.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet intenzivní inzulinovou terapii, budete pracovat s vaším lékařem nastavit různé cíle. V ideálním případě, to znamená, že:

 • Hladina cukru v krvi před jídlem: 70 - 130 miligramů na decilitr (mg / dl) nebo 9.3.-2.07. mmol na litr (mmol / l)
 • Hladina cukru v krvi dvě hodiny po jídle: méně než 180 mg / dl (10 mmol / l)
 • Hemoglobin A1c (glykovaný hemoglobin, indikátor kompenzace Vašeho krevního cukru za posledních několik měsíců): méně než 7 procent

Jaké jsou výhody intenzivní inzulinové terapie?

Intenzivní inzulínová terapie může zabránit nebo zpomalit progresi dlouhodobých komplikací diabetu. Ve skutečnosti, v jedné studii, těsná kontrola hladiny cukru v krvi snižuje riziko související s diabetem infarktu a mrtvice o více než 50 procent.

Starší studie poskytují přitažlivé statistik stejně. Intenzivní inzulínová terapie můžete:

 • Snížit riziko poškození zraku o více než 75 procent
 • Snížit riziko poškození nervů o 60 procent
 • Zabránit nebo zpomalit progresi onemocnění ledvin o 50 procent

A to není dobrá zpráva. Intenzivní inzulínová terapie může zvýšit vaši energii a pomůže vám cítit se lépe obecně.

Viz také

Intenzivní inzulínová terapie: k dosažení přísnou kontrolu krevního cukru

Co je to závazek?

K dosažení přísnou kontrolu krevního cukru s intenzivní léčbou inzulínem, musíte dodržovat přísný léčebný režim.

 • Budete potřebovat časté dávky inzulínu. Budete potřebovat injekci krátkodobě působícím inzulínem před každým jídlem a vtlačování střednědobě nebo dlouhodobě účinkujícím inzulínem předtím, než jdete do postele. Nebo se můžete rozhodnout používat inzulínovou pumpu, která uvolňuje inzulín do těla přes plastové trubky umístěné pod kůži v oblasti břicha. Čerpadlo dodává kontinuální infuze krátkodobě působícím inzulínem a bolus - navíc inzulínu k pokrytí očekávané zvýšení hladiny cukru v krvi - před jídlem.
 • Musíte zkontrolovat hladinu cukru v krvi často budete muset zkontrolovat hladinu cukru v krvi alespoň čtyřikrát denně, před jídlem a před spaním -. Pravděpodobně častěji, než jste zvyklí. Je také důležité sledovat výsledky každého testu hladiny cukru v krvi.
 • Musíte důsledně dodržovat své stravovací a cvičební plány. To, co jíte, má přímý vliv na hladinu cukru v krvi. Fyzická aktivita také ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Váš lékař může požádat, abyste sledovat to, co jíte a kolik cvičíte v podrobném deníku.

Diabetes záznam (soubor PDF vyžaduje Adobe Reader )

Jaká jsou rizika spojená s intenzivní inzulinové terapie?

Intenzivní inzulínové terapie může vést k:

 • Nízká hladina krevního cukru Když máte těsné hladinu cukru v krvi, jakákoli změna v každodenním životě -. Například sportujete více než obvykle nebo dostatečně nejíte, - může způsobit nízkou hladinu krevního cukru (hypoglykémie). Buďte si vědomi časných příznaků a symptomů, jako je úzkost, pocení a třes, a rychle reagovat. Vypijte sklenici pomerančového džusu nebo nechat na několik kusů Hard Candy. Lékař Vám může doporučit provedení glukózové tablety.
 • Přibývání na váze. Pokud budete používat inzulín snižovat hladinu krevního cukru, cukr v krvi vstupuje do buněk v těle místo vylučovány v moči. Vaše tělo přemění cukr vaše buňky nepoužívají pro energii do tuku, což může vést k přibývání na váze. Chcete-li omezit přibývání na váze, pozorně sledovat vaše cvičení a jídlo plány.

Je intenzivní inzulínová terapie pro vás to pravé?

Intenzivní inzulínová terapie je doporučena pro většinu lidí, kteří mají diabetes typu 1 a někteří lidé, kteří mají diabetes mellitus 2. typu - ale to není pro každého.

Intenzivní inzulínová terapie nemusí být pro vás, pokud:

 • Můžete bojovat s častými nebo závažné záchvaty nízké hladiny krevního cukru
 • Jste dítě
 • Jste starší dospělé
 • Trpíte onemocněním srdce, cév nebo závažné komplikace diabetu
Diabetes. Budete potřebovat časté dávky inzulínu.
Diabetes. Budete potřebovat časté dávky inzulínu.

Nedávný výzkum také napadal výhody a vyvolaly obavy ohledně dosažení hladiny glukózy, které jsou podobné těm u lidí, kteří nemají diabetes. To platí zejména pro osoby s diabetem 2. typu, kteří se snaží dosáhnout úrovně A1C nižší než 6 procent. Nicméně, další výzkum třeba objasnit, jaké faktory mohou přispět k nedostatku dávky a zvýšeným rizikem v této skupině. Pokud máte diabetes typu 2, poraďte se se svým lékařem o tom, zda intenzivní inzulínová terapie je pro vás to pravé.

Nakonec, je to jen na vás a vaší zdravotní péče tým rozhodne, zda intenzivní inzulínová terapie je pro vás. Toto rozhodnutí by mělo být založeno na potenciální rizika a přínosy terapie může nabídnout pro vaši konkrétní situaci.

Viz také