Zvládání stresu

Chronický stres staví vaše zdraví v ohrožení

Chronický stres může způsobit zmatek ve vaší mysli a těla. Podniknout kroky k ovládání stresu.

Vaše tělo je hard-wired reagovat na stres způsobem chtěl chránit před hrozbami z dravcům a jiným agresory. Tyto hrozby jsou dnes vzácné, ale to neznamená, že život je bez stresu.

Naopak, budete nepochybně čelit mnoha požadavkům každý den, jako je osazování obrovskou zátěž, dělat s penězi a starat se o svou rodinu. Vaše tělo zachází s těmito tzv. drobné nepříjemnosti jako hrozby. V důsledku toho může být pocit, že jste neustále pod útokem. Ale můžete bránit. Nemusíte se nechat stres ovládat svůj život.

Pochopení přirozeného stresové reakce

Když narazíte na vnímanou hrozbu - velký pes štěká na vás během vaší ranní procházku, například - váš hypothalamus, malá oblast ve spodní části mozku, spustí poplašný systém ve vašem těle. Prostřednictvím kombinace nervových a hormonálních signálů, tento systém vyzve vaše nadledvinky, které se nachází na vrcholu ledvinami, uvolnit příval hormonů, včetně adrenalinu a kortizolu.

Adrenalin zvyšuje tepovou frekvenci, zvyšuje krevní tlak a zlepšuje zásobování energiemi. Kortizol je hlavní stresový hormon, zvyšuje cukrů (glukózy) v krvi, zvyšuje váš mozek je použití glukózy a zvyšuje dostupnost látek, které opravy tkání.

Kortizol také obrubníky funkce, které by byly nepodstatné nebo škodlivé v boj nebo útěk situace. To mění reakce imunitního systému a potlačuje trávicí systém, reprodukční systém a růstové procesy. Tento komplex přírodních alarm systém také komunikuje s oblastmi mozku, které řídí nálada, motivace a strach.

Při přirozené stresové reakce vede hoří

Tělesný systém stresové reakce je obvykle samy odezní. Jakmile je vnímaná hrozba prošel, hladina hormonů vrátí k normálu. Jak adrenalinu a kortizolu poklesu hladiny, vaše tepová frekvence a krevní tlak vrátí k normálu, a dalších systémů obnovit své běžné činnosti.

Ale když stresory jsou vždy přítomny a budete neustále cítit pod útokem, že boj nebo útěk reakce zůstane zapnutý.

Zvládání stresu. Chronický stres staví vaše zdraví v ohrožení.
Zvládání stresu. Chronický stres staví vaše zdraví v ohrožení.

Dlouhodobá aktivace stresové reakce systému - a následné dlouhodobé vystavení kortizolu a dalších stresových hormonů - může narušit téměř všechny procesy vašeho těla. To vám dává se zvýšeným rizikem mnoha zdravotních problémů, včetně:

 • Úzkost
 • Deprese
 • Zažívací problémy
 • Srdeční choroba
 • Problémy se spánkem
 • Přibývání na váze
 • Paměť a koncentrace postižení

To je důvod, proč je tak důležité naučit se zdravé způsoby, jak se vyrovnat s stres ve vašem životě.

Viz také

Chronický stres staví vaše zdraví v ohrožení

Proč reagujete na životní stresory, jak potřebujete

Vaše reakce na potenciálně stresující události se liší od někoho jiného. Jak budete reagovat na stres ve vašem životě je ovlivněna takovými faktory, jako jsou:

 • Genetika. Geny, které řídí stresovou reakci držet většinu lidí na poměrně v rovnováze, jen občas plnicí tělo na boj nebo útěk. Hyperaktivní nebo sníženou aktivitu reakce na stres může pramenit z drobné rozdíly v těchto genů.
 • Životní zkušenosti. Silné stresové reakce někdy lze vysledovat na traumatické události. Lidé, kteří utrpěli zanedbávání nebo zneužívání jako děti mají tendenci být zvláště citlivé na stres. Totéž platí obětem násilných trestných činů, pozůstalým po havárii letadla, vojenský personál, policisté a hasiči.

Můžete mít nějaké přátele, kteří se zdají být uvolněný téměř o čemkoli a dalších, kteří silně reagují na sebemenší stres. Většina reakcí na životní stresory spadá někam mezi těmito extrémy.

Naučit se reagovat na stres život ve zdravém způsobu

Stresující události jsou součástí života. A nemusí být možné změnit aktuální situaci. Ale můžete podniknout kroky k řízení dopadu těchto událostí na vás.

Můžete se naučit zjistit, co zdůrazňuje jste a jak se postarat o sebe fyzicky i psychicky v obličeji stresových situacích.

Strategie zvládání stresu patří:

 • Jíst zdravou stravu a dostat pravidelné cvičení a dostatek spánku
 • Nácvik relaxačních technik nebo naučit se meditovat
 • Podpora zdravé přátelství
 • Mít smysl pro humor
 • Hledám odborné poradenství v případě potřeby

Přínos pro učení se zvládat stres je klid a - možná - delší, zdravější život.

Viz také