Zvládání stresu

Tai chi: jemný způsob, jak bojovat proti stresu

Tai chi pomáhá snižovat stres a úzkost. A to také pomáhá zvýšit pružnost a rovnováhu.

Pokud hledáte způsob, jak snížit stres, zvažte tai chi (TIE-CHEE). Původně byl vyvinut pro sebeobranu, tai chi se vyvinula v elegantní forma cvičení, které je nyní používá pro snížení stresu a řadu dalších zdravotních podmínek. Často popisován jako meditace v pohybu, tai chi podporuje vyrovnanost přes jemné, plynulé pohyby.

Co je to tai chi?

Tai chi je staré čínské tradice, že dnes je praktikována jako elegantní forma cvičení. To zahrnuje řadu pohybů prováděných v pomalém cílené způsobem a doprovázena hlubokým dýcháním.

Tai chi, také volal tai chi chuan, je nesoutěžní, self-chodil Systém jemného tělesného cvičení a strečink. Každý držení těla proudí do další bez přestávky, což zajišťuje, že vaše tělo je v neustálém pohybu.

Tai chi má mnoho různých stylů. Každý styl může mít svůj vlastní jemný důraz na různých principech Tai Chi a metod. Tam jsou také variace uvnitř každého stylu. Někteří se mohou zaměřit na udržení zdraví, zatímco jiní se zaměřují na bojová umění aspekt tai chi.

Kdo může dělat tai chi

Tai chi je nízký dopad a klade minimální důraz na svaly a klouby, což je obecně bezpečné pro všechny věkové kategorie a fitness úrovně. Ve skutečnosti, protože tai chi je nízký dopad, může být vhodné zejména pokud jste starší dospělý, který jinak nemůže vykonávat.

Zvládání stresu. Tai chi: jemný způsob, jak bojovat proti stresu.
Zvládání stresu. Tai chi: jemný způsob, jak bojovat proti stresu.

Můžete také najít tai chi přitažlivý, protože je to levné, nevyžaduje žádné speciální vybavení a může být provedeno v interiéru i venku, a to buď samostatně, nebo ve skupině.

Ačkoli tai chi je obecně bezpečné, ženy, které jsou těhotné nebo osoby s kloubními problémy, měli bolesti zad, zlomeniny, těžká osteoporóza nebo kýla konzultovat svůj zdravotní péče, než se snaží tai chi. Změna nebo vyhýbání se určitých pozic lze doporučit.

Viz také

Tai chi: jemný způsob, jak bojovat proti stresu

Proč vyzkoušet tai chi?

Když se naučil správně a to pravidelně, může tai chi být pozitivní součástí celkového přístupu ke zlepšení vašeho zdraví. Výhody tai chi patří:

 • Snížení stresu a úzkosti
 • Zvýšená aerobní kapacity
 • Zvýšená energie a výdrž
 • Zvýšená pružnost, rovnováhu a obratnost
 • Zvýšená svalová síla a definice

Některé důkazy naznačují, že tai chi rovněž může pomoci:

 • Zvýšit kvalitu spánku
 • Posílení imunitního systému
 • Snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku
 • Zlepšení bolesti kloubů
 • Zlepšení příznaků městnavého srdečního selhání
 • Zlepšení celkové pohody u starších dospělých
 • Snížit riziko pádů u starších osob

Jak začít s Tai Chi

I když je možné si pronajmout nebo koupit video a knihy o tai chi, za vodítko od kvalifikovaného instruktora Tai Chi získat všechny výhody a učit se správné techniky.

Najdete tai chi třídy v mnoha komunitách dnes. Chcete-li najít třídu ve vašem okolí, obraťte se na místní fitness centra, kluby zdraví a vedoucí centra. Tai chi instruktoři nemusí být licencován nebo se zúčastnit standardní tréninkový program. Takže nezapomeňte se zeptat instruktora výcviku a zkušeností, a dostat doporučení, pokud je to možné.

Tai chi instruktor vás může naučit určité pozice a jak regulovat svůj dech. Instruktor může také vás naučí, jak praktikovat tai chi bezpečně, zvláště pokud máte zranění, chronické stavy nebo rovnováhy nebo koordinace problémy. Ačkoli tai chi je pomalé a jemné, prakticky bez negativních vedlejších účinků, je možné dojít k úrazu, pokud nevíte, jak to udělat tai chi správně.

Nakonec budete mít pocit, jistě dost dělat tai chi na vlastní pěst. Ale pokud se vám líbí na sociální prvek, zvažte držet se skupinové kurzy Tai Chi.

Zachování výhod tai chi

I když můžete získat nějaké výhody z 12-ti týdenní Tai Chi třídy, můžete si vychutnat větší výhody, pokud budete pokračovat v tai chi na dlouhou dobu a stát se více kvalifikovaných.

Možná zjistíte, že je užitečné cvičit tai chi na stejném místě a ve stejnou dobu každý den rozvíjet rutina. Ale pokud váš plán je nevyzpytatelný, to tai chi, kdykoli budete mít jen pár minut. Dokonce si můžete procvičit uklidňující mysl-tělo koncepty tai chi bez provedení skutečné pohyby, když jste ve stresující situaci, jako je například dopravní zácpy nebo napjaté pracovní setkání, například.

Viz také