Cukrovka

Diabetes a zubní péče: průvodce po zdravém skusu

Co kartáčování a používání dentální nitě mají co do činění s cukrovkou? spousta. Pokud máte cukrovku, tady je důvod, proč péče o chrup záležitosti - a jak se starat o své zuby a dásně.

Pokud máte cukrovku, vysoký krevní cukr může mít mýtné na celé vaše tělo - včetně zubů a dásní. Dobrou zprávou? Prevence je ve vašich rukou. Zjistěte, co jste proti, a pak se postarat se o své zubní zdraví.

Dutiny a onemocnění dásní

Ať už jste diabetem 1. typu nebo diabetes mellitus 2. typu, řízení hladiny cukru v krvi, je klíčové. Čím vyšší je vaše hladina cukru v krvi, tím vyšší riziko:

  • Zubní kaz (dutiny). Vaše ústa přirozeně obsahuje mnoho druhů bakterií. Když škroby a cukry v potravinách a nápojích interakci s těmito bakteriemi, přilnavý známý jako plaku formulářů na vaše zuby. Kyseliny v plaku zaútočit na pevný, vnější povrch vašich zubů (smalt). To může vést k dutin. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím větší je zásoba cukrů a škrobů - a čím víc kyseliny nosit daleko na zuby.
  • Brzy onemocnění dásní (gingivitis). Diabetes snižuje schopnost bojovat bakterie. Pokud nechcete odstranit plak se pravidelné kartáčování a používání dentální nitě, tak to ztvrdne pod dásní na látku zvanou zubní kámen (kámen). Čím déle plaku a zubního kamene zůstávají na zubech, tím více dráždí dásně - část vašeho gumy kolem základny zubů. V době, vaše dásně stanou oteklé a snadno krvácejí. To je zánět dásní.
  • Pokročilé onemocnění dásní (paradentóza). Neléčí, může vést k zánětu dásní vážnější infekce zvané paradentóza, která ničí měkké tkáně a kosti, které podporují zuby. Nakonec, parodontitida způsobuje vaše dásně odtáhnout z vašich zubů a vaše zuby, aby se uvolnily, a dokonce vypadnout. Parodontitidy je mnohem závažnější u lidí, kteří mají diabetes, diabetes, protože snižuje schopnost odolávat infekci a zpomaluje hojení. Infekce, jako je paradentóza může také způsobit, že hladina cukru v krvi roste, což váš diabetes náročnější na kontrolu. Prevence a léčba parodontózou může pomoci zlepšit kontrolu krevního cukru.

Viz také

Diabetes a zubní péče: průvodce po zdravém skusu

Správná péče o chrup

Chcete-li zabránit poškození zubů a dásní, se diabetu a zubní péči vážně:

  • Make závazek k řízení diabetu. Sledovat vaši hladinu cukru v krvi, a postupujte podle pokynů lékaře pro udržení hladiny cukru v krvi v cílovém rozmezí. Čím lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi, tím menší je pravděpodobnost, že k rozvoji zánětu dásní a další problémy se zuby.
  • Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně. Brush ráno, v noci, nejlépe po jídle a občerstvení. Použijte měkkými štětinami zubní kartáček a pastu, která obsahuje fluorid. Vyhněte se intenzivní nebo drsné drhnutí, který může dráždit dásně. Zvažte použití elektrického zubního kartáčku, a to zejména pokud máte artritidu nebo jiné problémy, které ztěžují kartáček dobře.
  • Floss zuby alespoň jednou denně. Dentální nitě pomáhá odstranit plak mezi zuby a pod linií dásní. Máte-li potíže nit skrz zuby, použijte voskovaný rozmanitost. Pokud je to těžké manipulovat nit, použijte nit držák.
  • Plán na pravidelné zubní úklidy. Navštivte svého zubního lékaře alespoň dvakrát ročně pro profesionální čištění.
  • Ujistěte se, že Váš lékař ví, že máte cukrovku. Pokaždé, když navštívíte svého zubaře, připomeňte mu nebo jí, že máte cukrovku. Ujistěte se, že váš zubař kontaktní informace pro lékaře, který vám pomůže spravovat vaše diabetes.
  • Podívejte se na časné příznaky onemocnění dásní Zpráva žádné příznaky onemocnění dásní -. Včetně zarudnutí, otok a krvácení z dásní - na svého zubaře. Dále uveďte další příznaky, jako je sucho v ústech, uvolněné zuby nebo bolest v dutině ústní.
  • Nekouřím. Kouření zvyšuje riziko vážných komplikací diabetu, včetně onemocnění dásní. Pokud kouříte, poraďte se se svým lékařem o možnostech, které vám pomohou přestat kouřit.
Diabetes. Zubní kaz (dutiny).
Diabetes. Zubní kaz (dutiny).

Správa diabetu je celoživotní závazek, a to včetně správné péči o chrup. Vaše úsilí bude odměněno s životností zdravých zubů a dásní.

Viz také