Výživa a zdravé výživy

Kofein: Kolik je příliš?

Kofein má své výhody, ale to může působit problémy taky. Zjistěte, jak moc je příliš a pokud potřebujete omezit svou spotřebu.

Pokud spoléháte na kofeinu, aby vás probudil, a udržet si tak dál, nejste sami. Kofein stimuluje centrální nervový systém, zmírnit únavu, zvyšuje bdělost a zlepšuje soustředění a zaměření.

Když zvážit řezání zpět

U většiny zdravých dospělých, mírné dávky kofeinu - 200 až 300 miligramů (mg), nebo asi dva až čtyři šálky uvařené kávy denně - nejsou škodlivé. Ale některé okolnosti mohou vést k omezení či dokonce ukončení své kofeinu rutina. Přečtěte si o to zjistit, zda některý z těchto bodů týká.

Pijete 4 a více šálků denně

Ačkoli mírný příjem kofeinu, není pravděpodobné, že způsobí újmu na zdraví, příliš mnoho může vést k nepříjemným účinkům. Těžký den kofein použití - více než 500 až 600 mg denně - může způsobit:

 • Nespavost
 • Nervozita
 • Roztěkanost
 • Popudlivost
 • Žaludeční nevolnost
 • Rychlý tep
 • Svalový třes

I malý dělá nervózní

Výživa a zdravé výživy. Teofylin (theo-24.
Výživa a zdravé výživy. Teofylin (theo-24.

Někteří lidé jsou více citliví na kofein, než jsou jiní. Pokud jste citliví na účinky kofeinu, jen malá množství - dokonce i jeden šálek kávy nebo čaje - může vyzvat nežádoucí účinky, jako je neklid a problémy se spánkem.

Jak budete reagovat na kofein může být určena z části, kolik kofeinu jste zvyklí na pití. Lidé, kteří nejsou pravidelně pít kofein mají tendenci být více citlivý na jeho negativní účinky. Jiné faktory mohou zahrnovat tělesné hmotnosti, věku, užívání léků a hygienických podmínek, jako např. úzkostné poruchy. Výzkum také ukazuje, že muži jsou více náchylné k účinkům kofeinu, než jsou ženy.

Viz také

Kofein: Kolik je příliš?

Nemáš dostatek spánku

Většina dospělí potřebují sedm-osmhodina spánku každou noc. Ale kofein může interferovat s tímto tolik potřebný spánek. Chronicky nedává spát - ať už je to od práce, cestování, stresu nebo příliš mnoho kofeinu - výsledky ve spánku. Nedostatek spánku je kumulativní, a dokonce i malé noční pokles lze přidat až a narušit vaše denní bdělost a výkonnost.

Použití kofein maskovat nedostatek spánku může vytvořit nežádoucí cyklus. Například, budete pít kofeinové nápoje, protože máte problém zůstat vzhůru během dne. Ale kofein vás drží od usnutím, zkracovat dobu spíte.

Bereš některé léky a doplňky stravy

Některé léky a bylinné doplňky mohou interagovat s kofeinem. Zde jsou některé příklady.

 • Některá antibiotika ciprofloxacin (Cipro) a norfloxacin (Noroxin) -. Typy antibakteriálních léků - mohou interferovat s vylučováním kofeinu. To může zvýšit délku časového kofeinu zůstává ve vašem těle a zesílit jeho nežádoucí účinky.
 • Theofylin (theo-24, Elixophyllin, aj.) Tento lék -. Který otevírá bronchiální dýchacích uvolněním okolní svaly (bronchodilatancia) - má tendenci mít některé účinky podobné kofeinu. Vezmeme to spolu s kofeinem potravin a nápojů může zvýšit koncentraci teofylinu v krvi. To může způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení a bušení srdce.
 • Echinacea. Tento rostlinný doplněk, který je někdy používán, aby se zabránilo nachlazení nebo jiné infekce, může zvýšit koncentraci kofeinu v krvi a může zvýšit kofeinu nepříjemné účinky.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o tom, zda kofein může mít vliv na vaše léky. On nebo ona může říct, zda je nutné snížení nebo odstranění kofeinu z vaší stravy.

Obrubníky energii z kofeinu zvyk

Ať už je to pro jednu z výše uvedených důvodů - nebo proto, že chcete zredukovat své výdaje na drahé kávových nápojů - řezání zpět na kofein může být náročné. Náhlý pokles kofeinu může způsobit kofein abstinenční příznaky jako jsou bolesti hlavy, únava, podrážděnost a nervozita. Naštěstí, tyto příznaky jsou obvykle mírné a vymizí po několika dnech.

Chcete-li změnit kofeinu zvyk pozvolna, zkuste tyto tipy:

 • Mít přehled. Začít věnovat pozornost tomu, jak mnoho kofeinu dostaneš od potravin a nápojů. To může být víc, než si myslíte. Přečtěte si pozorně popisky. Dokonce i tehdy, může být odhad trochu málo, protože ne všechny potraviny nebo nápoje Seznam kofein. Čokolády, který má malé množství, není.
 • Střih zpět. Ale to postupně. Například, jeden méně pít plechovku limonády nebo pít menší šálek kávy každý den. Nebo vyvarovat pití kofeinové nápoje pozdě. To vám pomůže vaše tělo zvykne na nižší úrovně kofeinu a sníží potenciální abstinenční příznaky.
 • Jdi kofeinu. Většina kofeinu nápoje vypadají a chutnají stejně jako jejich protějšky s kofeinem.
 • Zkraťte čas vařit nebo jít bylinné. Při čaj vařit kratší dobu. To snižuje o jeho obsahu kofeinu. Nebo si vyberte bylinné čaje, které nemají kofein.
 • Podívejte se na láhev Některé over-the-counter proti bolesti obsahují kofein -. Jak hodně jak 130 mg kofeinu v jedné dávce. Podívejte se na kofeinu proti bolesti místo.

Pointa

Pokud jste jako většina dospělých, kofein je součástí vašeho každodenního života. A většinou to nepředstavuje zdravotní problém. Ale mějte na paměti těch situacích, kdy potřebujete omezit kofein váš zvyk.

Viz také